Kürdistan Ulusal Gençliği

Aziz Kürdistan halkına ve değerli basın emekçilerine
Kürdistan Bölgesi’ndeki haber ajansları ve televizyonların verdiği bilgilere göre Çarşamba günü 20.07.2022’de Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçaklarının Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo kentindeki Perex bölgesindeki turistik tesisi bombalaması sonrasında 9 sivil hayatını kaybederken 30’dan fazla sivil de yaralandı.
PKK’yi bahane ederek yıllardır Kürdistan Bölgesi’ndeki sınır köylerini ve sivil yerleşim alanlarını bombalayan Türkiye Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile Irak Federal Hükümeti’nin egemenlik haklarını ihlal etme, bu bölgeleri militarize etme fiili güvenlik bölgesi ilan etmeyi amaçladığı apaçıktır.
Özellikle Türkiye’nin son dönemlerde Güneybatı Kürdistan’a karşı operasyonu dillendirmesi ve bu amaçla Ortadoğu’daki Kürdistan karşıtı şer odakları ile ittifaklar kurması TSK’nin Zaho’daki son saldırısı Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi ve Güneybatı Kürdistan’daki Kürt egemenliğini ortadan kaldırmayı amaçladığını göstermektedir.
Son saldırı Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını ihlal etmektedir. Sivil halkın yaşadığı yerleşim alanlarının bombalanması kadın ve çocukların öldürülmeleri ve yaralanmaları insanlığa karşı işlenmiş suçtur ve hiçbir şekilde kabul edilemez. Türkiye’nin sivilleri hedef alan bu saldırısını kınıyoruz. Türkiye’ye yaptığı bu saldırılardan dolayı gerekli ceza ve yaptırımlar uygulanmalıdır.
BMGK’yi, Türkiye’yi işlediği suçlara karşı yaptırım uygulamaya ve Türkiye’nin saldırılarına karşı ciddi ve kalıcı bir çözüm bulmaya, Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Irak Federal Hükümeti’ni de her türlü saldırı ve egemenlik ihlali girişimlerine karşı iş birliği yapmaya çağırıyoruz.
Kürdistan Ulusal Gençliği
CNK

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *