Em piştgirîya daxwaza azadîyê ya gelên Îranê û Rojhilatê Kurdistanê dikin…İran ve Doğu Kürdistan halklarının özgürlük talebini destekliyoruz

Em piştgirîya daxwaza azadîyê ya gelên Îranê û Rojhilatê Kurdistanê dikin
Hereketa Azadî, PAK, PDK-Bakur, ÖSP û PSK roja 06.01.2017an li Amedê civîyan û di derbarê rojeva heyî de pêwîstî pê dîtin ku van agahdarîyan ji bo raya giştî re parve bikin.
Eve çend rojin li Îranê gel li dijî hejarî û gendelîyê, li dijî neheqî û zilmê serîhildaye. Gelê Îranê daxwaza başkirina rewşa aborîyê û daxwaza jiyaneke mirovane dikin. Gelê Îranê daxwaza azadîyê, wekhevîyê û edaletê dikin. Li hinek bajarên Rojhilatê Kurdistanê jî gelê me xwepêşandanên nerazîbûnê li dar dixin. Partîyên Kurdan yên Rojhilatê Kurdistanê jî piştgirîya xwepêşanderan dikin.
Rejîma meleyan ya Îranê li cîhê ku guh bide van daxwazên meşrû yên gel, bi tûnd û tûjî û bi kuştinan dixwaze serîhildana gel bipelçiqîne.
Di encama van êrîşên Rejîma Îranê de heta nuha ji 30 kesî zêdetir xwepêşander hatine kuştin, bi sedan birîndar hene. Bi hezaran kes jî hatine girtin.
Sebeba esasî ya van serîhildanên gelê Îranê, sîyaseta Rejîma Îranê ya totalîter ya li dijî azadî û demokrasîyê ye. Gel li dijî hejarîyê û birçîbûnê serîhildide. Îro li gel miletê Kurd, Azerî, Belûcî, Ereb û gel û miletên din jî ji mafên xwe yên netewî û demokratîk bêparin.
Di bin vê zilmê de serîhildana gelê Îranê serîhildaneke meşrû ye û divê raya giştî ya cîhanê gelê Îranê bi tenê nehêlin, piştgirîya vê serîhildana meşrû bikin.
Em careke din dîyar dikin ku em li gel têkoşîna azadîyê ya gelê xwe yê Rojhilatê Kurdistanê ne. Şertên herêmî û yên navnetewî dikare gelek firsendan bîne ber derîyê gelê me yê Rojhilatê Kurdistanê. Em di wê bawerîyê de ne, ji bo ku em bikaribin ji van firsendan feydê werbigirin, berîya her tiştî divê hêzên netewî û demokratîk yên Rojhilatê welatê me tifaqa xwe pêk bînin.
Dewleta Tirkîyê jî vê sîyaseta tûnd û tûjîyê ya Rejîma Îranê ya ku li himberî sivîlan, li himberî xwepêşanderan rast dibîne û piştgirîya van êrîşên li ser gel dike.
Weke tê zanîn eve ji sal û nîvekê zêdetir e, Rewşa Awarte hatîye îlankirin û her tişt bi Qerarnameyên ku cîhê qanûn girtine tê birêvebirin. Her roj baştir aşkere dibe ku Rewşa Awarte di eslê xwe de sîstema bêhiqûqîyê ye, sîstema tune kirina hemû maf û azadîyan e.
Di van rojên dawî de 2 qerarname hatine derxistin. Yek jê ji bo yek şêwe û yek reng kirina cil û bergên hefsîyan bû. Ev qerarname li dijî mafê mirovan e û bi armanca şikandin û binpê kirina rûmet û şexsîyeta mîrovî, dixwazin li ser hefsîyan bêne ferz kirin.
Qerarnameya duyemîn jî rê ji wê yekê vedike ku, hinek kesên sivîl an jî paramîlîter bi serê xwe dikarin êrîşî her gaveke sivîl ya mixalefetê bike. Û ev kesana ji ber van êrîş û midaxeleyên xwe dê neyên darizandin. Li gorî vê Qerarnameyê herkesek dikare hinekan bi ”terorîstîyê” tawanbar bike, dikare bêyî kû bê darizandin êrîşê bibe ser her tevger û xwepêşandereke sivîl, demokratîk.
Em van herdu qerarnameyan jî şermezar dikin û demildest divê Hikumet van qerarnameyan betal bike.
Em bangî Dewleta Tirkîyê dikin ku dawî li vî şerê heyî, li Rewşa Awarte ya neheqî û bêhiqûqîyê îfade dike û li birêvebirî ya bi Qerarnameyan bîne.
Me weke partî û tevgerên Kurdistanî, di civîna ku me li Amedê li dar xist de, girîngîya hilbijartinên şaredarî, parlamento û serokkomarîyê jî nirxand. Piştî nirxandinên berfireh, em gihîştin wê biryarê ku, bi taybetî ji bo hilbijartinên şaredarîyan û bi giştî ji bo her sê hilbijartinên li pêş me de ne, divê li ser bingehê sîyaseteke netewî û demokratîk, bi beşdarîya potansîyela herî berfireh ya hêzên sîyasî yên Kurdistanê, em xebatekê destpê bikin. 07.01.2018
HEREKETA AZADÎ, PAK, PDK-BAKUR, ÖSP, PSK

İran ve Doğu Kürdistan halklarının özgürlük talebini destekliyoruz
06.01. 2018 tarihinde Diyarbekir’de bir araya gelen Azadî Hareketi, PAK, PDK-Bakur, ÖSP, PSK ve gündemdeki önemli sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunmuş ve kamuoyuna aşağıdaki açıklamayı yapma ihtiyacını duymuştur.
Bir süreden beri İran’da halk sokaklara çıkarak yolsuzluk, yoksulluk, haksızlık ve baskıları protesto ediyor; ekonomik kaynakların halkın yararına kullanılmasını istiyor, özgürlük, adalet, eşitlik ve insanca yaşam taleplerini haykırıyor. Doğu Kürdistan’ın bazı şehirlerinde de halkımız protesto gösterileri düzenlemektedir. Doğu Kürdistanlı partiler de bu başkaldırıyı destekliyor. Çağdışı mollalar rejimi ise meydanlara çıkanların haklı taleplerine kulak vermek yerine, hak ve özgürlük talebinde bulunanları şiddet ve silah ile bastırma yoluna gidiyor. Rejimin başvurduğu söz konusu şiddet sonucunda şimdiye dek 30’dan fazla insan öldü, yüzlercesi yaralandı. Gözaltına alınanların sayısı ise binlerle ifade ediliyor.
İran halklarını bu başkaldırıya yönelten İran’daki dikta rejiminin izlediği anti demokratik, çağdışı, halkı açlık ve yoksulluğa mahkûm eden totaliter politikadır. Başta Kürd milleti olmak üzere Azeriler, Beluciler, Araplar gibi farklı etnik ve ulusal yapılar en temel milli ve demokratik haklarından yoksundurlar.
Bu koşullarda yaşayan bir toplumun meydanlara çıkması kaçınılmazdır, onun özgürlük, eşitlik ve adalet talepleri meşrudur. Uluslararası toplum, İran halklarını bu haklı mücadelede yalnız bırakmamalıdır.
Bu vesileyle Doğu Kürdistan’da halkımızın özgürlük mücadelesinde yanlarında olduğumuzu beyan ediyor, yerel ve uluslararası koşulların halkımızın önüne çıkarabileceği fırsatları kazanıma dönüştürmenin en temel koşulunun, Doğu Kürdistan’daki ulusal demokratik güçlerin kendi ittifaklarını sağlamalarından geçtiğini ifade ediyoruz.
Öte yandan Türkiye Devleti, İran’daki diktatörlük rejiminin sivil ve savunmasız halka karşı başvurduğu şiddet politikasını savunarak bu çağdışı mollalar rejiminin imdadına yetişmektedir.
Dikkat çekmek istediğimiz diğer önemli bir konu da bir buçuk yıldan beri sürdürülen OHAL rejimi ve Kanun Hükmündeki Kararnameler (KHK)’dir. OHAL’in açık bir baskı ve hukuksuzluk rejimine dönüştüğü toplumun bütün kesimlerinin ortak görüşüdür. KHK’lar ise hükümetin elinde, tüm hakları rafa kaldırmak ve istediği politikaları hayata geçirmek için bir araca dönüşmüş durumdadır.
Yayımlanan son iki KHK yeni hukuksuzluk ve toplumsal gerilimlere kapı aralamıştır. Son kararnamede cezaevlerindeki siyasi tutuklular için öngörülen tek tip elbise uygulaması insan onurunu rencide eden aşağılayıcı ve gayri insani bir düzenlemedir. Bu adımdan bir an önce vazgeçilmelidir.
Son KHK’de yapılan diğer bir düzenleme ile ayrıca “terör ve darbeye karşı mücadele edenler” için yargı muafiyeti getirilmiştir. Bu düzenleme son derece muğlak ve istismara açıktır. Bundan hareketle hükümete muhalif insanları “terörist” ya da “darbeci” olarak yaftalayarak hedef tahtasına konulması oldukça kolaydır.
Gelinen aşamada demokrasi zeminini her geçen gün daha çok tahrip eden ve toplumda artan oranda hukuksuzluk ve hak gaspına yol açan OHAL rejimi ve KHK uygulaması son bulmalıdır. Söz konusu uygulamaların yol açtığı sonuçların telafisi için hızlı ve kapsamlı bir demokratikleşme süreci başlatılmalı ve savaş siyasetine son verilmelidir.
Diyarbekir’de bir araya gelen siyasi parti ve hareketlerimiz ayrıca 2019 yılında yapılacak (Yerel, Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı) seçim sürecinin öneminin altını çizmişlerdir. Bu çerçevede başta yerel seçimler olmak üzere 2019’da yapılacak seçimlere, Kürdistan’daki siyasi güçlerin en geniş kesimlerinin ulusal demokratik bir politika ekseninde birlikte katılımını gerçekleştirmek amacıyla ortak bir çalışma yürütmeyi kararlaştırmışlardır. 07.01.2018
AZADÎ HAREKETİ, PAK, PDK-BAKUR, ÖSP, PSK

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *