Em jenosîda Şingalê ya ku li ser Kurdên Êzidî  ji bîr nakin, em qesasan rûreş dikin!

Îro nehemîn salvegera êrîşa DAIŞ a hov û terorîst a li ser Şingalê û derdora wê û komkujiya Kurdên Êzidî ji aliyê vê rêxistinê ve ye.

Roja 3ê Tebaxa 2014an, rêxistina DAIŞê êrîşeke berfireh bir ser navçeya Şingalê û derdora wê û bi hezaran welatiyên sivîl ên Kurdên Êzidî kuştin û bi hezaran keç û jin û zarokên Êzidî jî êsîr kirin.

Di wê êrîşê de bi sedan hezar xelkê sivîl ên Kurdên Êzidî mecbûr man cîh û warê xwe bihêlin û terk bikin.

Birîna jenosîda Şingalê ya ku xuşk û birayên me yên Kurdên Êzidî tûşî bûne, birîneke kûr e û ya hemû Kurd û Kurdistanîyan e.

Heta nuha jî gelek keç û jinên Kurdên Êzidî di destê DAIŞ a hov de ne û wendayî ne.

Heta nuha jî piranîya gelê me yê ku mecbûr mane Şingalê terk bikin, nekarîne vegerin ser cih û warên xwe.

Parlamento û Hikûmeta Herêma Kuristanê divê ji bo pêçana birîna xuşk û birayên me yên Kurdên Êzidî bernameyeke taybetî deynin ber xwe û bi cîh bînin.

Em bangî  Netewên Yekgirtî dikin da ku jenosîda Kurdên Êzidî bi fermî ji alîyê Netewên Yekgirtî bê qebûl kirin dikin.

Di nehemîn salvegera jenosîda Şingalê ya ku xuşk û birayên me yên Kurdên Êzidî tûşî bûne de, em DAIŞê û hemû piştgirên wan careke din rûreş dikin.

Em di nehemîn salvegera jenosîda Şingalê de, hemû şehîdên vê jenosîdê bi giramî bi bîr tînin; em xemxur û şirîkê hemû êş û birînên xuşk û birayên me yên Kurdên Êzidî ne.

03.08.2023

Partîya Azadîya Kurdistanê(PAK)

Tevgera Demokratîk a Kurdistanê(TDK-TEVGER)

Ma jenosîdê Şingalî yo ke Kurdanê Êzidîyan rê virazîyabi vîr nêkenê û şermezar kenê.

Ewro serrgêra hêrişê DAIŞî yo nehîn o. Terorîstanê DAIŞî heft serrî verî Şingal û dermeleyê ey de Kurdanê Êzidîyan rê qetliam kerdbî.

Roja 3ê Tebaxa 2014î de, terorîstanê rêxistina DAIŞî eştbî Şingal ser û hezaran welatiyê sivîlî ê Kurdê Êzidî kiştbî. Terorîstan hezaran kêna, cinî û domanê Êzidî zî êsîr girewtbî.

Rîyê nê hêrişî ra seyan hezar şarê ma yo Êzidî mecbûr mend ke ca û wareyê xo caverdo û koç biko.

Birîna jenosîdê Şingalî yo ke waye û birayanê ma yê Kurdanê Êzidîyan rê virazîya akerde, birînêka xorîn û zerrîya heme Kurd û Kurdistanîyan de ya.

Heta nika zî xeylê kêna û cinîyê Kurdê Êzidî destê DAIŞî de yê û vindîbîyayî yê.

Heta nika zî gelek şarê ma yo ke mecbûr mendo Şingal terk biko, peyser anêgêrayo erdê xo ser.

Parlamento û Hukmatê Herêma Kurdistanî gere seba piştişê birîna waye û birayanê ma yê Kurdanê Êzidîyan programêko taybet hadre biko û bîyaro ca.

Ma bangî Netewê Yewbîyayî rê kerdo û waşto wa jenosîdê Kurdanê Êzidîyan bi fermî hetê Netewê yewbîyayî ra bêro ro qebûlkerdiş.

Ma sergêra jenosîdê Şingalî yê nehînî de reyna jenosîdo ke Kurdanê Êzidîyan rê virazîyabi şermezar kenê û ma heme şehîdanê nê jenosîdî bi hurmet yad kenê.

03.08.2023

Tevgera Demokratîk a Kurdistanî (TDK-TEVGER)

Partîya Azadîya Kurdistanî(PAK)

Dokuzuncu Yılında Şengal Şehitlerini saygıyla anarken Katilleri ve onları himaye ederek destekleyenleri lanetliyoruz

Bugün Şengal jenosidinin 9. Yıldönümü.

03 Ağustos 2014 günü IŞİD, Ezidi Kürtlerle meskun Şengal’e saldırmış, binlerce insanımızı katletmiş, binlerce kadın ve kız çocuğumuzu da esir alarak pazarlarda satmıştı. Artık geride kaldı denilen bir vahşet çağının tüm çirkinliğini yeniden yaşamıştık.

Üzerinden 9 yıl geçmesine karşın Şengal’in yaraları hala taze; bir daha yurtlarına dönemeyenlerin yanında, IŞİD tarafından esir alınan binlerce kadın ve genç kızımızın akıbeti hala meçhul. Medeni dünyanın soğukkanlı bakışları altında gerçekleşen bu trajik jenosidin birinci dereceden sorumlusu elbette ki IŞİD ve sahip olduğu zihniyet ile onun destekçileridir. Fakat uluslararası kurum ve kuruluşların, insan hakları örgütlerinin, yardım kuruluşlarının, genel olarak her birimizin sorumluluktan azade olduğu söylenemez.

Kürdistan Bölge Parlamentosu ve Hükümeti, bugün Kürt Ezidi kardeşlerimizin yaralarının sarılması için özel bir program uygulamak gibi milli ve tarihi bir görev ile karşı karşıyadır.

Şengal Jenosidinin 9. yıl dönümü münasebetiyle bir kez daha  Birlemiş Milletler’e(BM), ‘’Ezidi Jenosidi’ni resmi olarak tanıyın’’ çağrısını yineliyoruz. BM bu insanlık trajedisini, bu soykırımı tanımalıdır.

Her gün kapımızı çalan yeni tehlikelerle bir daha karşılaşmamak için, mutlaka ve mutlaka, kendimizi koruyabilecek siyasi, milli, coğrafi bir statü oluşturmak zorundayız. Dünya milletlerinin eşit ve onurlu bir üyesi olmadan, yeni Şengallerin yaşanacağı bilinciyle, Şengal’de katledilen tüm Kürt Ezidi şehitlerimizin anısı önünde bir kez daha eğiliyor, katilleri ve sorumluları lanetliyoruz.

03.08.2023

Kürdistan Demokratik Hareketi(TDK-TEVGER)

Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK)

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *