Pervin Chakar Paris resitali ile Leyla Bedirxan’ı andı

Dünyaca ünlü Kürt opera sanatçısı Pervin Chakar, Paris’te Kürt modern dans sanatçısı ve balerin Leyla Bedirxan’ı anısına konser verdi.

Paris Kürt Enstitüsü’nün de desteği ile kentin prestijli konser salonlarından Salle Cortot’da düzenlenen konsere çok sayıda şahsiyet ve müziksever katıldı.

Kürt modern dans sanatçısı ve balerin Leyla Bedirxan’ın anısına Pervin Chakar, Gounod, Mozart, Bellini, Massenet ve Puccini’den aryaların yanı sıra Kürtçe stranlar da seslendirdi.

Sanatçının sunduğu piyano eşliğinde sunduğu resital oldukça ilgi gördü. Soprano Chakar konserin sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı.

“Arix” eserini Leyla Bedirxan’a adarken Kürt balerinin Erzurum depreminde büyük yardımlar yaptığı bilgisi paylaşıldı.

Ülkesi Kürdistan’ı neredeyse hiç görmemiş bir sanatçının vatanı ile kopmayan bağı, güçlü milli duyguları ve bir tarihi bilgisi hakkında bilgi verildi.

Kürt Prensesi balerin/modern dans sanatçısı Leyla Bedirxan’ın mezarının bir süre önce Paris’te Saint-Cloud Mezarlığı’nda olduğu ortaya çıkmıştı.

Konserde Paris Kürd Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan da Leyla Bedirxan hakkında kapsamlı bir değerlendirmede bulundu. Nezan, Leyla Bedirxan’ın yaşamı, sanatı ve son yıllarını anlattı.

Leyla Bedirhan kimdir?

1903 yılı İstanbul doğumlu olan Bedirhan; Yahudi bir anne olan Henriette Hornik ve Bedirhan ailesinden Abdulrezzak Bedirhan’ın kızı. Babasının sürgün edilmesi nedeniyle babasız büyüdü.

Türkiye, Mısır ve Avrupa kültürü ile büyüdü, 1930’larda Avrupa’da dans etmeye başladı.

Çocukluğunu Mısır’da geçirdi, babasının ölümü üzerine annesi Henriette Hornik ile birlikte Viyana’da yaşamaya başladı. İlk dans eğitimini Viyana’da aldı. İlk kez Viyana Operası’nda sahneye çıktı. Fransa’da kalabilmek için uzun süre birlikte yaşadığı Henri Touache ile evlendi.

Uzakdoğu, Ortadoğu ve Avrupa’dan ilham aldı, bütün gösterilerini Kürtçe bir isimle adlandırdı. Ailesi ve yakın çevresinin tepkisine rağmen dans etmekte ısrar etti, pek çok ülkede sahne aldı.

Dünya basınının, soyadını Osmanlı’da Cizre bölgesinde isyan çıkartarak hükümet kuran bir Kürt lideri olan Bedirhan Bey’den aldığı için ‘Kürt prensesi’ olarak bahsettiği Leyla, 26 Aralık 1986’da Fransa’nın Montauban kentinde hayatını kaybetti.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *