Kürdistani Partiler Ankara’da AB Türkiye Delegasyonu İle Görüştü

Azadi Hareketi, ÖSP, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR, PDK-T adına bir heyet 10 Eylül 2015 günü Ankara’da AB Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler, ODGP, Basın ve Enformasyon Bölümü Başkanı Ireneusz  FIDOS ve Siyasi İşler Danışmanı Sema KILIÇER ile görüştü.

Kürdistani partiler heyeti PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PDK BAKUR Genel Başkanı Sertaç Bucak, PAKURD Dönem Sözcüsü İbrahim Halil Baran, PDKT Genel Başkan Yardımcısı Cemşit Fırat, ÖSP MYK Üyesi Ali Gökkaya’dan oluşmaktaydı.

AB Türkiye Delegasyonu adına Ireneusz  FIDOS heyeti  karşıladıktan  sonra, bu görüşmenin önemine dikkat çekerek, toplantıyı başlattı. PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, bu ziyaretin amacıyla ilgili olarak 6 parti adına heyetin görüşlerini dile getirdi.

Mustafa Özçelik, Kuzey Kürdistan’da PKK ve Türkiye Devleti arasında sürmekte olan çatışmaların Kürdistan’a, Kürdistan ve Türkiye halklarına da zarar verdiğini, çatışmalara derhal karşılıklı olarak son verilmesi gerektiğini dile getirdi. Özçelik konuşmasının devamında, Kuzey Kürdistanlı tüm siyasal güçlerin, Kürt ve Kürdistan meselesinde Türk Devleti’yle muhatap olacağı ve uluslararası garantörlerin de dahil olacakları yeni bir ‘’çözüm süreci’’nin başlatılması gerektiğine dikkat çekti.

Mustafa Özçelik, Kürt ve Kürdistan sorunun uluslararası bir sorun olduğunu ve bu sorunun Kürdistan halkının özgürlüğü, Kürdistan’a statü hakkı sorunu olduğunu ve bugünkü koşullarda eşit ortaklığı içeren federal bir çözümün de mümkün olabileceğini dile getirdi.

Mustafa Özçelik, Türkiye’nin bir çok il ve ilçesinde Kürtçe konuşan insanlara, Kürtlerin iş yerlerine, Kürtleri taşıyan şehirlerarası otobüslere ve HDP Genel Merkezi ile 200’ü aşkın teşkilat binasına yapılan saldırılarla Kürtlerin can ve mal güvenliklerinin büyük bir risk ve tehlike altında olduğunu belirtti. Daha büyük katliam ve mağduriyetlerin yaşanmaması için AB, BM ve tüm uluslararası kurumların bu sürece daha aktif müdahale etmelerinin yaşamsal önemini dile getiren Özçelik, AB Türkiye Delegasyon’ unun bu konuda tarihi bir adım atabileceğini belirtti.

Mustafa Özçelik, Devletin ilan ettiği sokağa çıkma yasağı ve ablukayla, Cizre’nin 7 gündür açık bir cezaevine dönüştürüldüğünü, Cizre halkının aç susuz, elektriksiz bırakıldığını, devletin kurşunuyla öldürülen çocukların morga kaldırılmasına,  gömülmesine bile izin verilmediğini belirtti. Özçelik, devletin öldürdüğü 10 yaşındaki Cemile adlı çocuğun cenazesinin morga bile kaldırılmasına izin verilmediğinden, ailesi tarafından çürüme ve kokmanın önüne geçebilmek için, derin dondurucuda, buzlarla evde tutulduğunu söyledi.

Mustafa Özçelik 6 Kürdistani parti olarak arabulucu partiler olmadıklarını, bizzat Kürt ve Kürdistan sorunun barışçıl yol ve yöntemlerle, siyasal görüşmelerle çözümü için Kuzey Kürdistan’da bir taraf olduklarına açıklık getirdi.

Mustafa Özçelik’in açıklamalarından sonra, Ireneusz FIDOS da: “bu görüşmeye büyük önem verdiklerini, Kürt siyasetinde çok sesliliğin olumlu ve gerekli olduğunu, sorunun siyasal yollarla, şiddete başvurmaksızın çözümünü esas alan partilerin ortak tutum geliştirmesinin Türkiye Devleti ve uluslar arası güçlerle diyalog açısından da önemli olduğunu” dile getirdi.

Ireneusz FIDOS, “Türkiye’nin AB ile birlik süreci yaşayan bir devlet olması itibariyle de, heyetin görüşlerinin çözüm açısından AB’ye yardımcı olacağını” belirtti. “Sorunların demokrasi, özgürlük ve barışçıl yollardan çözümü için AB’nin de elinden geleni yapmaya çalıştığını” dile getiren Ireneusz FIDOS, 6  partiyle diyaloglarının devamının önemine dikkat çekti.

Görüşme daha sonra, Ireneusz FIDOS’un değişik konulardaki soruları ve heyet üyelerinin tek tek düşüncelerini dile getirdikleri bir görüş alış verişi şeklinde devam etti.

6 Kürdistani partinin  AB ile ilk görüşmesi olmasına karşın verimli, umut verici bir görüşme gerçekleşti. İki taraf da görüşmelerin devamının gerekliliğinde mutabık kaldılar.

Azadi Hareketi, ÖSP, PAK, PAKURD, PDK-BAKUR, PDK-T

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *