Kürtçede öğretmen anlamına geliyor: Eğitmene ‘mamoste kod ismi’ davası

İzmir’de 28 Kasım 2023’te gözaltına alındıktan sonra 1 Aralık’ta tutuklanan Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (EGE-TUHAYDER) Eşbaşkanı Nilay Güleser ile Avesta Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (Avesta) Eşbaşkanı Ali Yalçınkaya hakkında hazırlanan iddianameler mahkeme tarafından kabul edildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında 28 Kasım’da evlerine yapılan baskınlarda EGE-TUHAYDER Eşbaşkanı Nilay Güleser, Avesta Eşbaşkanı Ali Yalçınkaya ile Derya Kandemir, Neriman Birlikler, Dilaver Keklik, 29 Kasım’da EGE-TUHAYDER eski yöneticisi Ramazan Yavuz gözaltına alındı. 1 Aralık’ta mahkemeye çıkaran 6 kişiden EGE-TUHAYDER Eşbaşkanı Nilay Güleser, Avesta Eşbaşkanı Ali Yalçınkaya ile Neriman Birlikler ve Ramazan Yavuz tutuklandı, Dilaver Keklik ve Derya Kandemir adli kontrol ile serbest bırakıldı.

‘MAMOSTE’ DAVASI

Yalçınkaya hakkında hazırlanan iddianame, İzmir 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Yalçınkaya hakkında “terör örgütü üyeliği” iddiasıyla hazırlanan 48 sayfalık iddianamede, açık ve gizli tanık ifadeleri, yürüttüğü dil çalışmaları yer aldı. Dosyanın büyük bir bölümünde Yalçınkaya’nın dernek çalışmaları kapsamında kursiyerlerle yaptığı telefon görüşmeleri suç sayıldı. 6 ay boyunca telefonu dinlenen Yalçınkaya, dernek faaliyetleri kapsamında kursiyerlerle yaptığı telefon görüşmelerinde kendisine “mamoste (Öğretmen)” olarak hitap edilmesi ise kod isim olarak değerlendirildi.

KÜRTÇE KURS SUÇLAMA KONUSU

Yine Yalçınkaya’nın verdiği Kürtçe kurslar, iddianamede “terör örgütü adına faaliyet yürütme”, “terör örgütüne eleman kazandırma”, “terör örgütü propagandası” olarak yer aldı. Avesta tarafından 3 ayda bir yapılan kurslara ilişkin Yalçınkaya’nın, “Kürtçenin yaşamda kullanılması için mücadele ediyorlar” başlığıyla verdiği röportaj da suç olarak değerlendirildi. Öte yandan Yalçınkaya, İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nin hasta tutsaklar için gerçekleştirdiği eylemler, cenaze törenler ile sivil toplum örgütlerinin eylem ve etkinliklerine katılması da suçlama konusu yapıldı.

Yalçınkaya’ya açılan davanın ilk duruşması 18 Ocak’ta, Güleser hakkında açılan davanın ilk duruşması ise 19 Mart’ta görülecek. (MA)

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *