Kobanî’ye Yapılan Terör Saldırısını Kınıyor ve Lanetliyoruz

Bismillahirrahmanirrahim

Basına ve Kamuoyuna

Suriye’deki iç savaşın taraflarından biri de şüphesiz Türkiye devletidir. Suriye rejimine karşı savaşan silahlı muhalefeti Kürtlere karşı kışkırtan ve destekleyen Türkiye, daha önce Serêkani’ye En-Nusra unsurlarını saldırtarak netice almaya çalışmış, bunu başaramayınca da İslam’dan ve insanlıktan nasibini almamış faşist Baas artığı çetesi olan IŞİD’i Rojava ve Güney Kürdistan’a musallat etmiştir.

Daha önce IŞİD’in Kobani’ye saldırısı ve Türkiye’nin tutumu ortada iken; son dönemde Kürdlerin Rojava’daki kazanımları Türkiye devletinin yetkilileri ve devlete-hükümete bağımlı medyanın da konusu olmuş ve “Kürd Koridoru”,  “İkinci İsrail” gibi tanımlamalarla Türkiye halkı Rojava ve dolayısıyla Kürdistan halkına karşı kışkırtılmıştır.

Bugün gerçekleşen IŞİD’in Kobani’ye saldırısı da bu diplomatik ve medya saldırısından sonra gelmesi manidardır. Türkiye bu saldırıları önlemenin ötesinde; Rojava ve Kobani’ye saldırıları önlemekle de yükümlüdür. Türkiye’deki Kürdlerin akrabaları olan Rojava halkının güvenliği ve istikrarı aynı zamanda Kuzey Kürdistan’ı ve Türkiye’nin de güvenliğiyle doğrudan ilgilidir.

Türkiye devleti ve hükümeti zaman kaybetmeden Kobani ve Rojava/Batı Kürdistan halkına, onların meşru temsilcilerine gereken desteği vererek, yaptığı yanlıştan dönmelidir. Aksi halde Kürdistan halkı ile Türkiye devleti arasındaki ilişkiler onarılamaz bir şekilde yara alacaktır. Çözüm sürecinin devamı da bu olaylarla ve Türkiye devleti ile hükümetinin alacağı tavırlarla yakından ilgilidir.

Bu nedenle; Kürdistan İslamî Hareketi / AZADÎ Hareketi olarak, IŞİD vahşetini ve barbarlığını bir kere daha lanetlerken, Kürdistan ve Türkiye halkını, medeni dünyayı Batı Kürdistan ve Kobani ile ilgili duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu terör saldırılarında şehid olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

Bu vesile ile Kürdistan’daki tüm siyasi parti, hareket, cemaat, STK ve kesimleri ve siyasi aktörleri de ihtilafları ve rekabeti bir tarafa bırakarak milli ittifaka, birlik ve dayaışmaya ve Rojava’nın (Batı Kürdistan ) yardımına koşmaya davet ediyoruz.

Hak, Adalet ve Hürriyet İçin Kürdistan İslami Hareketi/ AZADÎ Hareketi

25.06.2015, Diyarbekir

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *