Diyarbakır’da o kafe sadece Kürtçe hizmet verecek

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir İlçesi’nin Sanat Sokağı’nda 2022 yılından beri faaliyette olan Pine Kafe, aldığı bir kararla müşterilerine bundan sonra sadece Kürtçe hizmet vereceğini duyurdu.

Kafenin işletmecisi Ramazan Şimşek, aldıkları karara dair gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuştu. Şimşek, “2022 yılından beri burada Pine adı altında kafemizi işletiyoruz. Pine fikriyatı oluştuğundan beri, hizmetlerimizi sadece Kürtçe verelim düşüncemiz vardı. Pine Kafe’yle beraber Kürtçe ve Kürt kültürünü yaşatma amacını güdüyoruz. Evet bir kafe, ama kültürel içerikli bir kafe. uzun bir zamandır sadece Kürtçe hizmet veriyorduk. Bu kararımızı 15 Mayıs Kürt Bayramı ile beraber resmileştirdik ve artık hiçbir şekilde farklı bir dilde müşterilerimize cevap vermiyoruz” dedi.

Diyarbakır'da O Kafe Sadece Kürtçe Hizmet Verecek3

“HİZMET SADECE KÜRTÇE”

Günlük hayatın her alanına Kürtçeyi yaymak istediklerini belirten Şimşek, şunları söyledi:

“Pine Kafe‘ye gelecek kişi, Kürtçe karşılık görecek. Tüm hizmetlerimiz Kürtçe olacak. Bizlerle Türkçe veyahutta farklı bir dille konuşana biz Kürtçe karşılık veriyoruz. Gelen kişi Kürtçe konuşmuyorsa Kürtçe konuşmaya teşvik ediyoruz. Amaç günlük hayatın her alanında Kürtçenin yaygınlaştırılmasını sağlamaktır.” Asimilasyonun önünü aldıklarına da dikkat çeken Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Evet, bir asimilasyon var, ama birde bunun yanında otoasimilasyon var. Yani kişinin kendi kendini asimile etmesi demek. İşte tam da bunun önünü almak istiyoruz. Yaşam faaliyetinin en önemli alanı da ticari faaliyettir. İnsanlar en çok bu alanda birbirleriyle diyalog içindeler. Ticari ve toplumsal ilişkilerde Kürtçe daha çok konuşulursa asimilasyonun önü daha çok alınır.”

Diyarbakır'da O Kafe Sadece Kürtçe Hizmet Verecek4

NASIL TEPKİLER ALIYORLAR?

Kendilerine dair tepkileri de dile getiren Şimşek, “Müşterilerin çoğu içeri girince ve Kürtçe hizmetle karşılaşınca tabi ilk başta şaşkınlığa uğruyor, ardından mutlu oluyor. Ve artık buranın müdavimlerinden oluyor. Ama tabi tam tersi tepkilerle de karşılaşabiliyoruz. Bu da çok nadiren bir durum. Örneğin geçenlerde bir müşteri geldi, belli buralı değildi. Biz ona Kürtçe hizmet verince hemen çıkıp gitti” diye konuştu.

MUHABİR: Güneş OCAĞA

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *