İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalmakta olan tutuklu/hükümlülerin işkence gördüğüne ilişkin soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Osman BAYDEMİR
Şanlıurfa Milletvekili

Şahsıma ulaşan bilgilerde İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalmakta olan tutuklu/hükümlülerin işkence gördüğüne ilişkin iddialar bulunmaktadır. Bu iddialar arasında tutuklu/hükümlülerin gardiyanlarca darp edildiği, kendilerine yöneltilen suçlamaları kabullenmeleri yönünde sistematik fiziksel işkenceye maruz kaldıkları, tutuklu/hükümlülerin yaşadıkları hak ihlallerini şikâyet etmek üzere şikâyet dilekçesi verdikleri ancak bu dilekçelerin de gardiyanlarca yırtıldığı, yok edildiği yine tutuklu/hükümlülerin revire ters kelepçe takılarak götürüldükleri, cezaevi hekimi tarafından kendilerine darp raporunun verilmesine gerek görülmediği, tutuklu/hükümlülerin yemeklerinin özellikle sağlıklarını tehlikeye atacak şekilde kirletilerek verildiği ve buna itiraz edenlere de gardiyanlarca “sizi Allah da gelse elimizden alamaz” denildiği, tarafıma aktarılan bilgiler arasında yer almıştır.

Bu bağlamda;
1- İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu/hükümlüklere yönelik sistematik işkence uygulamalarının gerçekleştiği yönünde Bakanlığınıza, ihbar, başvuru veya herhangi şikâyette bulunulmuş mudur? Bakanlığınıza bu olayla ilgili bir şikâyette bulunulmuş ise söz konusu şikâyet üzerine başlatılan bir inceleme olmuş mudur?
2- İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu/hükümlülerin işkenceye uğradığına yönelik şu ana kadar herhangi bir inceleme başlatılmamış ise işbu önerge dikkate alınarak bir inceleme başlatılacak mıdır?
3- Tutuklu/hükümlülerin yaşadıkları hak ihlallerini şikâyet etmek üzere şikâyet dilekçesi verdikleri ancak bu dilekçelerin de gardiyanlarca yırtıldığı iddiaları bulunmaktadır. Tutuklu/hükümlülerin şikâyet dilekçelerinin tarafınıza ulaşmaması gerektiği yönünde bir talimatınız olmuş mudur? Bu yönde bir talimatınız olmamış ise iddialarla ilgili bir inceleme başlatılacak mıdır? Tutuklu/hükümlülerin Anayasal hakkı olan dilekçe hakkını kullanmalarına engel olan kişiler kimlerdir? Kimlikleri tespit edilmiş midir?
4- İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde sistematik işkenceye itiraz eden tutuklu/hükümlülere gardiyanlarca “sizi Allah da gelse elimizden alamaz” denildiği tarafıma aktarılan bilgiler arasında yer almıştır. Tutuklu/hükümlülere yönelik adeta 90’lı yılların işkence merkezlerinde yaşanan hak ihlallerini aratmayacak nitelikteki bu insanlık dışı uygulamalar kimlerin talimatı ile gerçekleşmektedir?
5- OHAL ilanından sonra cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri büyük bir artış göstermiştir. Bu artışın ciddi boyutlara ulaşması hükümetinizin politikası mıdır?

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *