Hewlêr’de “Kurd Diaspora Konfederasyonu Kongresi” sona erdi…

İbrahim GUÇLU

 Kürdistan’ın başkenti Hewlêr`de “Kurd Diaspora Konfederasyon Kongresi (Kongreya Konfederasyona Ravenda Kurd)” dün (05.12.2021) saat 02.00’da sonuçlandı.

Kongreye, dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan delegeler ve misafirler katılımcılardı. Siyasetçilerden benim dışımda kongreye davetli olanlar yoktu. Ben de 1998 yılına kadar yani Kürdistan’a dönüş yaptığım zamana kadar Kürt diasporası içinde olan biriyim. Aynı zamanda İsveç vatandaşıyım. Bu bağlamda da, ben de diaspora kongresine katılmaya uygun görülmüş olduğumu düşünüyorum. Bunun yanında, benim Kürdistan Federe Bölgesi hakkında yürüttüğüm dikkat çeken çalışmalarımın da kongreye katılmamda bir neden olabileceğini düşünüyorum.

Kongre, Kürdistan Başkanı Mesut Barzani öncülüğünde, onun teşvik ve destekleriyle yapılan bir kongre olduğundan: Onun kongreye katılması kadar doğal bir şey olamazdı. Kürdistan Başkanıyla, Kürdistan Sosyalist Partisi Başkanı Xalo Heci Mahmut, Kürdistan Yurtseverler Birliğinden (KYB) Mele Bahtiyar, Salar, Adnan Müftü, başka birkaç KYB yönetici daha, KDP Partisi Politik Büro Sekreteri ve Merkez Komite Üyesi Fazıl Miranî, başka KDP Merkez Komite üyeleri de kongreye katıldılar.

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, kongre salonuna geldiği zaman, salondaki herkes ayakta ve coşkuyla ve alkışlarla onu karşıladılar. Kürdistan Başkanı da oldukça nazik bir biçimde salondaki tüm kişileri selamladı.

Kongre, 5 Aralık 2021 Kürdistan özgürlükçülük ve bağımsızlık savaşçıları için saygı duruşu sonrası başladı.

Kongre açılış konuşmasını Hewlêr Belediye Başkanı yaptı. Ondan sonra da Avrupa’da KÜRT Diaspora Konfederasyon Kongresinin hazırlanması için görevlendirilen Tahir Hewrami konuşmasını yaptı. Kürdistan Başkanı Mesut Barzani’yi konuşmak üzere kürsüye çağırdı.

Hewlêr Valisi kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasından diasporanın önemi ve örgütlenmesi üzerinden durdu, desteklerini iletti.

Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, biraz daha uzun bir konuşma yaptı. Kongrenin önemi, diasporanın önemi, yapacakları, desteklerini açıkladı.

Kürdistan Başkanı, konuşmasını bitirip kürsüden ayrılmaya başlayınca, salondakilerin hepsi ayağa kalkarak büyük bir heyecanla onu alkışladılar.

Bir iki gösterinin izlenmesinden sonra Kürdistan Başkanı ve diğer yerli misafirler kongre salonunu terk ettiler. O zaman da salondan bir alkış tufanı koptu.

Onlardan sonra DAEŞ tarafından kaçırılan bir çocuğun, kurtarılmasından sonraki psikolojisini, yaptıklarını konu alan uzun bir film izledik.

Kongredeki görüş ve projeleri sunma anlamında, film önemli olmasına rağmen çok gerekli olmadığını düşündüm. Bunu da çevremdeki arkadaşlara ifade ettim.

Toplantıya ara verildi.

Yemek yenildikten sonra çalışma grupları çalışmalarını yapmaya başladılar. Bu çalışmaların bitmesinden sonra, delegelerin bu çalışmaları değerlendirmesi söz konusuydu. Ne yazık ki çalışma grupları çalışmalarını bitiremediler.

Kongre Divanı bile oluşmadan toplantı ikinci güne (05.12.2021) ertelendi. Yani birinci gün Kongre, divan yani kongre yönetimi oluşmadan olmadan sona erdi.

Ama kongrenin birinci günü Kürdistan24’de canlı ve uzun bir şekilde kongre hakkında, kongrenin içeriği, amacı, yapılması gerekenler konusunda görüşlerimi açıklama fırsatı buldum. Aynı şekilde Kürdistan TV’de Kürtçe ve Türkçe görüşlerimi aktarma olanağını buldum.

Kongrenin ikinci günü de saat 17.30’a kadar kongre çalışmaya başlamadı. Neden kongreye başlanmadığı konusunda da bir bilgi verilmedi.

Büyük bir kargaşa ortaya çıktı. Delegelerin haklı homurdanmaları gündeme geldi. Yönetimi olmadığı için de, durumdan sorumlu olan da ortada yoktu. Durumu toparlayacak bir yönetim de söz konusu olmadığından, ciddi bir belirsizlik ve rahatsızlık yaşandı.

 Kongreye başladıktan sonra, yeni divan oluşumu yoluna gidildi. Kongrenin devam etmesi için de tüzük taslağının, kongre delegeleri tarafından onaylanması gerekirdi. Tüzük üzerindeki çalışmalar, tüzük tartışmasının metodu, tüzük maddelerinin okunup onaylanması gece saat 22.30’a kadar sürdü.

Tüzüğün kabul edilmesiyle birlikte örgütün adı değişti. “Kürdistani Diaspora Konfederalizmi  (Konfederasyona Revenda ya Kurdistani)” oldu.

Çalışma gruplarının hazırladıkları raporlar ve projeler tartışamaya açılmadılar.

Doğrudan organ seçimine geçildi.

Biz de hiçbir delegenin görüşünü öğrenme olanağını elde edemedik. Çalışma gruplarının oluşturduğu raporları ve projeleri de öğrenmemiş olduk

Kongre seçimi 02.00 saatlerinden sona erdi.

Ben kongreden beklenilen sonucun yurtdışına “Kürt Lobisini“ oluşturma olduğunu düşünenlerdendim. Birçok Kürdün de bu görüşte olduğunu düşünüyorum.

Ne yazık ki, bizim beklediğimiz sonuç kongreden çıkmadı.

Umut ederim ki zaman içinde yapılan yanlış ortadan kaldırılır.

Hewlêr, 07. 12. 2021

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *