ÇOK AMAÇLI BİR PROVOKASYON VE TERÖR HAREKETİ…

İbrahim GÜÇLÜ

(ibrahimguclu21@gmail.com)

10 Ekim 2015’de, Türkiye’nin kalbi ve başkenti Ankara’da “Emek Demokrasi ve Barış Mitingi” için toplanan ve değişik illerden gelen kitleye yönelik büyük bir saldırı canlı bomba ile gerçekleşti. Bu saldırı sonucunda 96 kişi öldü ve 186 kişi de yaralandı. Bu yaralıların bir kısmı da hayati tehlike taşıyor. Umut ediliyor ki onlardan can kaybı olmasın.

Terör saldırısının sonucuna bakıldığı zaman bir katliamdan, toplu bir infaz ve ölümden bahsedilebilir.

Bu saldırının ve katliamın,  Kürtlerin, Türklerin, diğer tüm etnik ve dini gruptan insanların kalbinde derin bir yara açığı tartışmasız. Bu nedenle, bugün teröristler, terör eylemini yönetenlerin dışında herkesin evinde yas var. Hükümet de bu katliamdan dolayı üç gün yas ilan etti.

Türkiye Halklarının, ölü ailelerinin başı sağ olsun. Yaralılara geçmiş olsun. Kısa sürede normal yaşamlarına dönsünler.

1-Ankara’daki katliamı yaratan eylem, büyük bir provokasyon ve çok amaçlı bir terör hareketidir. Bu çok amaçlılık, Türkiye’nin içinde bulunduğu verili durum, seçim koşulları,  Kürdistan’da çatışmaların yaşandığı durum, göz önüne alındığı zaman, rahatlıkla saptanabiliyor.

2- Terör birçok amaçla yapılabilir. Terör eylemi arkasına çok yüce, sosyal, ulusal ve tarihi amaçları da aldığını iddia etse; insanlık dışı bir eylemdir. İnsanlığa karşıdır. İnsanlıkla bir ilgisi yoktur.

3-Terörün milleti, dini, mezhebi, ideolojisi de yoktur. Aklını kaybetmişlerin, ihtiras ve kindarların, insanları sevmeyenlerin bir savaşıdır.

4-Terör, üretimle ve sosyal yaşamla alakası olmayanların yaptığı bir eylemdir. Ama yapanların arkasında, büyük güç odakları; demokratik olmayan, insan hak ve özgürlüklerine karşı olan, kirli işler çeviren güç odakları vardır.

5-Terör, insan hak ve özgürlüklerine, mutlak yaşam hakkına, hukuka, adalete, demokrasiye de karşıdır.

Bundan dolayı, bütün bu değerleri karşı alır, insanların mutlak yaşam hakkını ihlal eder ve ortadan kaldırarak canların ölümüne yol açar.

Teröristler, katliam yapmaktan bir beis görmez. Katliamı daha çok severler.

6-Terör, toplumda korku salarak, toplum psikolojisini bozarak, insan kimyasını tahrip ederek çaresiz hale getirir. Böylece diktatörlükler için temeller oluşturur. Biat kültürünü geliştirir. İnsanların aktivitesini, üreticiliğini ve yaratıcılığını kırar.

7-Bu son ve güncel terör eylemi de çok amaçlıdır. Bu amaçları sıralarsak:

*Türkiye’de geçmişte (1960, 1971, 1980 ve 1987’de) olduğu gibi Askeri Cunta için şartları olgunlaştırmak, sivil hükümetin bu yolla yıkılması sağlanmak isteniyor. Çünkü Kemalist Devlet iktidar güçleri, “demokratik seçim” yoluyla halktan onay görmeyeceklerini biliyorlar.

*Türkiye’yi, güvenlikli olmayan, seçim yapılamayacak devlet olduğunu göstermek istiyorlar. Bundan yola çıkarak seçim ertelemesini sağlamak amacı taşıyorlar. Bu durumda meşruiyet tartışmasını haklı olarak gündeme getirecek.

*Siyasi partilerin, seçim kampanyası yapmamasını sağlayarak, kitlelerin bilgilenmesinin ve tercihlerinin netleşmesinin önüne geçilmek isteniyor. Çünkü kaos ve belirsizlik ortamında, demokrasi ve yasa dışı güçler kazançlı çıkacaklardır.

*Türkiye, Suriye gibi kaosun ve çatışmaların olduğu bir ülke haline getirilmek isteniyor.

*Devlete muhalefet etmenin; yeni ulus üstü, sınıflar üstü, ideolojiler, dinler ve mezhepler üstü bir ortak federal devletin kurmanın, iktidarı değiştirmenin, Kürtlerin kendi kaderlerini kendi iradeleriyle tayin etmesinin, silahlı mücadeleden başka bir yolla olmayacağını insanların bilincine kazınmak isteniyor.

*7 Haziran Genel Seçimlerinde, AK Parti’nin tek başına hükümet olmaması için büyük karşıt bir koalisyon oluştu. Bu AK Parti karşıtı koalisyon, CHP ve MHP ile AK Parti’nin tek başına hükümet olmasını engellemeyeceğini bildiklerinden, HDP etrafında toplandılar. HDP’yi Truva Atı haline getirerek, AK Parti’ye karşı darbe yaptılar. Başarı da sağladılar. AK Parti’nin tek başına hükümet olmasını engellediler.

Ama birinci parti, yöneten parti, tayin edici parti olmasını engelleyemediler: Sonuçta Ak Parti halen tek başına iktidar ve hükümet olmaya devam ediyor. Ama Hükümet kurulamadığı için, 1 Kasım 2015’te “Seçim Yenilenmesi” gerçekleşecek.

Bu yeni seçimde de, AK Parti’nin trendinin yükselmesi görülüyor. Halkta “AK Parti’den başka hükümet yapacak güç te yok” inancının geliştiği görülüyor. Bunun da oya tahvil olacağı, AK Partiyi tek başına hükümet yapacağı düşünülüyor. Bu nedenle, PKK eliyle Kürdistan şehirlerinden çatışmaları başlatmak, anlaşılan AK Parti’yi engellemeye yetmediği için, Ankara’da bu büyük bir provokasyona ve terör eylemine başvurdular.

*AK Parti’nin bu terör eyleminden bir kazancı olmadığına ve teröre başvurma niteliğinin de olmamasından dolayı, bunu yapanların başka güçler olduğu da net olarak görülüyor.

*Geçmişte barış, demokrasi, emek, insanlık gibi yüce sloganlarla hareket edenlerin nasıl cuntacı ve askeri diktatörlüklere altlık olduğunu, iş kotardıklarını da gördük.

*Rusya’nın, Baas ve Esat Diktatörlüğünü kurtarmak üzere Suriye’yi işgali ve  Ortadoğu’ya gelmiş olması “yeni tarz soğuk savaşın” başlangıcı olması anlamına geliyor. Bu yeni tarz soğuk savaş, yeni metotlar ve aktörlerle devam edecektir. Rusya koalisyonunun (İran, Irak Şii Kesimi, Suriye, Hizbullah, IŞİD, PKK)  bölgedeki egemenlik savaşı terör aktörünü kullanmakla, kirli plan ve metotlarla devam edecektir. Sovyetler Birliği ise geçmişte daha ahlaki unsurlar, Sosyalist Hareketler, İşçi Sınıfı Hareketleri, Toplumsal hareketler, Ulusal Kurtuluş Hareketleri, Kapitalist olmayan yolla üçüncü dünya küçük burjuva ve özellikle askeri kesim üzerinden soğuk savaşı sürdürüyordu. Rusya, Şiilik üzerinden bu savaşı sürdürecektir.

Amed, 15 Ekim 2015

XWIŞKA DELAL ŞERMÎN BOZARSLAN DIBÊJE KU :
Xûya ye planên mezin hene bo tekbirina Kurdistan û xebatên serokê Kurdistanê bo serxwebûna Kurdistanê.
Ji bo na xwedê dîsa neyin listîk û provokasyonên dijmin! Herin hêzên xwe ji Daiş re nîşan bidin ne ji birayên xwe re…
Her çi bibe, divê bi riya guftûgo û parlamentoyê çareser bikin.
EZ JÎ NÊRÎNÊN WE ERÊ DIKIM Û DİBÊJIM KU:
Xwişka Şermîn planek mezin û qirêj li Başûrê Kurdistanê tê meşandin û di rojevê de ye. Ew plana qirêj û xeter, ji aliyê koalîsyona ji Îranê, Şiîyên Iraqê, Sûriyeyê, Rusyayê û kurdên hevalbendên wan pêk tê, tê meşandin. Hemû armanc ew e ku pêşiya dewletbûna kurdan bê girtin. Ji bona vê jî divê tasfiyekirina Serokê Kurdistanê Mesûd Berzanî pêk bê. Pêşniyara we, pêşniyarek gelek maqûl û demokrat e. Lê xwediyê planâ qirêj xerabî dane pêş xwe. Ez hêvîdar im ku islah bibin û rehm bikeve dilê wan.
îBRAHÎM GUÇLU
******
Dîcle Delî ya Delal jî hat Kûştin: Di êrişa terorîst ya Enqereyê de Dîcle Delî jî jiyana xwe ji dest da.
Dîcle Delî Keça Faîq Delî ye. Biraziya dostên min Evdirrahîm û Reşît û Koço Delî ye.
Bila serê malbata Delîyan sax be. Ez ji bona wan sebir û metanetê dixwazim.
Malbata Delîyan Sêirtî ne û li Tatwanê niştecî ne. Malbatek kurdperwer in. û xebatkarên Doza miletê kurd in.
Dostên min ê nêzik in.
Bi gelek kesên Delîyan re hevxebata min ya kurdewarî pêk hatiye.
Mirina Dîcleyê û hemû miriyan ez gelek xemgîn kirim.
Ev êrişa terorîst ya ku bû sedem ku 95 kes bên kûştin û bi sedan kes birîndar bibin, li dijî mirovatî û mafê jiyanê bû.
Ez vê êrişê rûreş û protesto dikim.
İbrahim GÜÇLÜ

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *