HDP’nin 19.05.2018 Günü Kürdistani Seçim İttifakı’na Getirdiği Yeni Teklife Verilen Yanıt Hakkında Kamuoyuna Bilgilendirme

Seçim İttifakı 17 Mayıs 2018 günü Diyarbakır’da yapmış olduğu açıklamayla, HDP ile ittifakın neden gerçekleşmediği konusunda kamuoyunu bilgilendirmişti.

Bu açıklamadan iki gün önce de HDP Eş Genel Başkanlığı’na KÜRDİSTANİ SEÇİM İTTİFAKI adına bir mektup gönderilmişti. Bu mektupta  da HDP ile seçim ittifakı görüşmelerinin amacına ulaşamadığı ve bunun temel sebebinin  HDP’nin ittifak anlayışına uygun davranmaması, kendisinin kabul ettiği prensipleri Bildirgelerine koymaması olduğu dile getirilmişti.

Ama bazı HDP’li  yetkililerin ‘’Tek sorun milletvekilliği meselesinde anlaşamamamızdır’’ dediklerine üzülerek tanık olmaktayız.

Görüşmelerimizin ilk gününden itibaren HDP adına toplantılara katılanlar,’’Zaten prensiplerde anlaşıyoruz, siz kaç milletvekilliği istiyorsunuz’’ demekteydiler. Hatta ilerleyen günlerde bazı  teklifler de HDP tarafından yapıldı. Ama Kürdistani Seçim İttifakı çok net bir şekilde şu cevabı vermekteydi: ’’Siyasi Prensipler ve Seçimlerde Birlikte Çalışma Prensipleri kabul edilmeden temsil sorununu ele almayacağız. Temsil sorunu en son görüşeceğimiz sorundur. Elbette ki bu iki konuda anlaşma sağlanırsa, temsil konusunda da görüşlerimizi sunacağız’’.

Bu nedenle de İttifakın ‘’temsil sorunu’’ndan dolayı gerçekleşemediği iddiaları gerçek dışıdır.

Bunun en son göstergesi de HDP Heyeti’nin 19 Mayıs 2018 günü getirmiş olduğu son teklife Kürdistani Seçim İttifakı’nın vermiş olduğu yanıttır.

HDP Heyeti , Kürdistani Seçim İttifakı’nın artık HDP ile ittifak zeminlerinin kalmadığını kendilerine ve kamuoyuna açıklamamıza rağmen, 19 Mayıs 2018 akşamı  Kürdistani Seçim İttifakı’na ‘’21 Mayıs  günü milletvekilliği listelerinin YSK’ya verileceği son gündür. Sizlerin de HDP listelerinden temsil edilmenizi istiyoruz. Bu konudaki önerilerinizi bize sunarsanız, biz de buna uygun listelerimizi düzenleyeceğiz. Ayrıca, 23 Mayıs’ta Kürt sorununa demokratik çözüm deklerasyonumuzu açıklayacağız. Sizlerin de bu basın açıklamamızda yanımızda olmanızı istiyoruz’’ teklifini getirmiştir.

19 Mayıs akşamı toplanan Kürdistani Seçim İttifakı, HDP’ye şu yanıtı vermiştir: ’’Biz HDP ile seçim ittifakı görüşmelerinin sona erdiğini daha önce size ve kamuoyuna açıklamıştık. Bunun temel nedeni de sizlerin siyasal prensipleri Bildirgelerinize almamanız ve ittifak ruhuna uygun davranmamanızdır. Bu nedenle bizlerin sizinle temsil meselesi dahil ittifakı yeniden görüşmemiz söz konusu değildir. 23 Mayıs’taki Basın Açıklamanıza da katılmayacağız. Sizlere başarılar diliyoruz’’.

Kürdistani Seçim İttifakı’nın  HDP ile seçim ittifakı görüşmelerini ve HDP listelerinde temsil meselesini tartışmasız bir şekilde sonlandırdığı açıktır. HDP gerçekten de , sayın Pervin Buldan’ın ‘’Bu prensipleriniz zaten programımızda var, bizim de prensiplerimizdir’’ açıklamasına uygun davranmak istiyorsa ve  daha önce kabul ettiği KÜRDİSTAN DEMOKRATİK SEÇİM İTTİFAKI DEKLERASYONU’nu benimsiyorsa, bu Deklerasyonukamuoyuna açıklayabilir, HDP ve sayın Selahattin Demirtaş’ın  bildirgelerini bu siyasal perspektife uygun olarak yeniden kaleme alabilir. Yani HDP, sorunu , temsil meselesiyle, ittifak yapmakla ilişkilendirmeden de böyle bir adımı atabilir.

Kamuoyunda  geliştirilen gerçek dışı haber ve spekülasyonlara karşı, kamuoyunubilgilendirme ihtiyacıyla bu açıklama bilginize sunulmaktadır.

Saygılarımızla

20.05.2018

Kürdistan  Demokratlar Platformu(KDP)

Kürdistan İslami Hareketi(Azadi Hareketi)  

Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK)

Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK)

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP)

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *