PKK, Fransızlara-Parislilere değil, Kürtlere Terör ve kötülük yaptı…

İbrahim GÜÇLÜ 

Ahmet Kaya Kültür Merkezinin yakınlarında 23 Aralık 2022 günü bir silahlı saldırı yapıldı. Bu silahlı saldırıda 3 Kürt katledildi ve 3 Kürt de yara alarak kurtuldu. 

Paris’te katledilen Kürtlerin isimleri yapılan açıklamaya ve gelen bilgilere göre:  Emine Kara ((Evin Goyi), Mir Perwwer (Mehmet Şirin Aydın) ve Abdurrahman Kızıl’dır. 

Fransız resmi yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre,  silahlı saldırı yapan kişi, 69 yaşlarında Williams M. İsimli bir Fransız. Bu Fransız bir yabancı düşmanı neo-faişist ve ırkçı biri. Daha önce (2021) de bir mülteci kampına silahlı saldırıda bulunuyor.  Bu saldırı sonrası tutuklanıyor, bir dönem cezaevinden kalıyor. Daha sonra Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakılıyor. 

Yine Fransız resmi yetkililerinin ilk açıklamalarına göre doktor tarafından gözaltında kalma koşullarına sahip olmadığından, yani bir psikolojik hasta ve psikopat olduğu için, serbest bırakıldı. Daha sonra gelen baskılar ve tepkiler üzerine saldırgan tekrar gözaltına alınıp, hakkında tutuklama kararı verildi ve cezaevine alındı. 

Kısa süre içinde ifadesinin de alınacağı duyuruldu. 

KÜRTLERİN KATEDİLMESİNE HAKLI VE DEMOKRATİK TEPKİLER… 

Paris’te Kürtlerin katledilmesinden sonra, başta Kürtler olmak üzere bütün dünya bir duyarlılık ve tepki gösterdiler. Kürtlerden en başta Kürdistan Başkanı ve KDP Gelen Başkanı Mesut Barzani, Kürdistan Federe Devlet Başkanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Başbakanı Mesrur Barzani, olayı protesto ettiler ve kınadılar. Sorumlusunun/sorumlularının yakalanıp sorgulanması, yargılanması, gerekli cezaya çarptırılmasını talep ettiler. 

Kürdistan’ın dört parçasında, Kürtlerin bulundukları bütün dünya devletlerinde Kürt lobileri, Kürdistan parti ve örgüleri, Kürdistan sivil toplum örgütleri, siyasetçileri, Kürt Dava adamları/kadınları, yazarları ve sanatkârları da olayı protesto ettiler, kınadılar. 

ABD başta olmak üzere, birçok devlet olayı kınayıp tepki gösterdiler. 

Fransız yetkilileri gerekli duyarlığı gösterdi. Gösterdikleri en önemli duyarlılık, Kürdistan bayrağını resmi ve yarı resmi tüm kurumlarıNda, sömürgeci devletlere ve PKK’ya da nispet olsun diye Fransa Bayrağının yanına astılar.  

Fransız Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Hükümeti, siyasi partileri de katliamı kınadılar, protesto ettiler, Kürtlere olan desteklerini genel anlamda gösterdiler. 

Avrupa’daki Kürtler değişik ülkelerde demokratik ve barışçıl gösteri ve mitinglerle olayı protesto etmek için hazırlıklara giriştiler. 

BUNA KARŞILIK PKK NE YAPTI? 

1-PKK, yalan, iftira, tehdit ve manipülasyonlara başvurdu. Bir kez daha yalan ve manipülasyona dayalı siyaset stratejisini hayata geçirdi. Olayı, sınırlarında tutmayarak, hedef şaşırtma yoluna gitti. Kendi taraftarlarını yalana dayalı fanatikleştirme yolunu seçti. Ortalama Kürtlerde de kafa karışıklığı yaratma çabası içine girdi.   

2- Paris’te terör eylemlerine girişti. Fransızların, belki de yabancıların malına ve mülküne zarar verdi. Her tarafı yakıp yıktı.  HDP’lilerin “Paris yansın” yani aslında  “Paris yakılsın” açıklamalarıyla, amacın, üzüm yemek değil, bağcı dövmek olduğu açığa çıktı. 

PKK’nın bu terör eylemleriyle, Avrupa genelinde ve Fransa’da var olan, gelişmekte olan yabancı düşmanlığını körüklediler,  destek oldular. 

3-PKK, teröre başvurarak, amacının ölenlere saygı göstermek, katledilmelerini protesto ve kınama olmadığını; ölüm olayları üzerinde siyasi rant elde etmek istediğini de gösterdi. 

Bilindiği gibi PKK için Kürtler, kendi operasyonal yapısı, ideolojik-lider-parti diktatörlüğü için araçsal bir olgudur.   PKK, kandan ve ölümlerden beslenen bir örgüttür. Kürtleri öldürür, başka örgüt ve güçlerin öldürdüğünü yalanla kabul ettirmeye çalışır. Onların kanı üzerinde siyaset yapar. Kendi hegemonik yapısı için temel haline getirir. 

Yine PKK, Kürtleri ve Kürdistan gençlerini öldürtür, bundan yararlanmaya, bu acı durumdan siyasi rant elde etmeye çalışır. Fransa’da katledilen Kürtleri de araçsal hale getirdiği tartışmasız.

4-PKK, Paris’te yaptığı terör ve yıkım hareketiyle Kürtler için çıkan olumsuz sonuçlar, PKK’nın devletlerin bir projesi ve taşeronu olarak; Kürtlere, Kürt Milli Hareketine, Kürdistan parti ve örgütlerine, Kürtlerin bağımsızlığı ve devlet olmasına, Kürdistan Federe Devletine yönelik planlarının doğal bir sonucudur. 

Kürtlerin de, PKK’nın bu kirli, tehlikeli, Kürtlere karşı olan planının altlığı olmamalıdır. 

5-PKK, terör eylemleriyle, Kürtleri terörize etti, Kürtleri haklı amaçlarından uzaklaştırdı. Avrupalıların Kürtler hakkında olumsuz yargıların oluşmasına sebep oldu. Kürtlerin milli hareketinin gayrı meşru gösterilmesi için taşlar döşemeye çalıştı.. 

Oysa Kürdistan Milli Kurtuluş Hareketi ve Kürt-Kürdistan davası, meşru bir davadır. Milli ve toplumsal bir davadır. Kürtlerin kendi kaderlerini kendi iradeleriyle tayin etme davasıdır. Kürtlerin bağımsızlık ve devlet kurma davasıdır. 

Bu nedenle, PKK, özünde ve aslında Fransızlara-Parislilere değil, Kürtlere terör ve kötülük yaptı.        

Diyarbekîr, 27 Aralık 2022

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *