Li Amedê çalakiya eşûreyê /Diyarbakır’da Aşure Etkinliği

Li Amedê ji aliyê Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD)ê ve çalakiya eşûreyê li ber Mala Cemê hate li darxistin.

Çalakî bi axaftina Serokê PSAKDê yê Şaxê Diyarbekirê Cafer Koluman destpêbû. Girseyeke zêde beşdarî çalakiyê bibû.

Di vê çalakiyê de Serokê Giştî yê Partiya Azadiya Kurdistanê(PAK) Mustafa Özçelik, Hevseroka Şaredariya Amedê Gulten Kişanak, Cîhgira Serokê Giştî yê HDPê Meral Daniş Beştaş û Rêveberê Federasyona Komeleyên Êzidiyan li Elmanya Nedim Erkiş axaftin. Piştî axaftinan Pîrên Elewiyan Musa Karkin û Hidayet Ulugerçek gulbang xwendin.

Serokê Giştî yê Partiya Azadiya Kurdistanê Mustafa Özçelik bi Kurdî axaftinek kir. Serokê PAKê di axaftina xwe de,behsa neheqî û qetlîamên ku li Elewiyan hatiye kirin kir.Özçelik got ‘’ Bidestxistina maf û azadiyên elewîyan yên bawermendiyê, armanceke PAKê ya esasî ye’’ . Herweha Özçelik got ‘’Ew siyaseta yek dewlet, yek milet, yek welat, yek alê ji aliyê rayedarên Dewleta Tirk ve wek siyaseta ‘yek ol, yek mezhep ’ jî hatiye domandin’’. Özçelik got, ‘’ Îro çi elewî, çi sûnne, çi xiristiyan, çi êzidî , hemû gelên Kurdistanê , jibo Şingalê û Konabanê yekgirtineke xurt pêkanîne û azadiya Kurd û Kurdistanê jî dê bi yekitiyeke rasteqîne ya neteweyî û Kurdistanî pêk were.’’ 09.11.2014

Buroya Çapemeniyê ya Partiya Azadiya Kurdistanê(PAK)

Diyarbakır’da Aşure Etkinliği

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Diyarbakır Şubesi tarafından cemevi önünde aşure etkinliği düzenlendi.

Kalabalık bir insan kitlesinin katıldığu aşüre etkinliği, PSAKD Diyarbakır Şube Başkanı Av. Cafer Koluman’ın açılış konuşması ile başladı.

Etkinlikte Partiya Azadiya Kurdistanê(PAK-Kürdistan Özgürlük Partisi) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, HDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Almanya Ezidi Dernekleri Federasyonu yöneticilerinden Nedim Erkiş konuştular. Konuşmalardan sonra, Alevi dedeleri Musa Karkın ve Hidayet Ulugerçek, gülbang okudular.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik Kürtçe yaptığı konuşmada, ‘’Kerbela’dan bu yana tutulan yasın bugün de tüm Kürdistan’da tutulmaya devam ettiğini, Alevi kardeşlerimizin inanç özgürlüklerinin sağlanmasının PAK’ın temel amaçlarınından biri olduğunu’’ dile getirdi. PAK Genel Başkanı Özçelik, PAK olarak tüm din ve mezheplerin eşitliğini esas aldıklarını, ‘’tek devlet, tek millet, tek vatan , tek bayrak’’ siyeseti gibi, ‘’tek din, tek mezhep ‘’ anlayışının da toplumu körelttiğini söyledi.

‘’Bugün Şengal’de, Kobani’de alevisi, sunnisi, êzidisi, hiristiyanı ile tüm Kürdistanlıların ortak bir ruhla birleştiklerini belirten’’ Özçelik, ‘’ulusal ve ülkesel özgürlüğün de ancak gerçek bir ulusal ve Kürdistani birlikten geçtiğini’’ dile getirdi.09.11.2014

Partiya Azadiya Kurdistanê(PAK-Kürdistan Özgürlük Partisi)

Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *