TDK-TEVGER û PAK Li Dîyarbekir, Mêrdîn, Batman û Wanê Peymana Lozanê Protesto Kirin

TDK-TEVGER û PAK roja 24ê Temûza 2023yê, li teşkîlatên PAKê, bi daxuyanîyên çapemenîyê û bi semîneran Li Dîyarbekir, Mêrdîn, Batman û Wanê Peymana Lozanê protesto kirin.
Li her çar bajaran jî, çalakîyên protesto kirina Peymana Lozanê bi rêzgirtina ji bo şehîdên Kurdistanê destpêkir.
Li Amedê Berdevkê PAKê Hanîfî Moderatorîya civînê kir. Berdevkê TDK-TEVGERê Yûsûf Aydin daxuyanîya hevbeş a TDK-TEVGER û PAKê ya ku Peymana Lozanê protesto dike xwend.
Paşê lêkolîner, nivîskarê Kurd Seîd Veroj di derbarê Peymana Lozanê da semînerek da.
Sîyasetmedarê Kurd Osman Karavîl jî di derbarê Peymana Lozanê da bîr û rayên xwe anî zimên.
Li Wanê Serokê Teşkîlata Wanê ya PAKê Îsmet Eiçî daxuyanîya hevbeş a TDK-TEVGER û PAKê xwend. Paşê Îsmet Eiçî di derbarê Peymana Lozanê da semînerek da.
Li Batmanê Serokê Teşkîlata Batmanê ya PAKê Azîz Ozdemîr daxuyanîya hevbeş a TDK-TEVGER û PAKê xwend. Paşê Azîz Ozdemîr di derbarê Peymana Lozanê da semînerek da û vîdeo û slaytên di derbarê Peymana Lozanê da hatin pêşkêş kirin.
Li Mêrdînê Rêvebirê Teşkîlata Mêrdînê ya PAKê Nezîr Gelerî daxuyanîya hevbeş a TDK-TEVGER û PAKê xwend. Paşê beşdarên civînê di derbarê Peymana Lozanê da bîr û rayên xwe anîn zimên.
Rêvebir û endamên PAKê û TDK-TEVGERê, sîyasetmedar û rewşenbîrên Kurd beşdarî civîn û semînerên TDK-TEVGER û PAKê yên li Dîyarbekir, Wan, Batman û Mêrdinê yên ji bo protesto kirina Peymana Lozanê bûn.
Li Wanê rêvbirên PSKyê jî beşdarî civînê bûn.
Li Amedê telewîzyonên kurdî civîna TDK-TEVGER û PAKê ya ji bo protesto kirina Peymana Lozanê bi zindî weşandin.
Li Wanê jî çapemenî û ragehandina Wanê civîn şopand, ji bo nûçeya v^ecivînê belav bikin hevdîtin pêk anîn.
…………………………………………..
TDK-TEVGER ve PAK Diyarbakır, Mardin, Batman, Van’da Lozan Antlaşması’nı Protesto Ettiler
TDK-TEVGER ve PAK Diyarbakır, Mardin, Batman, Van’da PAK İl Teşkilatları’nda 24 Temmuz 2023 günü basın açıklamaları ve seminerlerle Lozan Antlaşması’nı protesto ettiler.
Dört ilde de, Lozan Antlaşmasnı protesto etkinlikleri Kürdistan şehitleri için saygı duruşuyla başladı.
Diyarbakır’da PAK Basın Sözcüsü Hanifi Turan toplantının moderatörlüğünü yaptı. TDK-TEVGER Sözcüsü Yusuf Aydın PAK ve TDK-TEVGER’in Lozan Antlaşması’nı protesto eden ortak açıklamasını okudu.
Daha sonra, Kürt araştırmacı, yazar Seid Veroj Lozan Antlaşması’na dair bir seminer verdi.
Kürt siyasetçis Osman Karavil de Lozan Antlaşması ile ilgili görüşlerini dile getirdi.
Van’da PAK İl Başkanı İsmet Elçi PAK ve TDK-TEVGER’in Lozan Antlaşması’nı protesto eden ortak açıklamasını okudu.Daha sonra İsmet Elçi Lozan Antlaşması’na dair bir seminer verdi.
Batman’da PAK İl Başkanı Aziz Özdemir, PAK ve TDK-TEVGER’in Lozan Antlaşması’nı protesto eden ortak açıklamasını okudu.Daha sonra Aziz Özdemir Lozan Antlaşması’na dair bir seminer verdi ve Lozan Antlşaması ile ilgili video ve slaytlar gösterime sunuldu.
PAK Mardin İl Teşkîlatı Yöneticisi Nezir Geleri, PAK ve TDK-TEVGER’in Lozan Antlaşması’nı protesto eden ortak açıklamasını okudu.Daha sonra toplantı katılımcıları Lozan Antlaşması’na dair görüşlerini dile getirdiler..
PAK ve TDK-TEVGER yönetici ve üyelerinin yanısıra, çok sayıda Kürt siyasetçi ve aydın PAK ve TDK-TEVGER’in Diyarbakır, Van, Batman ve Mardin’de Lozan Antlaşması’nı protesto amaçlı düzenledikleri basın açıklaması ve seminerlere katılım gösterdi.
Van’da PSK yöneticileri de toplantıya katıldılar.
Diyarbakır’da Kürt televizyonları PAK ve TDK-TEVGER’in Lozan Antlaşması’nı protesto amaçlı etkinliğini canlı yayınladı.
Van’da yerel basın toplantıyı izledi, haber yapmak üzere görüşmeler gerçekleştirdi.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *