Türkan Elçi: Şaşırmadım, üzgünüm…

Türkan Elçi, Tahir Elçi cinayeti davasında savcının beraat talebini değerlendirdi: Türkiye’de planlı suikastların faili meçhulle sonuçlanacağını bilen biri olarak şaşırmadım. Üzgünüm, kaygılıyım…

CHP İstanbul Milletveliki Türkan Elçi; eşi ve eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 9 yıl önce katledilmesine ilişkin 

Türkan Elçi, Tahir Elçi cinayeti davasında savcının beraat talebini değerlendirdi: Türkiye’de planlı suikastların faili meçhulle sonuçlanacağını bilen biri olarak şaşırmadım. Üzgünüm, kaygılıyım…

CHP İstanbul Milletveliki Türkan Elçi; eşi ve eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin 9 yıl önce katledilmesine ilişkin davada savcının tutuksuz yargılanan 3 polisin beraatini talep etmesine tepki gösterdi. 

Sosyal medya hesabından davaya ilişkin paylaşım yapan Elçi, şunları söyledi: 

Play Video

“Savcının mütalaasında sanıklar hakkında berat istemesine şaşırdım mı? Elbetteki şaşırmadım. Türkiye’de planlı suikastların faili meçhulle sonuçlanacağını bilen biri olarak şaşırmadım.

Yargılama süresince ileri sürüdüğümüz tüm taleplerimizin reddiyle karşılaştığımız için, ilk duruşmada söz hakkı tanınmadan dışarıya atılmakla tehdit edildiğimiz için, mahkeme ile aramıza duvar örüldüğü için, vurulma anının kameralardan silinmesine göz yuman, esas faillerin bulunmasında hiçbir çaba sarf etmeden yargılamayı dostlar alışverişte görsün minvalinde yürüten bir yargıyla karşı karşıya olduğumuzu bilen biri olarak elbette ki şaşırmadım.

 

Şaşırmadım, üzgünüm.

 

Üzgün olduğum kadar kaygılıyım. Yargının bağımsız ve objektif olmak istememesinde direttiği için, birilerinin düğmeye basmaya devam ettiği için kaygılıyım. Böylesi önemli bir davanın Türk yargısına kara bir leke olarak geçmesini önemsemedikleri için kaygılıyım.

Tahir Elçi davası, benim şahsi meselem olduğu kadar toplumu yakından ilgilendiren bir davadır. Barışı talep edenlerin davasıdır. Onurlu yaşamı talep edenlerin davasıdır. Çocukların, gençlerin savaş alanlarına sürülmesine karşı çıkanların davasıdır. Yaşama kutsallık atfedenlerin davasıdır. Vesselam, insanım diyenlerin davasıdır.”

Duvar

 

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *