İspanya’da Katalanlar sandık başında: Sosyalistler ve bağımsızlık yanlıları önde

Katalonya, bölgesel parlamento seçimleri için bugün sandığa gidiyor. Oylama, 2017’deki bağımsızlık referandumundan beri Belçika’da yaşayan Katalan lider Carles Puigdemont’un ve Sosyalist iktidarın geleceği açısından yakından izleniyor.

İspanya’nın bağımsızlık yanlısı Katalonya bölgesi, bugün bölgesel seçimler için sandık başında. Oylamanın sonucu, Sosyalistlerin liderliğindeki merkezi hükümetin istikrarı ve sürgündeki bağımsızlık yanlısı Katalan lider Carles Puigdemont’un siyasi geleceği açısından yakından izleniyor.

‘AVRUPA’DA BİR DEVLET OLMAYAN EN BÜYÜK ULUSUZ’

Katalonya bölgesinin eski lideri olan ve 2017’deki başarısız bağımsızlık girişimi sonrasında hakkında açılan davalar nedeniyle Avrupa Parlamentosu üyesi olarak görev yaptığı Belçika’ya sürgüne giden Puigdemont, seçim kampanyasını Fransa’nın Katalonya sınırı yakınındaki bölgeden yürüttü. Puigdemont, cuma günü kampanyasının kapanış konuşmasında, “Bugün daha güçlüyüz, daha dirençliyiz ve kararlıyız. Dönme vakti geldi” dedi. Katalan lider, “Biz, Avrupa’da bir devlet olmayan en büyük ulusuz ve İspanya bizi, bağımsızlık için durmaksızın çalışmaktan alıkoyamadı” ifadelerini kullandı.

AF YASASI BEKLENİYOR

Puigdemont’un seçimlerde başarılı olması halinde yemin etmek üzere haziranda İspanya’ya dönmesi gerekiyor. Bağımsızlık yanlısı Katalan partilerinin Sosyalist Partili Başbakanı Pedro Sanchez’in azınlıktaki merkezi hükümetine verdiği destek karşılığında ilan edilen ve Puigdemont’un da yararlanması beklenen af tasarısı ise mayıs ya da haziran ayında yürürlüğe girecek.

Öte yandan anketler, Junts’u geride gösteriyor. Buna göre, Sosyalistlerin adayı Salvador Illa önde görünüyor. El Pais gazetesinin yayımladığı son ankete göre, Katalan parlamentosunda Sosyalistlerin 40 koltuk alması bekleniyor. Junts’un 34 sandalyede kalacağı öngörülüyor. Katalonya bölgesini şu an yöneten ve Junts’tan daha ılımlı olan ERC’nin ise 26 koltuk kazanması bekleniyor. Bazı anketlere göre de, seçmenlerin yüzde 40’ının kararsız olması nedeniyle sonuçları öngörmek imkânsız.

KOALİSYON KURULAMAZSA EKİMDE YENİDEN SEÇİM VAR

Öte yandan, bölgede hiçbir partinin çoğunluk için gereken 68 koltuğu kazanması beklenmiyor. Bağımsızlık yanlısı Junts ile ERC’nin Sosyalistlerle koalisyon kurmayacaklarını açıklamış olması da, sağcı Halk Partisi’nin denkleme girip girmeyeceğine dair soru işaretleri yaratmış durumda. Koalisyon görüşmelerinden ağustosa kadar sonuç alınamazsa, Katalonya ekim ayında bir kez daha sandığa gidecek.

SANCHEZ ‘DEĞİŞİM’ ÇAĞRISI YAPTI

Uzmanlar, Katalonya seçimlerini Sosyalistlerin kazanması senaryosunda, Başbakan Sanchez’in uzlaşmacı siyasetinin zafer elde edeceği yorumunu yapıyor. Sanchez de, Barselona’daki son seçim konuşmasında kendi adaylarına destek verilmesi çağrısı yaparak “12 Mayıs’ta değişime ihtiyacımız var ve Salvador Illa buna liderlik edebilir” dedi. İspanya Başbakanı, Illa’nın bölgeye istikrar getireceğini ve sosyal iklimi düzelteceğini savundu.

Yorumculara göre, Sanchez’in geçen ay eşi hakkındaki yolsuzluk iddialarını “sağcı rakiplerinin ailesini karalama girişimi” olarak niteleyip istifaya gündeme getirmesi de, Sosyalist oyları mobilize etmiş durumda. 

AG

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *