Hereketa Azadî, PAK, PDK-Bakur, PSK Êrîşa li ser Efrînê protesto kirin:

Ji Bona Çapemenî û Bîrûrayê Giştî

Îro roja çaran e, Tirkiyê ligel Orduya Azad a Suriyê dest bi operasyona leşkerî kiriye. Nuçeyên, ku di medyayê da têne belav kirinê, nişan didin, ku Ji ber operasyona leşkeriyê hanê gelek kes hatine kuştin û birîndar bûn.

Şer li hemu deran dibe sedema kareseta mirovî, wêrankarî, aloziya siyasî û jihev ketin û durketina beşên civakî. Bê guman di Efrînê da wê usa be.

Jihingê va, ku dewleta Tirk, derheqa pirsa Kurd da vegeriya siyaseta tundûtijiyê, daxwazên Kurdan yên azadî û demokrasiyê li seranserî Kurdistanê, li ser xwe xeter dihesibîne. Dewleta Tirk bi vê têgihiştina xwe ve, ligel Îran û Iraq hevkarî çêkir û piştgiriya leşkerê Iraq û Heşdî Şabî kir, ku Kerkukê dagir bikin.

Tirkiyê her bi vêtêgihiştinê va, dij e ku Kurdan li Suriye xudanê statuyek bin. Dixwaze nişan bide, ku statuyaKurdan li Suriyê, xeter e li ser asayişa netewiya Tirkiyê. Pêşîlgirtina ava kirina “korîdoraKurd” wekî hincet bona operasyona Efrinê nişan dide. Lê belê navçeyên, ku wekî “korîdoraKurdî” tê bi nav kirinê, bihezaran sal e, ku ya Kurdan e.

Wekî li Tirkiyêû perçeyên dinê, mafêKurdên Suriyê jî hene, ku welatê xwe birêva bibin û li welatê xwe bi azad bijin. Ligel vê yêkê daxwazên azadî û wekhevî yen Kurdan rewa û meşru ne û ji bona cigîr bûna aramî û azadî li navçeyê Rojhilata Navîn pêwîst e werin cî be cî kirinê. Ji ber vê yêkê daxwaza statuyek a Kurdên Suriyê ne xeter e li ser Tirkiyê.

Diyar e, operasyona leşkeriya Tirkiyê a Efrînê, xîzmeta çareser kirina pirsên Suriyê nake, berovajî dibe sedema aloztir bûna pirsgirêkan. Ligel vê yêkê, bûyer û qewmandinênraburdu, nişan didin ku operasyonên hanê çareser kirina pirsa Kurd li Tirkiyê hîn dijwartir dike.

Tirkiyê her çi zûtir divê operasyonên hanê, ku li ser aramiya xwe û navçe xeter e, bide sekinandinê.

Divê Tirkan, Kurdan û hemu azadîxwaz û aşitixwazan dengê xwe li dijî tund û tijiyê û şerê hanê bilind bikin.

Bîrûrayê cihanê, Yêkîtiya Milletan, Yêkîtiya Ewropa, NATO û Rêxistina Hevkariya Îslamî bona sekinandina serê hanêûçareser kirina pirsan bi şiweyê aşitî, divê dest bi kar bin.

Şer ne çareserî ye, alozî û neçareserî ye.

Divê pirsgirêkan, bi rêka diyalog û têgihiştina hevdu û aşitî were çareser kirinê.

Operasyonên leşkerî yên derwayê sinoran, pirsa Kurd li Tirkiyê çareser nake. Çareser kirin di nava Tirkiyê da ye.

Pirsa Kurd bi diyalog û giftugo, bi nasandina mafên netewî yên gelê Kurd, bi cîgîrtir kirina demokrasî ve tê çareser kirinê.

23.01.2018

 

Azadi Hareketi, PAK, PDK-Bakur, PSK Afrin’e yapılan saldırıyı protesto ettiler:

Basına ve kamuoyuna

 

Türkiye’nin Afrin’e karşı ÖSO güçleri eşliğinde başlattığı askeri operasyon dördüncü gününe girdi. Söz konusu askeri hareket nedeniyle daha şimdiden ciddi can kayıpları yaşandığı ve yüzlerce insanın yaralandığına ilişkin acı haberler geliyor.

 

Savaşın ve silahlı çatışmaların her yerde olduğu gibi Afrin’de de büyük insani acılara, gözyaşı, yıkım, siyasi istikrarsızlık ve toplumsal kırılmalara yol açması kaçınılmazdır.

 

Türkiye, Kürt meselesinde yeniden şiddet politikasına yöneldiğinden bu yana, bölge ülkelerindeki Kürtlerin her türlü hak ve özgürlük talebini kendisi için bir tehdit olarak görmeye başladı. Bu anlayışla Türkiye, İran ve Irak ile iş birliği yaparak Kerkük’ün Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçleri tarafından işgaline destek verdi.

 

Türkiye, aynı zihniyetle işin başından itibaren Suriye’de Kürtlerin belli bir statü kazanmalarına karşı çıkıyor, Kürtlerin Suriye’deki kazanımlarını kendisi için bir ulusal tehdit olarak açıklamaya çalışıyor. Afrin’e karşı başlattığı askeri operasyonu da güneyinde bir “Kürt koridoru”nu önlemek amacıyla gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Oysa “Kürt koridoru” olarak tarif edilen yer Kürtlerin binlerce yıldır üzerinde yaşadığı Kürdistan’ın bir parçasıdır.

 

Türkiye ve diğer bölge ülkelerinde olduğu gibi, Suriye’de yaşayan Kürtlerin de kendi kendilerini yönetme, kendi ülkelerinde özgür ve onurlu bir şekilde yaşama hakları vardır. Kürtlerin özgürlük ve eşitlik talebi ayrıca haklı ve meşrudur ve bölgede barış ve istikrarın da gereğidir.

 

Suriye’de Kürtlerin statü talebinin ve olası bir “Kürt koridoru”nunTürkiye için bir tehdit oluşturduğu iddiası gerçek dışıdır.

 

Bu çerçevede Türkiye’nin Afrin’e karşı başlattığı askeri operasyonun, Suriye’de hiçbir sorunun çözümüne hizmet etmeyeceği, tersine mevcut karmaşık durumu daha da içinden çıkılmaz hale getireceği açıktır. Ayrıca bu türden askeri hareketlerin Türkiye’nin kendi Kürt meselesinin çözümünü daha da zorlaştıracağı deneylerle sabittir.

 

Türkiye, hem bölge hem de kendi iç istikrarını tehdit eden, mevcut kaotik durumu daha da derinleştirecek söz konusu askeri operasyonu bir an önce durdurmalıdır.

 

Kürtler Türkler; barış, demokrasi ve özgürlükten yana bütün toplumsal kesimler her türlü şiddet ve savaş anlayışına dur demelidirler.

 

Uluslararası kamuoyu, BM. AB, NATO, İslam İşbirliği Teşkilatı söz konusu savaşın son bulması ve sorunların barışçıl çözümü için aktif inisiyatif almalıdır.

 

Savaş çözüm değil, çözümsüzlük ve kaostur.

 

Her türlü sorunun çözümünde diyalog, karşılıklı anlayış esas alınmalı, barışçıl yöntemler tercih edilmelidir.

 

Türkiye, Kürt meselesinin çözümünü askeri operasyonlarda, sınır ötesi askeri harekâtlarda değil, kendi içinde aramalıdır. Kürt meselesi daha çok demokrasi, karşılıklı diyalog ve barışçıl müzakerelerle ve Kürt halkının ulusal demokratik haklarının tanınması ile mümkündür. 23.01.2018

 

Azadi Hareketi , PAK, PDK- Bakur ve PSK

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *