Encamnameya Komxebata Ciwanan ya 2yemîn ya Bi Dildarên Hereketa AZADÎ Re

Bi Navê Xwedayê Rehman û Rehîm 

Em wekî ciwanên dildar yên Hereketa Îslamî ya Kurdistanê / Hereketa AZADÎ,  me bi beşdarvanên hêja re ku ji bajarên cuda yên Kurdistanê û metrepolên Tirkiyeyê hatine di 25ê Avrêla 2015an de li paytexta Serhedê, li Wanê Komxebata Ciwanan ya 2yemîn ya Bi Dildarên Hereketa AZADÎ li dar xist û me di encama komxebatê de biryar da ku em xusûsên li jêr bi raya giştî ya Kurdistanê, Tirkiyeyê û Cîhanê re parve bikin:

1-) Axa qedîm ya Kurdistanê; li Rojhilata Navîn di sedsala 15emîn de bi peymana Qesra Şêrîn û di sedsala 20emîn de jî bi peymanên Sykes-Pîcot û Lozanê hate dabeş kirin û piştî vê dabeşkirinê gelê Kurd û Kurdistanê rastê polîtîkayên zilm, zordestî, bişavtin, înkar û îmhayê hatin û di encamê de hemû maf û azadiyên wan ên netewî/milî hatin xesp kirin. Em wek ciwanên dîndar yên Kurdistanê ‘’rastiya dabeşbûnê’’ ya Kurdistanê û ‘’konjonktura sosyo-polîtîk’’ ya her çar perçeyan digirin berçav û em wek Kurdistaniyan di wê baweriyê de ne ku; divê em di polîtîkaya hundirîn de bi tifaqek ku îtîdalê û mesleheta milî esas digire hereket bikin û di polîtîkaya derveyîn de jî divê em stratejî û polîtîkayên cuda yên ku ‘’bi konjonkturê re li hev dike’’ bi pêş bixin. Di vê çarçoveyê de; em êrîşên DAÎŞê şermezar dikin ku bi rêbazên wehşiyane û bi piştgiriya dijminên Kurdistanê êrîşê mileta Kurd û Kurdistanê dikin. Em hemû Kurdistaniyan û cîhana medenî li hemberî van êrîşan de’wetê helwest û têkoşînek hevpar dikin.

2-) Em wek ciwanên AZADÎ; ku xwe li ser mîrasa manewî ya Cemiyeta Azadî û Şehîd Şêx Seîd Efendî teşkîl dike, di wê baweriyê de ne ku reçeteya rizgariya Kurdistanê di fikiriyata Ehmedê Xanî, di fiîliyata Şêx Seîd Efendî û di dergaha umetê ya Bedîuzzeman Seîdê Kurdî de ye. Bi şîara ‘’Bi Navê Xwedayê Rehman û Bi Sonda Azadîya Kurdistan”ê em di vê bawerîyê de ne ku ji bo îdraqa doza Kurdistanê divê em bi şuûra serdestkirin û hakimkirina kelama Xwedayê Teala tevbigerin. Li Rojhilata Navîn û Kurdistanê em di serî de girîngiyê didin rola ciwanên AZADÎ û bi gelemperî jî rola hemû ciwanên Kurdistanê ya têkoşîna siyasî û divê vê rola xwe di asta herî bilind de îcra bikin û di qada siyasî, aborî, felsefî, civakî, çandî û îlmî de aktîf bikin.

3-) Di tesewira jinê de çawa ku di navbera Rojhilata Navîn a Nûjen û serdema Cahiliyê de cudahiyek tune ye, her wisa nêrîna Şaristaniya Rojava jî li ser te’rîfa koletiya nûjen e. Her çiqas ji derve de cazîbedar were xuya jî di pratîkê de di navbera wan de ti cudahî tune ye. Bi taybetî li Tirkiyeyê ji aliyê rejîma Kemalîst a faşîst ve nasnameya dînî û milî ya jina Kurd hate binpêkirin; rastê îzolasyona derûnî, civakî, siyasî û aborî hatiye. Em dixwazin bidin nîşan ku di îdraqa civakî û siyasî ya AZADÎ’yê de; divê jinên Kurdistanê van hemû paradîgmayên teng û kone hilweşînin û vê berxwedanê bigihijînin têkoşîna qadên civakî û siyasî.

4-) Li Kurdistanê em nêrîna Îslamîtiya Tirk, Ereb û Farisan ya ku heqîqeta Kurdistanê bi mefhûmeya umetî ya netew-navendî ye, diniximîne red dikin, em deklere dikin ku mefhûmeya Tirkî, Erebî û Farisî me eleqeder nake û em nêrîna umetê ya Quranê referans digirin ku krîter, şert û pîvana wê jî di konsept, fikiriyat û perspektîfa Hereketa AZADÎ de heye. AZADÎ; berdewamkarê maqûl yê siyaseta xwendin a Kurdistanê û fêmkirina cîhanê ye û yê bîra têkoşîna dîrokî yê zindî ye. Ji bo ku heqîqeta sosyolojîk xwe eşkere bike divê piştgiriya AZADÎ were kirin; ji ber ku AZADÎ rastiya xwezayî û fitrî ya Kurdistanê ye. 

5-) Em hemû aîdiyetên mezhebî, etnîkî û siyasî de’wet dikin ku li ser paydeya hevpar ya Kurdistanê li hev bikin û Kurdistanê bi tifaqê biparêzin. Muhafezekar, sekuler, sosyal-demokrat, lîberal, sosyalîst û hwd. ji kîjan bîrdozî an doktrînên siyasî tên bila werin, em ji hemû hereket û partiyên Kurdistanê dixwazin ku li gorî esasên ‘Tifaqa Hilbijartinê ya Kurdistanê’ tevbigerin, rihê tifaqê berz bikin û ji bo têkoşîna milî tifaqên mayînde saz bikin. Em didin zanîn ku yek ji hevgirtiyên ‘Tifaqa Hilbijartinê ya Kurdistanê’ Hereketa AZADÎ, bi hemû lijne û komîsyonên xwe bi ‘ezm û şewq dixebite û em dixwazin ku ev tifaqa bigihêje qadên berfirehtir.

Ji Raya giştî re bi rêz û hurmet..

AZADÎ Hareketi Gönüldaşları ile 2. Gençlik Çalıştayı Sonuç Bildirgesi

Bismillahirrahmanirrahim

Kürdistan İslamî Hareketi / AZADÎ Hareketi’ne gönül vermiş gençler olarak; Kürdistan’ın değişik şehirlerinden ve Türkiye’nin metropollerinden gelen değerli katılımcılarla, 25 Nisan 2015 tarihinde Serhad’ın payıtahtında, Wan’da düzenlenen ve gün boyu devam eden AZADÎ Hareketi Gönüldaşları ile 2. Gençlik Çalıştayı neticesinde, aşağıdaki hususların Kürdistan, Türkiye ve Dünya kamuoyu ile paylaşılması kararlaştırılmıştır:

1-) Kadim topraklar olan Kürdistan; Ortadoğu’nun göbeğinde 15. yy’da Kasr-ı Şirin Anlaşması, 20. Yy’ın başında ise Sykes- Picot ve Lozan Anlaşmaları ile parçalanmıştır. Ve buna müteakiben Kürd ve Kürdistanlılar zulüm, baskı, asimilasyon, inkar ve imha politikalarına maruz kalmış ve neticede bir millet olmaktan kaynaklanan tüm hak ve özgürlükleri gasp edilmiştir. Bizler Kürdistanlı dindar gençler olarak; Kürdistan’ın “parçalanmışlık realitesi “ ve her bir parçasındaki “ sosyo-politik konjonktürü ” göz önüne alarak Kürd ve Kürdistanlılar olarak bizlerin; iç-politikte itidal ve milli maslahatı eksen alan bir ittifak içerisinde hareket etmemiz gerektiğine, dış politikte ise ” konjonktüre barışık /  örtüşük“  farklı politika ve stratejiler geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede kendini yüce İslam dinine nispet etmesine karşın bunun aksine bir tutumla, en vahşi yöntemlerle ve Kürdistan düşmanlarının desteğiyle Kürd ve Kürdistan halklarına saldıran DAİŞ terörünü kınıyor, tüm Kürdistanlılar ve medeni dünyayı buna karşı ortak tutum ve mücadeleye çağırıyoruz.

2-) AZADÎ Cemiyeti ve Şehid Şeyh Said Efendi’nin manevi mirası üzerine şekillenen AZADÎ Gençliği olarak Kürdistan’ın kurtuluş reçetesinin;  Ehmedê Xanî’ nin fikriyatı, Şeyh Said’in fiiliyatı ve Bediüzzaman Said-i Kurdi’nin ümmet kapısında olduğu kanaatindeyiz.  ‘’Merhamet sahibi Allah’ın adıyla ve hür-müstakil Kürdistan’ın andıyla’’ şeklindeki özdeyiş bağlamında Kürdistan davasının idraki için Allah-u Teâlâ’nın kelamını üstün ve hâkim kılma şuuruyla hareket edilmesi gerektiği fikrindeyiz. Kaynayan ve kanayan Ortadoğu ve vatanımız Kürdistan’da özelde AZADÎ Gençliği’nin genelde tüm Kürdistan gençliğinin siyasal mücadelede rolünü üst düzeyde icra etmesi ve politik, iktisadi, felsefi, sosyal, kültürel ve ilmi sahada aktif olma gerekliliği bilincini önemsiyoruz.

3-) Modern Ortadoğu’nun kuruluşundaki kadın tasavvuru ile yüce dinimiz İslamiyet öncesi Cahiliye Devri kadın tasavvuru arasında zihinsel bir fark görmemekle beraber Batı Medeniyeti’nde de kadına yönelik toplumsal bakış açısının modern kölelik tanımlamasına uygun olduğunu, zahirde gayet cazibedar olmasına rağmen pratikte yansıma farkları bulunmamaktadır. Bilhassa Türkiye’de faşist Kemalist rejim tarafından Kürd kadınının dini ve milli kimliği ezilmiş; psikolojik, sosyal, siyasal ve ekonomik izolasyana maruz bırakılmıştır. AZADÎ’nin sosyo-politik idraki; Kürdistan’lı kadınların tüm bu sığ ve köhne kadın paradigmalarını yıkacak şuur ve gayret içinde olmaları ve bu çabanın Kürdistan’ın sosyal ve siyasal mücadele alanlarına taşınması gerektiği hususunu belirtmek istiyoruz.

4-) Mevzu bahis Kürdistan olduğunda kavim merkezli ümmetçi anlayışı öne sürüp Kürdistan hakikatini örten Türk, Arap ve Fars İslamcılık anlayışını reddetmenin, bize dayatılan Türkî, Arabî ve Farısî ümmet anlayışının bizi bağlamadığını deklare etmenin  ve Kur’an merkezli ümmet anlayışını referans almanın yegane kriter, şart ve ölçütü AZADÎ Hareketi’nin konsept, fikriyat ve perspektifinin içeriğindedir. AZADÎ; Kürdistan’ı okuma ve dünyayı anlama siyasetinin makul sürdürücüsü ve tarihi mücadele belleğinin canlı taşıyıcısıdır. Sosyolojik hakikatin kendini gerçekleştirmesinde AZADÎ’nin Kürdistan’ın tabii ve fıtri bir hakikati olduğu makbul gerçeğiyle siyasetin normalizasyonu ve sivilizasyonu adına AZADÎ’nin gür adımlarının desteklenmesi ve sesine daha çok ses verilmesi gerektiğini açıklıkla ifade ediyoruz.

5-) Kürdistan’daki tüm mezhebi, etnik ve siyasal aidiyetleri Kürdistani ortak paydada buluşmaya ve ortak vatan Kürdistan’ı ittifakla savunmaya davet ediyoruz. Muhafazakar, seküler, sosyal demokrat, liberal, sosyalist vs. hangi ideoloji veya siyasal doktrinden gelirse gelsin tüm Kürdistanlı parti ve hareketlerin “Kürdistan Seçim İttifakı” mutabakat esasları gereğince ittifak ruhunu yükseltmesini ve milli mücadeleye kuvvet verecek düzeyde kalıcı ittifakların tesis edilmesini tüm Kürdistanî parti ve hareketlerden talep ediyoruz. Kürdistan Seçim İttifakı  bileşenlerinden AZADÎ Hareketi’nin tüm kurul ve komisyonlarının azim ve şevkle çalıştığını bildirmek istiyor, bu ittifakın daha geniş mecralara ve sahalara genişletilmesi gerektiğini diliyoruz.

Kamuoyuna Saygılarımızla… 

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *