UNESCO’dan ‘Kürtçe’ çıkışı: ‘Yakından takip edeceğiz’

UNESCO'dan 'Kürtçe' çıkışı: 'Yakından takip edeceğiz'

HEZKURD Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Dere, Şubat ayında Kürtçe’nin yasal güvenceye alınarak eğitim dili olması için Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği ve UNESCO Temsilciliğine başvurmuştu. Başvuruda Kürt dilinin Türkiye’nin bilinçli ve programlı asimilasyon politikası nedeniyle tehlike altında olduğu ifade edilmişti.

HEZKURD Sözcüsü Barıj Celali dün Diyarbakır’da düzenlediği basın toplantısında UNESCO’nun Kürtçe ile ilgili HEZKURD’e yazdığı mektubun içeriğini açıkladı.

Fransızca yazılan mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“Bayan Genel Direktör adına, 18 Şubat 2021 tarihli mektubunuz için teşekkür ederiz. Mektubunuzda Türkiye’de Kürd dilinin sorunlarını dile getiriyorsunuz.

Bilindiği gibi UNESCO kanunlarına göre her çocuğun kendi ana dilini öğrenme ve o dilde kaliteli bir eğitim görmesini ve bu hususta dışlanmaması önemli bir hak ve yasal prensiplere saygı olarak görüyoruz. Öte taraftan kuruluşumuz farklı dillerin ve kültürlerin programlı biçimde pratiğe geçirilmesini de öngörüyor.

Farklı dil ve kültürlerin birbirine karşılıklı saygı göstermesi esastır; bu doğal bir iletişim ve anlayış için gereklidir. Bu yüzden UNESCO ve ona üye devletler çoğulculuğu esas alarak dillerin ve kültürlerin birlikte yaşanmasını savunur. Bu sebeplerden ötürü devletleri uyarıyoruz. Çoğulculuğu esas alarak, farklı dilleri ve kültürleri tanıyarak birlikte yasamasını önemsiyor ve devletlerin buna uymasının zorunlu olduğunu hatırlatıyoruz.

Budan ötürü kuruluşumuz 2021 Uluslararası Anadil Gününü toplumların eğitimi için önemli bulmaktadır. Bu kutlama ile asıl amacımız hiçbir halkı ana dilinden ve kültüründen uzak tutmamasını sağlamaktır. Bu konuyu gündemimize getirdiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz ve bu konuyu yakından takip edeceğimizden hiçbir şüpheniz olmasın. Sizlere tekrardan teşekkür eder saygın selamlarımı sunarım.

Stefania GIANNINI / UNESCO.”

https://www.nerinaazad.cc/tr/news/life/culture/unescodan-kurtce-cikisi-yakindan-takip-edecegiz

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *