KDP’nin 14. Kongre hayati önemdedir –  Kerkük’te Kürtçe yasağı Federal Anayasaya aykırıdır…

İbrahim GÜÇLÜ

(ibrahimguclu21@gmail.com)

KDP tarihinde kongreler hep önemli hukuki platformlar olmuşlardır. Bundan dolayı, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), en zor koşullarda bile kongrelerini yapmaya gayret göstermiştir. Ne yazık ki Covid nedeniyle ve Kürdistan Federe Bölgesinin Irak Merkezi yönetimiyle var olan sorunlardan dolayı 14.Kongresini yapamadı.

  1. Kongrenin yapılması için hazırlıklara başlanılmış olması önemli bir gelişmedir. Kongre için bir “Kongre Hazırlık Komitesi” oluşturulmuş. “Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) 14’üncü kongre hazırlık komitesi, kongre hazırlık çalışmalarını başlattı ve elde edilen bilgilere göre, hazırlık çalışmalarının % 40’ı tamamlanmış durumda.

“Başkan Mesut Barzani’nin öncülüğünde Duhok kentinde gerçekleşeceği belirtilen kongreye 800 parti üyesinin davet edileceği belirtiliyor.

“Kongre Hazırlık Komitesi, 21 kişiden oluşuyor ve bu komitede yer alan 2 kişi Avrupa ile ABD’deki PDK organlarının kongre hazırlık faaliyetlerini yürütüyorlar. Geriye kalan 19 komite üyesi de Irak ile Kürdistan Bölgesi’ndeki hazırlık faaliyetlerini takip edecekler.

“Kongre hazırlık çalışmalarını yerinde yürütmek için kentlere dağılan komite üyelerinin 3’er kişilik ekipler halinde çalışmalarına başladığı, kongreye davet edilecek 800 üyenin % 25’inin kadın kotası olacağı, PDK yürütme kurulu ile politbüro üyelerinin seçim yapılmadan direk katılacakları diğer üyelerin ise seçimler sonucunda kongreye katılım sağlayacakları belirtiliyor.”

PDK 14’üncü kongresi Kasım ayı başlarında Duhok kentinde başlayacak. Bu nedenle parti bölge, il, ilçe, organ teşkilatları en hızlı şekilde harekete geçirilerek kongre delege belirleme seçimleri yapılacak.

KDP Genel Kongresi, sadece KDP için önemli ve tarihi önemde değildir. KDP Genel Kongresi, Kürdistan Federe Bölgesi, Kürdistan’ın diğer parçalarındaki Kürtler, dünya Kürtleri açısından da oldukça önemli bir gelişmedir.

KDP’nin 13.Kongresinden sonra Kürdistan’da, Irak’ta, bölgede, dünyada çok önemli, hayati niteliksel gelişmeler oldu. Bundan dolayı, KDP’nin 14. Kongresinde alınacak kararlar da oldukça önemli, hayati niteliksel karakterde olacaktır. Bundan dolayı da, bu kongre için sıradan bir hazırlık değil, olağanüstü bir hazırlık yapıldığını düşünmek gerekir.

KDP’nin kongresinde alınacak kararlar, çok temel konuları içerecek. Bu konular: Irak Federal Devletinin yapısının ne olduğu ve ne olacağı, Kürdistan Federe Bölgesinin kapsamıdır.  Kerkük ve diğer Kürdistan Federe Bölgesi dışında kalan bölgelerin kaderidir.  Kerkük Referandumu ve onu aşan Kürdistan Bağımsızlık Referandumunun yeniden yorumudur. Bağımsızlık referandumu sonucunun hayata geçmesi için, izlenecek yol haritasıdır.  Kürdistan Federe Bölgesinin parçalı silahlı güçlerin (pêşmergenin) birliği, birleştirilmesidir. Bölge devletleriyle ilişkiler.  PKK, Haşdi Şabi gibi terörist ve Kürdistan Federe Devletini yıkmak isteyen örgütlere karşı izlenilecek yol ve politikalar. Kürdistan siyasi partilerinin ilişkileri, Kürdistan Hükümeti ve Kürdistan Meclisinin daha işlevsel hale gelmesi için yapılacaklar, Kürdistan’da genel seçimler gibi temel konulardır.

Uluslararası güçlerin, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin de dikkatle izleyecekleri, kongrede alınan kararların o güçler için de önemli olduğu tartışmasız olacaktır.

KERKÜK’TE KÜRTÇE YASAĞI FEDERAL ANAYASAYA VE KÜRT MİLLİ DEĞERLERİNE DOĞRUDAN KARŞIDIR…

Irak Federal Devletinde, anayasanın ihlali bir gelenek ve alışkanlık olmaya başladı. Anayasayı ihlal konuları da sıradan konular değil, federal devlet yapısını, demokratik siyasi rejimi, derinden etkileyecek ve yaralayacak ihlallerdir.

Anayasanın niteliksel ihlalleri -Kürdistan Başkanı tarafından 55 anayasa maddesinin ihlal edildiği açıklandı – Kürdistan Bağımsızlık Referandumuna gitmeyi getirdi.

Bağımsızlık referandumundan sonra, anayasa ihlali ortadan kalkmadı, ihlaller devam etti. Anayasa ihlali Kerkük işgaline ve savaşa yol açacak boyutlara ulaştı

Günümüzde de anayasa ihlalleri her açıdan devam ediyor.

Kerkük’te, Kürtçe yazıların resmi kurumlarda ve yazılarda kaldırılması bunun en somut delillerinden biridir. Bugünlerde bu yasaklar tekrarlanıyor.

Bu anayasa ihlali ve yasaklar, Kerkük’ün işgalinden sonra, Kerkük’ü Araplaştırma stratejisinin ve politikasının bir sonucudur.

Bugünlerde, eczanelerde, berber dükkânlarında var olan Kürtçe yazılar kaldırılıyor. Birçok Kürt insanının hayatıyla doğrudan alakalı olan kurumlarda Kürtçe yazılar kaldırılıyor.

Bu eylem ve kararlar, Federal Devlet ruhuna, eşitlik prensibine, adalet, demokrasiye kesinlikle aykırıdır. Federal devlet anayasasını hiçe sayan; ırkçı kararlardır.

Kürt varlığına, Kürt diline, tüm Kürt milli değerlerine karşıdır.

Bu tehlikeli ve anayasayı hiçe sayan kararlar, giderek çatışmalara ve savaşa yol açmaya adaydır.

Irak Federal Yönetiminin ve Kerkük resmi karar organlarının hızla bu tutumlarından vazgeçmeleri, Federal Anayasaya uygun davranış içine girmeleri gerekmektedir.

Ankara, 10 Temmuz 2022

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *