Dr. Abdurahman Qasimlo di têkoşîna azadîya Kurdistanê de dijî… Dr. Abdurrahman Qasimlo Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde Yaşıyor!

Dr. Abdurahman Qasimlo di têkoşîna azadîya Kurdistanê de dijî

Sekreterê Giştî PDKÎ (Partîya Demokrat a Kurdistan a İranê) Dr. Abdurahman Qasimlo di13Tîrmeha 1989an de li Wiyeneya paytextê Awûsturyayê li gel Berpirsyarê Derveyî Welêt PDKÎ Ebdulla Qadirîzade û Dr.Fazil Resûl ê ji başûrê Kurdistanê, ji alîyê îstîxbarataÎranê ve di otelê de hatin qetilkirin.

Dr. Abdurahman Qasimlo û hevalên xwe gava civîna goftûgoyan ya bi dîplomatên DewletaÎranê re lidardixistin, ji alîyê sîxurên Dewleta Îranê ve tûşî komployê bûn.

Mixabin, Dewleta Awûstûryayê, di derbarê qesas û plangerên qetlîamê de tu doz venekirîye.

Dr. Abdurahman Qasimlo, sîyasetmedar, rewşenbîr û dîplomatekî welatperwer .

Dr. Abdurahman Qasimlo herweha pêşmerge û rêberekî bi tecrube û hêja ku, ne bes ji kîsêPDKÎyê, belê ji kîsê hemû Kurd û Kurdistanîyên cîhanê çû.

Dewleta Îranê berîya qetil kirina Qazî Muhammed, Dr. Abdurahman Qasimlo û Dr.SadiqŞerefkendî , piştî wan gelek caran bi rêyên komplo û kuştinan xwestîye têkoşîna azadîyagelê me ya li Rojhilatê Kurdistanê bifetisîne. belê tu komplo û qetlîaman nikaribûye liber têkoşîna azadîya gelê me bigire.

Ew ala ku Pêşewa Qazî Muhammed teslîmî Mele Mistefa Barzanîyê nemir kiribû îro lirojhilatê Kurdistanê di destê pêşmergeyên qehreman de liba dibe. Ala Kurdistanê li hemûperçeyên Kurdistanê ji bo azadî û serxwebûnê hildan.

Dr. Abdurahman Qasimlo û hemû şehîdên Kurdistanê, di têkoşîna hemû şervanên qehreman û kedkarên doza azadîyê de dijîn.

Di 29emîn salvegera şehadeta wan de em Dr. Abdurahman Qasimlo û hevalên bi giramîbibîr tînin û bi minasebetê careke din em Dewleta Îranê rûreş dikin. 
13.07.2018

Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

Dr. Abdurrahman Qasimlo Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde Yaşıyor

PDKİ(Kürdistan Demokrat Partisi-İran) Genel Sekreteri Dr. Abdurrahman Qasimlo13.07.1989 tarihinde, Avusturya’nın başkenti Viyana’da PDKİ Yurtdışı Temsilcisi EbdullaQadirizade ve Güney Kürdistanlı Dr.Fazıl Resul ile birlikte İran Devleti’nin istihbarat elemanları tarafından bir otel odasında katledildiler.

Dr. Abdurrahman Qasimlo Kürdistan sorununun görüşmeler yoluyla çözülebilmesi için İran Devleti ile diyalog içindeydi. Bu diyalog sürecinin bir parçası olarak Viyana’da İran İslam Cumhuriyeti’nin temsilcileriyle görüşme halindeyken, arkadaşlarıyla birlikte İran Devleti’nin istihbarat örgütü ajanlarınca katledildiler.

Ne yazık ki eldeki bir çok belge ve görgü tanığına rağmen, bugüne kadar bu olayın failleri ve planlayıcıları hakkında herhangi bir dava Avusturya Devleti tarafından açılmamıştır.

Dr. Abdurrahman Qasimlo yurtsever bir siyasetçi, saygın bir diplomat ve aydındı.

Engin tecrübesiyle değerli bir lider ve pêşmerge olan Dr. Abdurrahman Qasimlo sadece PDKİ için değil; tüm dünya Kürtleri ve Kürdistanlılar için büyük bir kayıptır.

İran Devleti, Qazi Muhamed, Dr. Abdurrahman Qasimlo ve Dr. Sadiq Şerefkendi’ninkatledilmesinden önce de sonra da sayısız komplo ve katliamlarla Doğu Kürdistan’da halkımızın özgürlük mücadelesini boğmaya çalışmıştır. Ama hiç bir komplo ve katliam, halkımızın özgürlük mücadelesini durduramamıştır.

Pêşewa Qazî Muhamed’in ölümsüz lider Mola Mustafa Barzani’ye teslim ettiği bayrak bugün Doğu Kürdistan’lı kahraman pêşmergelerin ellerinde dalgalanmaktadır. Kürdistan bayrağı Kürdistan’ın her parçasında özgürlük ve bağımsızlık için yükseltilmektedir.

Dr. Abdurrahman Qasimlo ve tüm Kürdistan şehitleri, kahraman savaşçıların, özgürlük davası emektarlarının mücadelesinde ölümsüzleşmektedirler.

Şehadetlerinin 29. Yıldönümünde, Dr. Abdurrahman Qasimlo ve arkadaşlarını saygıyla anıyor, bu münasebetle İran Devlet’ni bir kez daha lanetliyoruz. 
13.07.2018

PAK  Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *