Bağımsız İnsan Hakları Komisyonundan Federal Mahkemenin kararına ilişkin açıklama

Kürdistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu, Irak Federal Mahkemesinin Kürdistan Bölgesi Parlamentosundaki kota sandalyelerin kaldırılması kararına ilişkin bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, “Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu olarak biz, Irak Federal Mahkemenin Kürdistan Bölgesi’ndeki oluşumlara karşı verdiği karardan kaygılıyız. Çünkü parlamentoya, yerel meclislere ve diğer devlet kurumlarına siyasi katılım hakkı Irak Anayasasında yer alan bir haktır.” denildi.

“Federal Mahkeme, Irak’ta Temsilciler Meclisi ve yerel konseyler düzeyinde de kota oranı belirleme hakkının geçerli olduğunu kabul etmektedir ancak Kürdistan Bölgesi’nde azınlık sandalyeleri için bu hak tanınmamaktadır.” denilen açıklamanın devamın şu ifadelere yer verildi:

“Azınlıkların parlamentodaki sandalye ve paylarına ilişkin taleplerinin tartışıldığı, bu sandalyelerin oylarının düzenlenmesi ve haklarının güvence altına alınması için özel araç ve yöntemlerin kullanılması çağrısında bulunan yüzlerce toplantı yapılmasına rağmen demokratik kazanım boşa çıkarıldı ve onlara karşı pozitif ayrımcılık hakkı kaldırıldı.

Irak Anayasası da oluşumların parlamentoda temsilinin dikkate alınması gerektiğini açıkça vurguluyor, ancak Irak Federal Mahkemesi bu kararı bozdu.”

Nerina Azad

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *