Divê dewletên cîhanê rê li ber darvekirinên dewleta Îranê bigirin.

Li Îranê 11 Kurdên din jî bi cezaya îdamê hatin mehkûm kirin.Û ev cezaya di nava çend rojan de dê were tetbîq kirin.

Rejîma Îranê di van çend salên dawiyê de, bi sedan Kurd darve kirine. Û Îran van darvekirnan bi bê perwa lidardixe; ne hesabê tu pîvanên mirovayetiyê , ne jî yên hiqûqa nevneteweyî dike.

Mixabin û heyf e ku, van darvekirnan li ber çavên temama dinyê lidardikeve. Li Îranê mirov ji ber nasnameya xwe ya siyasî, ya etnîkî, ya ramanî û jiber şêweyê jiyana xwe têne îdam kirin. Baş e, çi ferqa wan kesên jiber van nasnameyên xwe ji aliyê DAIŞê ve têne qetil kirin, têne serjêkirin û yên ji aliyê dewleta Îranê ve têne darvekirin he ye?

Çawa ku em nikarin bêjin wan qetlîamên DAIŞê ‘’karekî navxweyî yê ‘’, herweha em divê nebêjin ‘’van darvekirinên Îranê karekî navxweyî yê Îranê ye’’. Yekitiya Neteweyan, Yekitiya Ewrûpa û raya giştî ya navneteweyî, wê hesasiyeta ku jibo Şingal û Kobanê nîşan dane, divê jibo darvekirinên dewleta Îranê jî nîşan bidin. Divê rê liber van darvekirinan bêne girtin. Divê dewletên misilman jî helwesteke mirovî û îslamî li hember van darvekirinên dewleta Îranê danin.

Divê helwesteke tûnd û encamwergir ji aliyê dewletên cîhanê ve bê danîn.

Hemû Kurdên cîhanê û hemû mirovên ku wîcdanê xwe yên miroyetiyê parastiye, divê hêza xwe li hember darvekirinên Dewleta Îslamî ya Îranê bikin yek.

Divê mafê jiyanê yê mirovayetiyê , nemîne ber destê bêperwayî û bêînsafiya dewletên ku ji hiqûqê û ji mafê mirovan para xwe nesitendine.11.11.2014

Mustafa Özçelik

Serokê Partiya Azadiya Kurdistanê(PAK)

—————————————————————————————————————

Dünya Devletleri İran’daki İdamlara Dur Demelidir.

İran’da 11 Kürt daha idam cezasına çarpıtırıldı . Ulusal ve uluslar arası düzeyde ciddi bir tepki olmazsa bu idam cezaları bir kaç gün içinde infaz edilecek.

Hiç bir insani değeri ve uluslar arası kamuoyunu dikkate almayan İran İslam Devleti, Son birkaç yıl içinde yüzlerce Kürtü idamla cezalandırdı ve bu kararları uygulamakta hiç tereddüt etmedi.

Bu idamlar, ne yazık ki, tüm dünya kamuoyunun gözleri önünde gerçekleşmektedir. İnançlarından, siyasal düşüncelerinden,yaşam biçimlerinden ve ulusal kimliklerinden dolayı inasanlar idam edilmekte ve bütün dünya sadece izlemekle yetinmektedir. Sormak lazım , İŞİD’in katliamlarıyla İran İslam Devleti’nin yaptıkları arasında ne fark var? Yöntem hariç hiçbir fark yok; her ikisi de etnik, siyasal, dinsel ve mezhepsel farklılıklarında ötürü insanların hayatına hunharca son vermekte hiçbir sakınca görmemektedirler.

İnsan yaşamının bu denli önemsizleştiği bir dünyada, insanlık hangi vicdani değerlerle bu sessizliğini savunacaktır?

Nasıl ki, IŞİD’in katliamları ‘’bir iç sorun’’ olarak kabul edilemezse, İran’daki idamlar da ‘’ İran’ın içişleri olarak’’ kabul edilemez. BM, AB ve uluslararası kamuoyu, Şengal’de, Kobani’de gösterdiği hassasiyeti İran’daki idamlar karşısında da göstermelidir. Müslümanlıklarına toz kondurmayan devletler, din adına gerçekleştirilen bu katliamlar karşısında neden sessiz kalıyorlar?

Uluslarası düzeyde etkin bir tutum alınmadan İran Devleti’nin bu katliamlara son vermeyeceği açıktır.

İran İslam Devleti’nin her türlü insani değeri ayaklar altına alan bu katliamlarını şiddetle kınarken belirtmek isteriz ki, İnsan yaşamı devletlerin keyfiyetine terk edilemez!

Dünyanın tüm Kürtlerini ve vicdani değerlerini korumayı başarmış tüm insanlığı, bir an önce bu idamlara karşı gücünü birleştirmeye ve sesini yükseltmeye çağırıyoruz!.11.11.2014

Mustafa Özçelik

Partiya Azadiya Kurdistanê (PAK-Kürdistan Özgürlük Partisi)

Genel Başkanı

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *