Şêx Mehmûd Yeşîl bi merasîmeke girseyî hate binaxkirin

Dilsozê azadîya Kurdistanê, welatperwerê Kurd, Şêx Mehmûd Yeşîl roja 08.05.2016an de di bûyereke trafîkê de çûbû ser dilovanîya xwe. Cenazeyê Şêx Mehmûd, îro (09.05.2016) saet di 10.30ê sibê de ji morga Nexweşxaneya Zanîngeha Dîcleyê hate wergirtin. Cenaze bi konvoyeke mezin  ber bi Farqînê  û goristana gundê Baxçayê ve bi rêket.

Li Baxçayê piştî nimêja nîvro , nimêja cenazeyê hate kirin. Paşê girseyê tabûta ku bi Ala Rengîn hatibû pêçan hilgirt û heta ser gorê meşîya. Di destê girseyêde Ala Rengîn li ba dibû. Cenazeyê Şêx Mehmûd Yeşîl bi beşdarîya girseyeke  mezin hate definkirin.

Pişti xwendina telqîna Meleyî , Necip Yeşîlê kurê Şêx Mehmûd Yeşîl daxwaz kir ku Serokê Gişti yê PAKê Mustafa Özçelik axaftinekê  bike.

Serokê Giştî yê PAKê Mustafa Özçelik li ser gora Şêx Mehmûd Yeşîl wiha got:

“Ez spasîya malbata Apê Şêx dikim ku ev şeref û rûmet dane min da ku ez çend gotina di derbarê wî de bıbêjim. Nuha em wek malbata wî , wek nas û dost û heval û heskirîyên wî , wek welatperwerên Kurd di vê rêwîtîya wî ya dawî de, em li gel Apê Şêx in. Em bi wefata wî gelekî xemgîn in. Lê em bi wî serbilindin jî. Xwedê bi rehma xwe şa bike. Cihê wî bihuşt be.

Şêx Mehmûd Yeşîl kedkarekî doza azadîyê û welatperwerekî dilsoz bû. Ji salên 60î heta îro car caran bi awayekî aktîf , car caran jî bi nîvaktîfî an jî hindeke pasîfî di nav refên doza azadîyê de bi dilsozî xebat kir. Min di çend salên dawîyê de Apê Şêx nas kir. Lê eve bi salane ez û zarokên wî , zavayên wî bi hevdu re di nav têkoşîna Azadîya Kurdistanê de xebatê dikin. Lê piştî ku min Apê Şêx nas kir, min baştir fêhm kir ku zarok û zavayên wî ji kîjan medreseyê û bi çi terbîyeyê perwerde bûne.

Apê Şêx di PDK-Tê de cîh girt. Bû hevalê Sait Elçi jî , hevalê Dr.Şivan jî. Yek ji damêzranêrê DDKOya Farqînê bû. Yek ji organîzatorê mitîngên ku bi navê “Doğu Mitingleri” dihate nasîn bû. Bi nefs biçukî , bi dilsozî û bi welatperwerîya xwe herdem di nav hereketa netewî de bû. Herdem piştgir û alîkarekî bi rûmet bû. Gelek caran ji ber xebatên xwe yên sîyasî ket hefsê, îşkence dît. Apê Şêx piştgirekî dilsoz yên têkoşîna azadîya her çar perçeyên Kurdistanê bû. Gava di salan 90î de birayên me yên ji Başûr ji ber hovîtîya Seddem Huseyînî revîyan Bakur , Apê Şêx bi awayekî aktîf di nav xebatên alîkarîya wan de bû. Herî dawî bi qîmeteke giranbuha û bi dilsozî alîkarîya mexdûrên Sûrê kiribû.

Şêx Mehmûd Yeşîl niha bi wê bişirîna xwe li me temaşe dike û ez bawer dikim bi serbilindî û kêfxweşî xatirê xwe ji me dixwaze. Oxir be Apê Şêx, em jî bi te, bi xebate te û bi dilsozîya te serbilind in. Oxir be, cîhe te bihuşt be.”

Piştî axaftina Serokê Giştî yê PAKê Mustafa Özçelik li ser navê malbatê Necip Yeşil spasîya Serokê PAKê û spasîya hemû kesên ku beşdarî merasîme bûne kir.

Piştî merasîma cenazeyê beşdarên merasîme li gundê Baxçayê bi hevdu re xwarin xwarin û malbata Şêx Mehmûd Yeşîl li wê derê jibo tazîyeyê rûnişt.

Merasîma cenazeyê Şêx Mehmûd Yeşîl bi girseyek gelek mezin û balkêş lidarket. Serokê Giştî yê PAKê Mustafa Özçelik , gelek rêveber û endam û alîgirên PAKê bi awayekî girseyî  û bi Alên Kurdistanê beşdarî merasîma cenazeyê bûn. PAKê li ser navê  Serokê Giştî, Navenda Giştî û Teşkîatên PAKê çelengeke gul danî ser gora Şêx Mehmûd  Yeşîl.

Sekreterê Giştî yê PSKê Mesud Tek û gelek rêveber û endamên partîyên Kurdistanî, dezgehên sivîl, sîyasetmedar û rewşenbîrên Kurd beşdarî jî beşdarî merasîma Şêx Mehmûd Yeşîl bûn.

Tezîyeya Şêx Mehmûd Yeşîl rojên 10.11.12-05.2016ê li dê li Amedê mala tazîyeyê ya “Temiranlar” bê danîn. 09.05.2016

Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

————————————————————————————————————————–

Şêx Mehmûd (14)Şeyh Mahmut Yeşil Kitlesel Bir Merasimle Son Yolculuğuna Uğurlandı

Kürdistan özgürlük mücadelesine gönül vermiş, Kürt Yurtseveri Şeyh Mahmut  Yeşil 08.05.2016 günü bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirmişti. Şey Mahmut’un  cenazesi, bugün (09.05.2016) saat 10.30’da Dicle Üniversitesi Hastanesi morgundan  alınarak, Silvan Baxça köyü mezarlığına defnedilmek üzere  büyük bir konvoy eşliğinde yola çıkıldı.

Baxça’da öğle namazının ardından , cenaze namazı kılındı. Daha sonra kitle Kürdistan bayrağına sarılı tabutu omuzlayarak mezarlığa kadar yürüdü. Kitlenin elinde Kürdistan bayrakları dalgalanıyordu. Daha sonra Şeyh Mahmut’un cenazesi burada defnedildi.

İmam’ın telkin okumasından sonra , Şeyh Mahmut’un oğlu Necip Yeşil , PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik’in bir konuşma yapmasını istedi.

Şeyh Mahmut Yeşil’in kabri başında Kürtçe bir konuşma yapan Mustafa Özçelik, şunları dile getirdi:

“Apê Şeyh’in ailesine, Apê Şêx  hakkında birşeyler anlatabilme şerefini ve onurunu bana verdikleri için teşekkür ediyorum. Şimdi biz ailesi olarak, dostları  ve sevenleri olarak, Kürt Yurtseverleri olarak onun bu son yolculuğunda Apê Şeyhîn yanındayız. O’nun vefatı  bizleri derin üzüntüye boğdu.  Ama  O’nunla gurur duyuyoruz. Allah  rahmet eylesin .  Mekanı  cennet olsun.

Şeyh Mahmut  Yeşil,  Kürdistan  özgürlük davasının bir emektarı  ve davaya gönül vermiş bir yurtseverdi. 60’lı yıllardan  bugüne kadar bazen aktif, bazen de yarı aktif bir şekilde,  özgürlük davasının saflarının   gönüllü bir neferi olarak çalıştı. Ben bu son bir kaç yılda Apê Şeyh’i tanıdım. Ama yıllardır çocukları ve damatlarıyla birlikte  Kürdistan özgürlük mücadelesi saflarında  beraber emek sarf ediyoruz. Ama Apê Şeyhi tanıdıktan sonra , çocuklarının ve damatlarının hangi medreseden ve nasıl bir aile kültürü ile eğitildiklerini daha iyi anladım.

Apê Şeyh PDK-T’de yer aldı. Sait Elçi’nin de,  Dr.Şıvan’ın da partisinde çalıştı. DDKO’nun Silvan’daki kurucularındandı. “Doğu Mitingleri” diye adlandırılan mitinglerin de organizatörlerindendi. Mütevazılığı, içtenliği ve yurtseverliğiyle her zaman ulusal hareketin içerisinde sevilen bir ağabeydi. Her zaman onurlu bir destekçi ve yardımcıydı. Siyasi çalışmalarından dolayı bir çok defa hapse düştü,  işkence gördü. Apê Şeyh, Kürdistan’ın her dört parçasındaki  özgürlük mücadelesini desteklemiş, kendi mücadelesi olarak görmüş bir yurtseverdi. Kürdistan’ın Güneyindeki kardeşlerimiz 90’lı yıılarda Saddam Hüseyin’in vahşeti yüzünden Kuzey’e geldiklerinde , Apê Şeyh onlara yapılan yardım çalışmalarında aktif bir şekilde yer aldı. Son olarak oldukça anlamlı bir miktarda Sur mağdurlarına da yardımda bulunmuştu.

Şeyh Mahmut Yeşil şu anda o gülümsemesiyle bizleri izliyor ve inanıyorum ki onurla ve mutlulukla bizlere ‘allah ısmarladık’’ diyordur. Uğurlar olsun Apê Şeyh, bizler de seninle, senin emeklerinle  ve davaya  gönül vermişliğinle onur duyuyoruz. Uğurlar olsun, mekanın cennet olsun.”

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik’in konuşmasının ardından Yeşil ailesi adına Necip Yeşil , PAK Genel Başkanı’na ve merasime katılan herkese teşekkürlerini dile getirdi.

Merasime katılanlar, merasimin ardından Baxça köyünde beraber yemek yediler ve Şeyh Mahmut’un ailesi burada kalarak taziyeleri kabul etti.

Şeyh Mehmud Yeşil’in cenaze merasimi oldukça büyük ve dikkat çekici bir kitlenin katılımıyla gerçekleşti. PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ile birlikte çok sayıda PAK yönetici, üye ve dostu da kitlesel olarak Kürdistan bayraklarıyla  cenaze merasimine katıldılar. PAK Genel Başkanı, Genel Merkez ve PAK Teşkilatları adına da Şeyh Mahmut Yeşil’in kabrine bir çelenk bıraktı.

PSK Genel Sekreteri Mesud Tek ve Kürdistani partilerin bir çok yönetici ve üyesi, sivil kuruluşlar, siyasetçiler ve Kürt aydınları  da Şeyh Mahmut  Yeşil’in cenaze merasimine katıldılar.

Şeyh Mahmut  Yeşil’in taziyesi  10-11-12 Mayıs 2016 günleri Diyarbakır’da “Temiranlar Taziye Evi”nde kurulacak. 09.05.2016

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *