CNK: Halk ‘Kürtçe seçmeli ders uygulaması’na destek vermeli

Kürdistan Ulusal Gençlik Hareketi (CNK), Kuzey Kürdistan’da Kürtçe seçmeli ders kayıtları için halkın duyarlı olmasını istediğini belirten bir açıklama yayınladı.

CNK’nin konuyla ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

Bilindiği üzere 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda Kürtçe seçmeli dil hakkı mevcut. Kürt ailelerinin, çocuklarının okullarda Kürtçe dil dersi alabilmeleri için ilgili kurumlara başvurmaları gerekiyor.

Kürt dili üzerindeki baskı ve asimilasyonun seçmeli ders şeklindeki uygulama ile bitmeyeceğinin bilincindeyiz. Doğru ve gerçekçi olan Kürt çocuklarının kendi anadillerini okullarda zorunlu olarak

almalarıdır. Fakat seçmeli ders şeklinde de olsa statükoda açılacak en küçük bir gedik bile önemsenmelidir. Bu küçük adım, ulusal mücadele ile daha büyük bir kazanıma dönüştürülebilir.

Türk devletine, Kürtçe’nin resmi dil olması ile anadilde eğitim hakkını kabul ettirene kadar seçmeli Kürtçe derslerine başvurmalıyız. Bu şekilde hem Kürt çocukları kendi dillerinden uzaklaşmamış olurlar. Hem de Kürtçe dil derslerini verecek olan öğretmenlerin atamalarına yardımcı oluruz.

Platforma Cîwanên Kurd olarak Kürt ailelerine çağrımız; çocuklarını seçmeli Kürtçe dersine kaydetmeleridir. Bu konuda herkesten daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz.

https://www.nerinaazad1.com/tr/news/kurdistan/bakur/cnk-halk-kurtce-secmeli-ders-uygulamasina-destek-vermeli

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *