Yargıtay’dan Zehra Doğan’a ‘pardon’ kararı: Beraat etmesi gerekirken mahkumiyet verilmiş

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Zehra Doğan’a “terör örgütü propagandası” yapmak suçlamasıyla verilen cezayı bozdu. Oy birliğiyle alınan kararda, mahkemenin delilleri değerlendirmede yanılgıya düştüğü, beraat yerine hapis cezası verildiği ifade edildi.

Mardin Nusaybin’de sokağa çıkma yasakları ve OHAL koşulları altında gazetecilik yaptığı dönemde, haberleri ve sosyal medyada paylaştığı resimleri gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası” yaptığı suçlamasıyla dava açılan ve iki yıl cezaevinde tutulan gazeteci-ressam Zehra Doğan hakkında Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nden “Hukuka aykırılık” kararı geldi.

‘BERAAT VERİLMESİ GEREKİRKEN MAHKUM EDİLMİŞ’

BirGün’den Uğur Şahin’in haberine göre, Zehra Doğan’ın başvurusunu hükme bağlayan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, sanatçıya ” terör örgütü propagandası” gerekçesiyle verilen cezayı bozdu. Yargıtay, oy birliğiyle alınan kararda, Doğan’a atılı suça delil olarak gösterilen paylaşımların “örgüt propagandası” niteliği taşımadığını belirterek “sanığın atılı suçtan beraatı yerine delillerin değerlendirilmesinde düşülen yanılgı neticesinde mahkumiyetine hükmedilmesi nedeniyle sanık hakkında kurulan hükümde hukuka aykırılık bulunmuştur.” ifadelerine yer verdi.

Doğan, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 2017 yılında 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası aldı. Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2 Mart 2017’de verdiği cezaya itiraz edildi. Ancak Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 3. Ceza Dairesi, 9 Mayıs 2017 tarihinde alt derece mahkemenin verdiği hükümde “isabetsizlik” görmeyerek itirazın reddine karar verdi. Bunun üzerine dosya, Yargıtay’a taşındı. Başvuruda yerel mahkemenin verdiği kararın hukuka aykırı olduğu belirtildi. Ayrıca kararın eksik incelemeyle verildiğine de dikkat çekildi.

Zehra Doğan ise 17 Haziran 2017’de Diyarbakır‘dan, Mardin’e ailesini ziyarete giderken yol kontrolü sırasında ‘kesinleşmiş cezası’ nedeniyle tutuklandı. İki yılı aşkın bir süre cezaevinde kalan ve infaz sürecini tamamlayan Doğan, 24 Şubat 2019 tarihinde Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye edildi.

yuksek-yargidan-pardon-karari.webp
Zehra Doğan’ın cezaevine girmesine gerekçe gösterilen tablosu

‘BERAAT VERİLMESİ GEREKİRKEN YANILGIYA DÜŞÜLDÜ’

Doğan’ın başvurusunu yıllar sonra 19 Ekim 2023’te karara bağlan Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Yargıtay, Gaziantep BAM 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararı bozdu. Oybirliğiyle alınan kararın gerekçesi, şöyle açıklandı:

“Terör örgütü propagandası yapma suçunun oluşması için; terör örgütü ile ilgili bir öğretinin, düşüncenin veya inancın başkalarına tanıtılması, benimsetilmesi ya da yayılması amacıyla yapılmasının yanında terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde yapılması gerekmektedir. (…) Somut olay incelendiğinde; ilk derece mahkemesince sanığın mahkumiyetine esas alınan paylaşım içeriklerinin terör örgütünün, cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek nitelikte olmadığı anlaşılmakla; sanığın atılı suçtan beraatı yerine delillerin değerlendirilmesinde düşülen yanılgı neticesinde mahkumiyetine hükmedilmesi nedeniyle sanık hakkında kurulan hükümde hukuka aykırılık bulunmuştur.”

Ayrıca Daire, dosyanın Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine, Yargıtay ilâmının bir örneğinin ise Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’ne iletilmesine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Jin Haber Ajansı’nın (JİNHA) editörü Zehra Doğan hakkında Nusaybin’de yaptığı haberlerden ve sosyal medya aracılığıyla paylaştığı resimlerinden dolayı “örgüt propagandası” yaptığı suçlamasıyla dava açılmıştı. Doğan, ilk olarak 23 Temmuz 2016’da Mardin’de gözaltına alındıktan sonra tutuklanmış ve 4,5 ay hapis yatmıştı. Tahliye olduktan sonra da “örgüt propagandası” suçlamasıyla devam eden yargılamada 2 yıl 11 ay 22 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, Doğan’ın tutukluluğunu protesto için New York’un Manhattan bölgesinde bir duvar resmi yapmıştı. Doğan’ın başka bir dosya kapsamında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuruda hükümet ‘suçlu’ bulunmuştu.

(Kaynak) AG

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *