Em di salvegera wê ya 37ê de Komkujîya Mereşê bi tundî Şermezar Dikin

Ji berîya 37 salan îro , 19ê Berfanbara 1978ê li Mereşê li Kurdên Elewî qetlîamek hat çêkirin.

Di encama van êrîşan de , bi jin û zarok sedan kes hatin qetilkirin , mal û kargehên Kurdên elewî hatin wêran kirin; wek ku îro jî alîyê DAÎŞê vê tê kirin , mal û milkên wan hatin talankirin.

Li gor agahîyên fermî di encama van êrîşan de 111 kes mir, 176 kes birîndar bû , 210 xanî , 70 kargeh hat wêran kirin. Lê hejmara rast gelek zêdetir e.

Di sala 37ê de em bi giramî şehîdên xwe bibîrtînin, qatilên wan bi tundî şermezar dikin.

Komkujîya Mereşê , komkujîyek ji alîyê dewlet û hêzên paramîlîterên faşîst ve hatîye çêkirin e. Armanca vê ew bû ku  tekoşîna neteweyî ya demokratîk ya pêşvediçe tepeser bikin û bi mehneya van bingehek ji  derbeya leşkerî ya 12ê Îlonê re çêkin. Wek ku îro wê rojê jî dewlet, bi maşeyên xwe yên paramîlîter hem provakasyonan çêdike hem jî qurbanan mesul digire û polîtîka xwe ya zilm û tundîyê zêdetir dike.

Me li Pirsûsê mînaka vê careke din dît.

Roja 19ê Berfanbarê , bombeyek ku li sînemaya Çîçekê ji alîyê “ülkücü”yek ku paşê dibe parlementer  tê danîn dibe gava pêşîn ku zincîra bûyerên  destpêkirina qetlîaman. Di rojên piştî wê jî , dewlet û maşeyê wê yên paramîlîter , hafteyek sax êrîşî mal û kargehên Kurdên elewî kirin û sedan kes qetil kirin. Hikûmeta Ecevît ya ku desthilatdar , bi bihaneya van bûyeran “sıkıyönetim” îlan kir û temelê derbeya leşkerî ya 12ê Îlonê avêt.

Polîtîkaya dewletê ya zilmê li hemberî Kurd,Elewî û hêzên demokratîk de doh li Mereşê îro jî li deverên din yên Bakurê Kurdistanê bi heman şiklî didom e.Dewlet bi awayeke qet neyê rave kirin wek ku hêzek dagirker bikaribe bike bi dorpêçkirina navçeyan û kuştina mirovan qetlîamên xwe didomîn e.

Di salvegera wê ya 37ê de em faîlên Komkujîya Mereşê careke din bi tundî şermezar dikin û kesên li qetlîamê de jîyana xwe ji dest dane jî bi giramî bibîrtînin.

Buroya Çapemenî û Ragihandinê ya PAKê

——————————————————————————————————————————–

  1. Yıl Dönümünde Maraş Katliamı’nı Nefretle kınıyoruz

37 yıl önce bugün, 19 Aralık 1978’de Maraş’ta Kürt Alevilere yönelik bir katliam gerçekleştirildi.

Bu saldırılar neticesinde, kadın-çocuk ayrımı yapılmaksızın yüzlerce kişi katledildi, Kürt Alevilere ait ev ve işyerleri tahrip edildi; bugün IŞİD tarafından yapıldığı gibi, mal ve mülkleri yağmalandı.

Saldırılar sonucunda resmi verilere göre 111 kişi öldü, 176 kişi yaralandı, 210 ev, 70 işyeri tahrip edildi. Oysa gerçek rakam bunun çok üzerindedir.

  1. Yılında şehitlerimizi saygıyla yadederken, katilleri şiddetle kınıyoruz.

Maraş Katliamı, devlet ile paramileter faşist güçler tarafından gerçekleştirilmiş bir katliamdır. Amaç, yükselmekte olan ulasal demokratik mücadeleyi bastırmak ve aynı zamanda bu olayı bahane ederek yeni katliamlara giden 12 Eylül Askeri darbesine zemin hazırlamaktır. Bugün olduğu gibi o gün de devlet, paramiliter maşalarını kullanmak kaydıyla hem provakasyonlar yapıyor, hem de kurbanları sorumlu tutup baskı ve şiddet politikasını arttırıyordu.

Suruç’ta bunun örneğini bir kez daha gördük.

19 Aralık günü, sonradan Milletvekili olan bir  ülkücünün Çiçek sinemasına yerleştirdiği bir bomba, katliama giden olaylar zincirinin ilk adımını oluşturur. Devam eden günlerde Devlet ve paramiliter maşaları, bir hafta boyunca Kürt Alevilere ait ev ve iş yerlerine saldırılar düzenleyip yüzlerce kişiyi katlettiler. İktidarda olan Ecevit hükümeti, bu olaya dayanarak Sıkıyönetim ilan etti ve Türkiye genelinde bir kasırgaya dönüşecek 12 Eylül Askeri Darbesi’nin temellerini atmış oldu.

Kürtlere, Alevilere ve demokrat güçlere yönelik Devletin baskıcı politikası dün Maraş’ta bugün de Kuzey Kürdistan’ın diğer yerlerinde aynı şekilde artarak devam etmektedir: hiçbir şekilde izah edilemeyecek tarzda devlet ancak işgalci bir gücün yapacağı şekilde ilçeleri abluka altına almakta,  insanları öldürerek katliamlarına devam etmektedir.

  1. Yılında Maraş Katliamı’nın faillerini bir kez daha şiddet ve nefretle kınıyor, katliamda hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz.

PAK Basın ve İletişim Bürosu

 

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *