Hollanda parlamentosundan Türkiye kararı: Kavala ve Demirtaş serbest kalmadan Gümrük Birliği güncellenmesin

Hollanda parlamentosu, AİHM kararlarına uyulmamasına tepki olarak Kavala ve Demirtaş serbest kalmadan AB’nin Türkiye’yle Gümrük Birliği güncellemesi yapmasını bloke edecek tasarıyı kabul etti.

Hollanda Parlamentosu, milletvekili ve Avrupa Birliği’nin eski Türkiye raportörü Kati Piri’nin girişimiyle Türkiye’yi yakından ilgilendiren bir karar aldı. 

T24’ün haberine göre Hollanda Parlamentosu, Türkiye’nin AİHM kararlarına uymamasına tepki olarak Gezi Davası hükümlüsü Osman Kavala ve eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş serbest bırakılmadan AB’nin Türkiye ile Gümrük Birliği’nin modernizasyonu konusunda görüşme yapmasını bloke edebilmesine neden olacak tasarıyı kabul etti. 

Hollanda milletvekili Kati Piri, haberi X (Twitter) hesabından şöyle duyurdu: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına ilişkin kararları uygulanmadan Türkiye ile gümrük birliği modernizasyonu mümkün değil. Hollanda parlamentosu önergemi AB Konseyi öncesinde kabul etti.”

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *