TDK-TEVGER, PAK, PSK Ortak Heyetleri Diyarbakır Barosu, DTSO ve DİTAM İle Görüştüler Kaynak: TDK-TEVGER, PAK, PSK Ortak Heyetleri Diyarbakır Barosu, DTSO ve DİTAM İle Görüştüler

Kürdistan Demokratik Hareketi (TDK-Tevger), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK) heyetleri Diyarbakır’da 15 ve 16 şubat 2022 günlerinde,  Diyarbakır Barosu, DTSO ve DİTAM ile görüşmeler gerçekleştirdiler.

Bu görüşmeler hakkında görüşlerine başvurduğumuz PAK Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba ‘’Biz TDK-TEVGER, PAK, PSK olarak ‘Kürt ve Kürdistan sorununun  çözüm yolunu açmak için, gelin acil taleplerimiz etrafında kenetlenelim’ şiarıyla bir çalışma başlattık. Bu çalışma, en geniş Kürt  potansiyelinin , Kürt milletinin Acil Talepleri etrafında kenetlenerek KÜRT TARAFI’nı oluşturmalarını; İkinci adımda da KÜRT TARAFI’nın bu taleplerle Türkiyeli en geniş kesimlerle  diyalog ve işbirlikleri geliştirmelerini  hedeflenmektedir’’ dedi.

Rûpela Nû’nun aldığı bilgilere göre, TDK-TEVGER Temsilcisi M. Can Azbay, PSK Genel Başkan Yardımcısı Hasan Dağtekin ve PAK Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba’dan oluşan heyet, ilk olarak 15.02.2022 günü Diyarbakır Barosu’nu ziyaret ettiler.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nihat Eren ve Baro Yöneticileri TDK-TEVGER, PAK, PSK heyetini karşıladılar.

16 Şubat günü de 2 görüşme gerçekleştirildi. PSK Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, PAK Genel Başkan Yardımcısı Nurullah Timur ve TDK-TEVGER Temsilcisi M. Can Azbay’dan oluşan heyet, 16.02.2022 günü DTSO’yu(Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası) ziyaret ettiler.

DTSO Başkanı Mehmet Kaya ve DTSO Yöneticileri TDK-TEVGER, PAK, PSK heyetini karşıladılar.

PAK Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba, TDK-TEVGER Temsilcisi M. Can Azbay PSK Parti Meclisi Üyesi Zülküf Baran’dan oluşan heyet, 16.02.2022 günü DİTAM’ı (Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi) ziyaret ettiler.

DİTAM Başkanı Mehmet Vural  ve DİTAM Yöneticileri TDK-TEVGER, PAK, PSK heyetini karşıladılar.

PAK Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba ‘’TDK-TEVGER, PAK, PSK heyetleri olarak, yazılı bir şekilde Acil Talepler Programı’na dair görüş ve önerilerimizi Diyarbakır Barosu, DTSO ve DİTAM’a sunduk ve kendilerine ’Sizlerin görüş ve önerilerinizi de alarak, bu talepler etrafında hep birlikte barışçıl bir mücadeleyi esas alan  KÜRT TARAFI’nı oluşturalım , İkinci adımda da KÜRT TARAFI olarak  bu taleplerle Türkiyeli en geniş kesimlerle  diyalog ve işbirlikleri geliştirmeyi  hedefleyelim diyoruz’’ dedi.

Vahit Aba, ‘’Diyarbakır Barosu, DTSO ve DİTAM yöneticileri de bu görüş ve önerilerimize  olumlu bir yaklaşım sergilediler. Biz TDK-TEVGER, PAK, PSK olarak Kürdistan ve Türkiye’nin bir çok şehrinde STK ve Mesleki Örgütler, Kürt, Kürdistani siyasi parti ve hareketler ile toplumda etkili  Kürt şahsiyetleriyle  bu amaçla  görüşmelerimize devam edeceğiz. Bu görüşmelerden elde edilecek bilgiler ışığında, bu konuda yeni bir yol haritası belirleyeceğiz’’ dedi.

Rupela Nû/Diyarbakır

1-114.jpg2-134.jpg

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *