DTSO’dan Kürtçe seçmeli dersi tercih eden yüzlerce öğrenciye tablet

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde seçmeli dersi seçen öğrenciler için başlattığı tablet kampanyasına öğrenciler büyük ilgi gösterdi. Kampanya kapsamında, 700 öğrenciye tablet hediye edildi.

Sezai Karakoç Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanı Doğan Hatun, Yenişehir belediyesi eş başkanları ve çok sayıda STK kuruluşundan kişi katıldı.

Konuşmalar Zazaca ve Kürtçe yapıldı

Programda konuşan Yenişehir belediyesi eş başkanı Safiye Akdağ: “Kültürümüz, tarihimiz, varlığımız dilimizdir. Dil sadece annenin sorumluluğunda değildir. Evet anadildir, fakat babanındır da. Bu yüzden babalarımızın da dil ve konusunda annelerimize yardımcı olmak zorundadır. Seçim sürecinde, çalışmaları yürütmek için tabletler dağıtılmıştı. Kalan bir kısım ise hibe edilmişti. Hibe edilen tabletleri geri aldık. Hem Kürtçe hem de Zazaca kurslar açacağız. Bu kurslara başvuran öğrencilere bu tabletleri hediye olarak vereceğiz” dedi.

Hatun: Ağaç kökü üzerinde, insan dili üzerinde yeşerir

Daha sonra söz alan Büyükşehir belediyesi Eş başkanı Doğan Hatun ise, ” Büyükşehir Belediyesi olarak ülkemize sahip çıkacağız. Halkımız ve 17 ilçemizde kim anadilde çalışma yürütmek isterse, akademi dahi bu alanda çalışan, kurs açmak isterse hepsine yardımcı olacağız. Buradan onun sözünü veriyoruz. Dilimiz için her sözü veririz. Dar li ser koka xwe, mirov li ser zimanê xwe şîn dibe. Ağaç kökü üzerinde, insan dili üzerinde yeşerir” ifadelerini kullandı.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *