Kürdistan dağlarında geçen Netflix belgeseli yayında

Netflix’te yayınlanan ‘Neandertallerin Sırları’ adlı belgesel, 40 bin yıl önce, bugün Kürdistan dağlarında yaşamış Neandartelleri konu alıyor. Belgesel, Neandertallerin yok oluş sürecinin izini sürüyor.

Günümüz Kürdistan coğrafyasında yaşamış olan Neandartelleri konu edinen bir Netflix belgeselinin tanıtım videosunda, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içerisinde bulunan Şanidar Mağarası’nın önemine işaret edildi.

Neandertallerin Sırları belgeselinde, Kürdistan dağları ifadesi kullanılarak, “Sadece birkaç yerdeki kalıntıları günümüze ulaşabildi. Kürdistan dağlarının derinliklerinde saklı Şanidar mağarası. Şanidar Mağarası, dünyanın en önemli mağaralarından biri olarak kabul ediliyor. Hem Nendarteller hem Homo Sapiens dönemi açısından” denildi.

Belgesel, Neandertallerin gizemleri ve fosil kayıtlarının bize hem yaşamları hem de yok oluşları hakkında nasıl ipuçları verdiğini inceliyor.

3D GÖRÜNÜMÜ İLE YENİDEN YARATILDI

Yapılan bir kazıda bulunan neandertal kadın iskeletinin kafatası üç boyutlu olarak yeniden oluşturulmuştu. “Shanidar Z” diye adlandırılan iskeletin kafatası, “Neandertallerin Sırları” adlı yeni Netflix belgeselinin bir parçası olarak 3D görünümü ile yeniden yaratıldı.

yeni-proje-2024-05-03t154715-065.jpg

İLK GÖSTERİM 2 MAYIS’TA YAPILDI

Belgeselin prömiyeri 2 Mayıs 2024 dünya çapında Netflix’te yapıldı. Yönetmenliğini ‘The Greatest Game’, ‘A World in Arms ve As It Happened: Pearl Harbor’ gibi filmleriyle tanınan İngiliz yönetmen Ashley Gething yapıyor.

40 BİN YIL ÖNCE KAYBOLDULAR
Soyları bundan yaklaşık 40 bin yıl önce gizemli bir şekilde kaybolan neandarteller, birkaç bin yıllık kısa bir süre boyunca bugünün insanları olan Homo Sapiens’ler ile birlikte yaşadı. Kaba, güdük ve vahşi oldukları düşünülen neandertaller ile ilgili çalışmalar, tahminlerimizden farklı olabileceklerini gösteriyor. (KÜLTÜR SANAT)

AG

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *