Serokê Giştî yê PAKê Li Londonê Hevdîtinek Bi Wezareta Derve ya Îngîlîstanê Pêk Anî / PAK Genel Başkanı Londra’da İngiltere Dışişleri Bakanlığı İle Görüştü

Serokê Giştî yê PAKê Mustafa Ozçelîk li gel endamê Meclîsa PAKê Nîmet Mumtaz Aydin û endamê Komîteya Fransayê Faysal  Taşkiran roja 05.09.2016an li Londonê bi nûnerên Wezareta Derve ya Îngîlîstanê hevdîtinek pêk anîn.

Li ser navê Wezareta Derve ya Îngîlîstanê  ji  Buroya Ewrûpa Maseya Tirkîyê John Riley û Alistair Kelsey pêşewazîya heyeta PAKê kirin.

Mustafa Ozçelîk jibo vê hevdîtinê spasîya xwe pêşkêş kir û di derbarê PAKê de bi berfirehî agahdarî da.

Mustafa Ozçelîk bîr û rayên PAKê yên di derbarê çareserîya pirsa Kurdistanê, sîyaseta Dewleta Tirk ya di derbarê mafê netewî û demokratîk yên miletê Kurd de nêrînên xwe anî ziman.Herweha di derbarê  rewşa Başûr , Rojava û Rojhilatê Kurdistanê de nêrînên PAKê anî ziman.

Mustafa  Ozçelîk got ‘’Îro li Bakurê Kurdistanê şerekî ku gelê me jê zerarê dibîne berdewam e. Di vî şerî de Dewleta Tirk dixwaze destkeftîyên heyî  ji holê rabike û rê li ber xebata sîyasî  û sivîl ya gelê Kurdistanê bigire; dixwaze berê Kurdan bide şerî. Lê şer zerarê dide Kurdan, em ne li gel şerî  ne’’.

Mustafa Ozçelîk daxwaz ji  Dewleta Îngîlîstanê kir ku ji bo ev şera raweste, jibo Tirkîye hebûna miletê Kurd di destûra xwe de qebûl bike û mafên netewî demokratîk pêk bîne, roleke aktîf bilihîze. Herweha got ‘’ Em daxwaz dikin ku Îngîlîstan piştgirîya meşa serxwebûna başûrê Kurdistanê, piştgirîya destkeftîyên gelê me yên  Rojavayê Kurdistanê û piştgirîya doza azadîya gelê me  ya li Rojhilatê Kurdistênê bike’’.

Mustafa Özçelik got em dixwazin li gel Dewleta Tirk bi rêyên aştîyane, sîyasî û demokratîk , bi rêya dîyalogê pirsên xwe çareser bikin.

Nûnerên Wezareta Derve yên Îngîlîstanê jî gotin: ‘’Em li gel wê yekê ne ku hemû pirs û pirsgirêk bi rêyên aştîyane, bi dîyalogê  bêne çareser kirin’’.

Mustafa Ozçelîk daxwaza berdewamîya van hevdîtinan kir û dubare spasîya xwe anî ziman.

Serokê  organîzasyona The League of  Kurdistan Regions Îhsan Qadir jî beşdarî hevdudîtinê bû.

Buroya  Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

————————————————————–

PAK Genel Başkanı Londra’da İngiltere Dışişleri Bakanlığı İle Görüştü

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik , PAK Meclis üyesi Nimet Mümtaz Aydın ve Fransa Komitesi üyesi Faysal Taşkıran ile birlikte 05.09.2016 günü Londra’da İngiltere Dıişleri Bakanlığı yetkilileri İle bir görüşme gerçekleştirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Avrupa Bürosu Türkiye masası adına John Riley ve  Alistair Kelsey PAK heyetini karşıladı.

Mustafa Özçelik bu görüşme için teşekkürlerini sundu ve PAK’ın kuruluşundan bugüne kadarki süreci hakkında ilgiler verdi.

Mustafa Özçelik PAK’ın programı, siyasal perspektifi, Kürt ve Kürdistan sorunun çözümü, Türk Devleti’nin Kürtlerin ulusal demokratik haklarını reddeden siyaseti ile ilgili düşüncelerini dile getirdi. Ayrıca Kürdistan’ın Güney, Güneybatı(Rojava) ve Batısı ile ilgili olarak da bilgilendirmelerde bulunup, bu parçalardaki süreçlerle ilgili PAK’ın görüşlerini dile getirdi.

Mustafa Özçelik ‘’Bugün Kuzey kürdistan’da bir savaş sürmektedir. Bu savaştan Kürdistan halkı büyük zarar görmektedir.Türk Devleti hem Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırmak, hem de siyasal, sivil, demokratik mücadele araç ve alanlarını Kürtlere kapatmak için savaşı derinleştirmektedir. Ama şavaş , çatışma şu anda Kürtlere zarar vermektedir, Kürtlerin savaşmasından  yana  değiliz’’.

Mustafa Özçelik İngiltere’den bugün Kuzey Kürdistan’da devam eden savaşın durdurlması ve Kürt milletinin ulusal demokratik haklarını tanınması ve bu hakların yasal-anayasal güvencelere kavuşturulması için daha aktif bir rol oynamasını talep etti. Ayrıca Güney Kürdistan’daki bağımsızlık yürüyüşüne, Rojava Kürdistanı’ndaki kazanımların korunup geliştirilmesine, Doğu Kürdistan’daki özgürlük mücadelesine İngiltere Devleti’nin destek vermesi gerektiğini dile getirdi.

Mustafa Özçelik, ‘’Türk Devleti ile diyalog yoluyla, siyasal, demokratik ve barışçıl yol ve yöntemlerle sorunlarımızı çözmekten yanayız’’ dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de bütün sorunların diyalog yoluyla,  barışçıl bir şekilde çözümğünden yana olduklarını dile getirdiler.

Mustafa Özçelik bu görüşmelerin devamını dileyerek tekrar teşeşkkürlerini sundu.

Kurdistan Bolgeler Birliği Genel Sekreteri  Organizasyonu İhsan Qadir da gorusme de hazir bulundu.

 

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *