10-17 Kanûnê Hefteya Mafên Mirovan a Cîhanê Pîroz Be

Di 67.salvegera Hefteya Mafên Mirovan a Cîhanê de ku ji alî Neteweyên Yekbûyî hatibû qebûlkirin, îro li Rojhilata Navîn û di taybetmendiya Kurdistanê de mafên mirovan yên herî sereke tên binpê kirin.

Mafê jîyanê mafê mirovan yê herî sereke ye. Şerê ku li çar parçeyê Kurdistanê didome û êrîşên hovane yên DAÎŞê vî mafî ji holê radike.

Jibo şerê li Bakurê didome mirov tên kuştin qadên jîyanê tên werankirin, tê xwestin ku gelek navçeyên me bi qedexekirina derketina kolanan bimîne bêmirov û ev jî ne bes e mîratên me yên çandî bên tine kirin. Gelê Kurdistanê îro jî ji mafên xwe yên mirovî û neteweyî bêpar e.

Em bangî li mafperwerên navnetewî dikin ku , bila li hember ablûka, werankirina Kurdistanê û tinekirinên mîratên çandî dengê xwe bilind bikin. Bila jibo ku nirxên navnetewî li Kurdistanê serwer bibin û gelê Kurdistanê xwe bi xwe rêvebibe piştgirîyê bidin.

Bi hêviya rojên ku di cîhanê de aşitî serdest be û li Kurdistanê em bi azadî bijîn, Hefteya Mafên Mirovan a Cîhanê pîroz be.

Buroya Çapemenî û Ragihandinê ya PAKê

————————————————————————————————————–

10 – 17 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası Kutlu Olsun

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 67. yılı olan ve 10-17 Aralık Dünya İnsan Hakları Haftası olarak anılan bu haftada , Ortadoğu ve Kürdistan özelinde hala en temel insani haklar ayaklar altındadır.

Kürdistan’ın dört parçasında da devam eden savaş ve DAİŞ’in vahşi saldırıları en temel insan hakkı olan yaşama hakkının ortadan kaldırılmasına yol açmaktadır.

Kürdistan’ın Kuzeyinde devam eden çatışma ortamı sonucu insanlar öldürülmekte , yaşam alanları tahrip edilmekte , bir çok ilçemiz sokağa çıkma yasaklarıyla insansızlaştırmak ve bu da yetmezmiş gibi kültürel miraslarımız yok edilmek istenmektedir. Kürdistan halkı bugün bile en temel insani ve ulusal haklarından mahrumdur.

Uluslararası insan hakları savunucularının Kürdistan’da yaşanan abluka , tahribat ve kültürel miraslara yönelik saldırılara karşı ve Kürdistan halkının insanca yaşaması, uluslararası demokratik değerlerin Kürdistan’da egemen kılınması ve Kürtlerin kendi topraklarını kendilerinin yönetmesi için seslerini yükseltmeye çağırıyoruz.

Barışın hakim olduğu bir dünyada, Kürdistan’da özgürce yaşayacağımız günler umuduyla, Dünya İnsan Hakları Haftası kutlu olsun.

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *