Newsweek: Rojava’da kimyasal silah kullanımı belgelendi

Türkiye’nin 9 Ekim’de Rojava Kürdistanı’na yönelik başlattığı askeri harekâtta kimyasal silah kullandığı yönündeki açıklamalar sürüyor. 

Newsweek dergisi, ölen ve yaralananlara ilişkin bir rapor hazırladı. Dergi, Türk devletinin kullanımı yasak silahları kullandığını belirtti. Derginin haberinde, “Her ne kadar Pentagon IŞİD savaşında Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte savaştıysa da, Türkiye karşısında bir ortaklıkları olmadı. NATO üyesi olan Türkiye, vahşi bir çete grubuyla işbirliği yapıyor” ifadeleri yer aldı.

Haberde, saldırılarda açık bir şekilde beyaz fosfor kullanıldığı belirtildi. Danimarkalı gazeteci Thea Pedersen de Rojava’daki hastanelerde beyaz fosfor kullanıldığını belgelerle açıkladı. Gazeteci Pedersen, doktorların, “Uzman ekiplerin incelemelerine ihtiyacımız. Çünkü normal bir durum değil” dediğini aktardı.

Pedersen’in çektiği fotoğraflarda yaralıların vücudundaki yanıkların, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik saldırılarında beyaz fosfor kullandığını gösteriyor.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Cuma günü yaptığı açıklamada, durumdan haberdar olduklarını ve kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığı konusunda bilgi topladıklarını duyurmuştu.

İngiliz The Times gazetesi de ilgili haberinde kanıtların çoğaltılması gerektiğini belirtmiş ve Türk devletinin beyaz fosfor kullandığını kaydetmişti.

Nerina Azad

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *