Irak, KDP-İ liderlerinin pasaportlarını iptal etti

Katar medyasında yer alan haberlere göre, Irak hükümetinin, Kürdistan Bölgesi hükümeti tarafından verilen İran karşıtı Kürt liderlerin pasaportlarını iptal etmeye çalıştığı bildirildi.

Irak hükümetinin geçtiğimiz birkaç ay içinde Kürdistan Bölgesi’nde ikamet eden İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP-İ) bazı liderlerinin pasaportlarını iptal ettiği öğrenildi.

Katar El-Arabi el-Cedid gazetesi, Irak İçişleri Bakanlığı’nın KDP-İ lideri Mustafa Muhammed Hicri’nin pasaportunun iptal edilmesi yönünde talimat yayınladığını bildirdi.

El-Arabi El-Cedid, “Irak hükümetinin bu kararı, Irak ile İran arasında, iki ülke arasındaki sınır şeridinden ayrılıkçı unsurların uzaklaştırılması alanında yapılan anlaşmayla örtüşüyor ve öyle görünüyor ki bunun sonuçlarından biri de İran karşıtı Kürt liderlerin Irak pasaportlarının iptal edilmesidir.” diye sözlerine ekledi.

Katar medyasının haberinin devamında şunlar yer aldı: “Bu ülkenin hükümetinin, İran karşıtı ayrılıkçı unsurların ve bunların İran’a yönelik faaliyetlerini sınırlamak amacıyla Kürdistan Bölgesi hükümeti ile koordineli olarak aldığı ağırlaştırıcı tedbirler çerçevesinde Irak, bu liderlerin pasaportlarını iptal etmeye başladı.” 

Eski Irak bakanı Casim Muhammed Cafer, geçtiğimiz Şubat ayında İran karşıtı Kürt liderlere Irak vatandaşlığı ve pasaportu verdiği için Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne saldırmış ve bunun Irak anayasasına aykırı olduğunu açıklamıştı.”

İ-KDP lideri Mustafa Hicri’nin pasaportunun iptal edilmesinin ardından Irak hükümetinin KDP-İ’nin diğer liderlerinin de pasaportlarını iptal ettiği öğrenildi. Pasaportu iptal edilen İ-KDP liderlerinin Muhammed Nazif İbrahim Latifullah Kadiri, Şehriyar İsmail İbrahim, Nahid Mihran Hissamuddin, Kaveh Rüstem Fettah, Dara Halis Ahmed, Tahir Halit Ali olduğu bildirildi.

Haberin devamında, “İran ve Irak arasında imzalanan güvenlik anlaşmasına göre, Irak’ın kuzey bölgelerinde ayrılıkçı hareketlerinin izlenmesi ve İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı mücadele eden bu hareketlerin liderlerinin bu bölgelerden ihraç edilmesi kararlaştırıldığı.” aktarıldı.

NA

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *