Kilise saldırısı: IŞİD üyelerine silah eğitimi vermek için çiftlik evi aramışlar

 İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne pazar ayini sırasında düzenlenen ve Tuncer Murat Cihan’ın katledildiği silahlı saldırıya ilişkin soruşturmada 34 şüpheli tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Gece yarısı hakimlikten çıkan karara göre şüphelilerden 25’i tutuklandı, 9’u ise adli kontrol kararıyla serbest kaldı. 

DHA’nın aktardığına göre saldırının ardından polis 60 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 26’sı sınır dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine gönderildi. 34 şüpheli ise sağlık kontrolünün ardından İstanbul Adalet Sarayı’na gönderildi.

Savcılıkta ifadeleri alınan 34 şüpheliden 13’ü “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan, aralarında Amirjon Kholikov ile David Tanduev’in de bulunduğu 21 şüpheli ise “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Tasarlayarak kasten öldürme” suçundan tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

25’İ TUTUKLANDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 25 şüphelinin tutuklandığını, 9 şüphelinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını duyurdu. Tunç sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “İstanbul Sarıyer’de Santa Maria Kilisesindeki ayin sırasında, kilisede bulunan Tuncer Cihan isimli vatandaşımızın öldürülmesi olayıyla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında; Aralarında kilisede ateş açarak vatandaşımızın ölümüne neden olan DEAŞ Silahlı Terör Örgütü şüphelisi Amirjon Khliqov ve yanında bulunan David Tanduev’in de olduğu 25 şüpheli hakkında ‘örgüt üyeliği ve nitelikli kasten öldürme’ suçlarından tutuklama kararı, 9 şüpheli hakkında ise adli kontrol kararı verilmiştir. Olayla ilgili adli soruşturma, kapsamlı şekilde devam etmektedir.”

BİR GÜN ÖNCEDEN KEŞİF YAPMIŞLAR

Soruşturmada yeni bilgiler de ortaya çıktı. Sevk yazısına göre, saldırıyı gerçekleştiren şüphelilerin olaydan bir gün önce farklı bir araçla kiliseye giderek keşif yaptığı tespit edildi.

Yazıya göre IŞİD üyesi Hamza kod adlı Amirjon Kholikov ve David Tanduev’ın olay günü Başakşehir’deki evlerinden çıkarak olay yerine yabancı plakalı araçla gitti, kiliseye uzak bir yere aracı park etti. Şüpheliler kilisenin girişinde Tuncer Cihan’ın kafasına vurarak önce yere düşürdü, ardından kilise içinde rast gele ateş etti…

AZMETTİRİCİ MOLDOVA UYRUKLU ŞÜPHELİ DE YAKALANDI

Saldırıyı gerçekleştiren Tanduev ve Kholikov ile birlikte hareket ettikleri değerlendirilen şüpheliler Abdulaziz A., Rasul A., İslam M., Omadbek K. D.ve Temurbek M. U. E.’ın olaydan önce 5 Ocak’ta İstanbul’dan ayrılarak Kayseri’ye gittikleri ve bir süre sonra tekrar İstanbul’a döndükleri değerlendirildi. Amırjon Kholikov ile bağlantılı olduğu düşünülen şüpheliler Lusup T., M. T. Ve Andrei Guzun da Başakşehir’de gözaltına alındı.

Sevk yazısında Guzun’un, hakkında ‘Türkiye’de bulunan IŞİD sorumlularından olan ve Türkiye’de eylem yapmak için kendisine bağlı unsurlara izin verdiği şeklinde bilgiler bulunan Adam Abu-Darrar Al-Shishani kod adlı Adam Khamırzaev olduğu değerlendirildi. Moldova uyruklu Andrei Guzun’dan alınan parmak izlerinin 2018 yılında Antalya’da gözaltına alınan Adam Khamırzaev ile aynı olduğu tespit edildi. Eylemi azmettirenin Andreı Guzun olduğu ifade edildi.

İSTANBUL’DA ÇİFTLİK EVİ ARAMIŞLAR

Şüphelilerden M. Alısher Ugli Mirzoev’in Temmuz 2023’te IŞİD üyelerine silahlar konusunda eğitim verip ABD’ye göndermek amacıyla İstanbul’da bir çiftlik evi aradığı ve silah bulma çabası içinde olduğu belirtildi. Mirzoev’in IŞİD sorumlularından olan Adam Khamirzaev’e rapor verdiği, Türkiye’de eylem yapmak için izin istediği ifade edildi.

 

(HABER MERKEZİ)

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *