Baas Rejimi-DAİŞ-Suriye Muhalefeti-Kürtler-PKK/PYD-T.C Devleti…

İbrahim GÜÇLÜ

(ibrahimguclu21@gmail.com)

Baas’ın ve DAİŞ’ın Kendi Devletleri; Muhalefetin Demokratik Devlet ve Kürtlerin Federal Devlet Amacı Var? PKK/PYD’nin Ne Amacı Var? T.C Devleti Ne Bela Arıyor? 

                                       ***** 

Suriye’de bir iç savaş var.  Toz ve duman birbirine karışmış. Göz gözü görmüyor. İnsanlar, ölümle yatıyor, ölümle kalkıyor. Ölüm insanların burunlarının dibinde, yanı başında, komşusunda, ailesinde, mahallesinde, sokağındadır. İnsanlar, yarın yaşayıp yaşamayacaklarının endişesini taşıyor. 

Suriye’de ölümlerin çetelesi tutulacak durumda değil. Bir hesaba göre 300.000 ölüm. Bir hesaba göre 500.000 ölüm. Göç edenlerin sayısı 6 milyon insanı geçmiş ve Şehirler yaşanmaz durumda. Bütün şehirler harap. Sokaklarda insanlar yok. Tarihi yerler, yerle bir. Sınır tanımaz bir savaş, barbarlık, vandalizm var. Açlık ve yoksulluk diz boyu. Ekonomi, alt üst konumdadır. Her sokağa, her mahalleye, her köye, her kasabaya bir çete hem de mafiadan daha vicdansız ve kanlı bir çete egemen. İnsanların iradesinin hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Bir merminin gücü, on binlerin iradesine karşılık düşüyor, daha büyük değer görüyor.

Suriye’nin nüfus demografisi alt üst konumdadır. Kim nerede ve nasıl yaşıyor? Ya da kime nerde ve nasıl yaşayacak? Belli değil.

Bu durum içinde akılcı ve rasyonel hareket etmeyi beklemek, çölde su aramak, diktatörlüklerde demokrasi beklemek, akılsızdan akıl beklemek, adaletsizden adalet beklemek, vicdansızdan vicdan aramak, dinsizden dindarlık aramak, kadından erkeği aramak, erkekten kadını aramak gibi bir şeydir.

Bu tablo içinde gerçekleri görmek zordur. Çetelerden basiretli olmayı ve insan sevgisini dilenmek imkan dahilinde değildir.

Yine de gerçekleri göstermek ve insanların kendi gerçeklerine dönmesini sağlamak gerekiyor. 

                                           ( I ) 

Baas Partisi ve Esat Takımı,, 35 yıldan fazla bir zamandır, askeri darbeyle iktidarı gasp etmiş, kendi diktatörlüğünü kurmuş durumda. Bu diktatörlük bir avuç asker ve bürokrat ile, alevi topluluğunun bir kesimin (tümünün değil) diktatörlüğü. Baas diktatörlüğü, Suriye Devleti’ni kendi devleti haline getirdi. Devletin halkın ve halkların devleti olmaması için büyük gayret gösterdi. Bundan on yıllardır başarılı oldu. İktidarı kimseyle paylaşmadı. Kürtlerin, diğer milli toplulukları ve dini azınlıkları despotça ve zorla, baskıyla yönetti. Bütün mili toplulukların, azınlıkların, Kürtlerin, sunilerin haklarını gasp etti. Suriye’de istediği kararı aldı ve uyguladı. Kendisine karşı hak talebinde bulunan Kürtleri, milli toplulukları, farklı düşünce topluluklarını ve sunileri zorla bastırdı. Kürtlerin ülkesini işgal ve ilhak ederek sömürgeleştirdi.

Baas’ın şimdilerde amacı açık.  Suriye Devleti’nin bir bütün olarak kendi devleti olarak yoluna devam etmesini sağlamak. Bunun olamayacağını anladığı için, Baas’ın dar elitinin ve Alevilerin devletini kurmak, korumak ve kollamak amacını taşıyor. 

                                                        ( II ) 

DAİŞ, anlaşıldı ki Baas’ın demokratik bir muhalefeti değil. DAİŞ,  Baas yerine devletin kendi devleti olması için barbarca, vandalistçe, katliamlar kapsamında bir savaş yürütüyor. Şimdilerde de Suriye’nin büyük bir kesiminde devletini ilan etmiş ve kurmuş durumda. Onunla yetinmeyerek de Irak’ın önemli bir bölümünde devletini kurmuş. Amacı Ortadoğu’da en büyük selefi İslam DAİŞ Devletini kurmaktır. Alevilere egemen olamayacağını bildiği için suni Arap bölgesinde hesaplarını yapıyor. Eğer becerebilirse de Kürdistan’ı da işgal ederek kendi devlet topraklarına katmak istiyor.

DAİŞ’in de amacının ne olduğu anlaşılıyor. 

                                              ( III ) 

Suriye’deki demokrat, liberal, ılımlı İslamcıların amacı, Baas ve Esat Rejiminin son bulması, gerçekleşmesi zor olsa da “Demokratik, Çoğulcu, Çok Partili, Parlamenter Sistemin” oluşmasıdır. Bu sistemde, bireysel anlamda tüm Suriye vatandaşlarının ve farklı etnik ve dini azınlıkların, Kürtlerin grupsal haklarını elde edecekleri vaadinde bulunuyorlar. 

                                              ( IV ) 

Kürtler, başından beri Baas ve Esat’ın Sömürgeci Faşist Diktatörlüğünün değişmesini, yıkılmasını, Baas Partisi ve İstihbarat örgütlerinin fesih edilmesini, demokratik, Çoğulcu, Çok Partili, Parlamenter bir rejimin oluşmasını; zamanla Federal bir devletin kurulmasını amaç edinmiş durumdadır. Kürt Milletinin de, siyasi statü, egemenlik, tüm milli, sosyal, siyasal, ekonomik grupsal haklar açısından Arap Milletiyle  eşit olmasını savunuyor. 

                                             ( V ) 

PKK/PYD, Suriye rejiminin devamından yana olan ve İran’ın başını çektiği koalisyona tabi. Başından beri Baas ve Esat Rejiminin yıkılmasından yana olmadı. Baas ve Esat Rejimi tarafından silahlandırılarak, Kürdistan’daki muhalefetin etkisiz hale getirilmesi, Kürdistan’da Baas ve Esat Rejimine vekalet etmesi ve bekçilik yapması planlandı. O plana göre hareket etti ve halen de ediyor. Amacı Devlet kurma olan DAİŞ’in etkisiz hale getirilmesi için, Baas ve Esat Rejimi tarafından Kürdistan’a yöneltilmesi için bir enstrüman olarak kullanıldı. Bağımsız ve Federal Kürdistan’a karşı olmasına rağmen, Kürtleri savaşa sürmekte. Kanton denilen modelle Kürdistan’ın bölünmesini sağlamakta, şimdiden rejimle ayrılmayacağının Kürdistan’ı parça halinde yeniden rejime bağlayacak nitelikte şartları olgunlaştırıyor. Buna uygun bir düzen yaratıyor.

Baas rejimi adına Kürdistan’da vekalet etmeye ve Kürdistan’da egemen ikinci güç olmak istiyor.

                                          ( VI ) 

Suriye’deki sorun esas olarak Suriye’de yaşayan Arap ve Kürt Milletlerinin, diğer etnik ve dini azınlıklarının sorunudur. Onların kendi sorunlarını çözmeleri gerekir. Ama ne yazık ki, Baas ve Esat Rejiminin bağlı olduğu güçler, Suriye sorununu uluslar arası bir sorun haline getirdiler.

ABD ve müttefiklerinin ilk başlarda müdahale etmemesi, Esat ve Baas Rejiminin ömrünü uzattı. Ortaya çıkan vahşet karşısında, Baas rejimini, aranır olan rejim haline getirdi.

T.C Devleti, başından beri Suriye’deki rejimin gitmesinden ve yıkılmasından yana oldu. Böylece kendine, Arap Baharı ile Mısır ve diğer Arap ülkelerinde açılan alanla yeni bir nüfuz alanı yaratmak istedi. Bundan başarılı olamadı. Hesaplar tersine döndü.

T.C Devleti şimdilerde, Lozan Antlaşmasıyla Suriye Arap Mili Devletine terk ettiği Kürdistan parçasını yeniden işgal etmek istiyor.

T.C Devleti’nin Kürdistan’ın bir parçasını yeniden işgal etme hakkı yoktur. Tersine işgal ettiği Kürdistan’ın Kuzey parçasından çekilmesi gerekir. 

Amed, 7 Temmuz 2015

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *