Diyarbakır’da 530 bakkal kepenk indirdi

Değişen tüketici alışkanlıklarının üzerine kredi kartlarına yapılan kampanyalar da bakkalın rekabet şansını yok etti. Neredeyse her mahallede bulunan marketlerle rekabet edemeyen bakkallar ise kapılarına kilit vuruyor. Büyük marketler sadece bakkalları değil, manav, şarküteri, kasap, ayakkabıcı, oyuncakçı gibi birçok küçük işletmelere de darbe vurdu.

530 BAKKAL AMCA KEPENK İNDİRDİ

Diyarbakır Bakkallar, Bayiler ve Şekerciler Odası Başkanı Fahrettin Gülmüş 2023 yılında 530 esnafın kepenk kapatarak, işsizlik kervanına katıldığını ifade ederek, “Bunun en büyük nedeni; faizin yüksek olması, ulusal zincir marketlerin gelişi güzel her yerde ruhsat verilerek, açılmasıdır.

bakkal-diyarbakir-kepenk-tigris.jpg

Diyarbakır Bakkallar, Bayiler ve Şekerciler Odası Başkanı Fahrettin Gülmüş

PERAKENDE YASASI 18 YILDIR MECLİS’TE BEKLETİLİYOR

Defalarca Ticaret Bakanlığına yazılı ve sözlü olarak da söyledik, söylüyoruz. Perakende yasası Meclis’te 18 yıldır iyileştirilip çıkmıyor. Perakende Yasasına göre bir İlin veya ilçenin nüfusuna göre ulusal zincir market açabiliyor. Şubeler arasında 1000 metre mesafe olması haksız rekabeti bir nebze önler. Bir diğer sebep de elektrik faturalarının ve kiraların yüksek olması.

CİDDİ BİR TEHLİKE OLUŞTURURLAR

Asgari ücretin, SGK ve Bağkur primlerinin çok yükselmesi, maliyetlerin artmasından kaynaklanıyor. Böyle giderse 5 yıl sonra esnaf kalmayacak ve işsizlik rakamları yükselecek. Hükümetin acilen esnafımızın sorunlarına çözüm bulması gerekiyor. Yoksa Türkiye’nin enflasyonunu 5 şirket belirler ve Hükümeti değiştirecek güce sahipler olurlar. Bu da ciddi bir tehdittir” dedi.

Tigris Haber

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *