İran, Jina Emini protestolarını destekleyen rapçi Toomaj Salehi’yi idama mahkum etti

İran, Jina Emini protestolarına destek verdiği gerekçesiyle popüler rapçi Toomaj Salehi’yi idama mahkum etti. 

Salehi, Emini’nin ölümüyle başlayan ülke çapındaki protestolara destek verdiği gerekçesiyle bir buçuk yıldan fazla süredir hapiste tutuluyordu. 

Reformist Shargh gazetesinin aktardığına göre, şarkıcının avukatı Amir Raisian, “İsfahan Devrim Mahkemesi’nin 1. Şubesi, Toomaj Salehi’yi yolsuzluk yaptığı suçlamasıyla idama mahkum etti” dedi.

32 yaşındaki sanatçı, İranlı yetkilileri eleştiren şarkılarıyla Eylül 2022’de Jina Emini’nin ölümünün ardından başlayan protesto hareketinin önde gelen isimlerinden biri haline geldi. 

Sanatçı, Ekim 2022’de tutuklandı ve “yolsuzluk yapmak” suçundan altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırıldı. Kefaletle serbest bırakıldı, ancak serbest bırakıldıktan birkaç gün sonra yeniden tutuklandı.

İran yargısı protestolar sonrası suçlular için ölüm cezası da dahil olmak üzere ağır cezalar getirdi.

25 yaşındaki İranlı muhalif rapçi Saman Yasin de beş yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 

“Kadın, Yaşam, Özgürlük” protestolarına katılan Yasin’in önce idam cezasına çarptırıldığı, ancak bu cezanın Yüksek Mahkeme tarafından bozulduğu kaydedilmişti. 

Jina Emini’nin protestoları

22 yaşındaki Emini, İran’ın zorunlu başörtüsü yasasını ihlal ettiği iddiasıyla İran ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan üç gün sonra Eylül 2022’de hayatını kaybetti.

Yetkililer Emini’nin kalp krizi geçirdiğini söylerken, destekçileri onun polis tarafından dövüldüğünü ve aldığı yaralar sonucu öldüğünü kaydetti.

Avrupa Birliği, protestolara müdahaleler sırasında yaşanan insan hakları ihlalleri nedeniyle aralarında bakanlar, askeri yetkililer ve İran ahlak polisinin de bulunduğu yetkililere ve kuruluşlara yaptırımlar uyguladı.

Jina Emini’nin ölümü, ülke geneline yayılan ve hızla İran’ın kırk yıllık İslami teokrasisinin devrilmesi çağrılarına dönüşen protestoları tetikledi.

Hak gruplarına göre Tahran yönetimi protestolara, 500’den fazla kişinin öldürüldüğü ve 22 binden fazla kişinin gözaltına alındığı şiddetli bir baskıyla karşılık verdi.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *