DİERG: Okullarda Newroz Kutlanabilir

Ahmedê Xanî ve Evliya Çelebi’nin metinlerinde Newroz Kürd toplumunun asırlardır kutladığı bayram olarak detaylıca betimlenir. Türk toplumu 21 Martı Nevruz, Fars toplumu ise Navruz ismiyle kutlamaktadır.

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG), Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21 Mart’ı ‘Newroz’ ismiyle de okulların her kademesinde kutlamasını önermektedir. Böylece Newroz’un Kürd toplumunun barışçıl, dayanışmacı, coşkulu bayramı, kutlaması olduğu; Ortadoğu’da farklı toplumların farklı isimlerle bugünü kutladığı öğrencilere anlatılabilir.

15 ya da 20 dakika sürecek bir kutlama programında öğrencilere Kürd toplumu için Newroz’un önemi ve anlamı kısaca anlatıldıktan sonra birkaç Kürdce şarkı ile halay çekilebilir. Böylece, annesi ve/veya babası Kürd olmayan öğrenciler de Nevruz gibi Newroz hakkında da bilgilenmiş olacaktır. Böylece öğrencilerin okul içindeki farklı milliyetleri fark etmesine, bilmesine ve saygısının güçlenmesine katkı sağlanacaktır.

Öğretmenler ve öğrenciler Newroz haftası boyunca okul içinde Newroz’u tanıtıcı etkinlikler yapabilir, Newroz’u tanıtan videolar izlenebilir. Kız ve erkek öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle kutlamaya katılmaları özendirilebilir.

DİERG, Milli Eğitim Bakanlığı’na 21 Mart’ın Newroz bayramı ismiyle Belirli Gün ve Haftalar listesine dahil edilmesini önermektedir.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *