Van’da siviller darp ediliyor!

Van’da polislerin rast gele sivilleri darp ettiği iddia ediliyor. Bir vatandaşın iddiasına göre Cumhuriyet caddesinde yürüyen bir sivil onlarca polisin saldırısına maruz kaldı.

Van‘da polislerin rast gele sivilleri darp ettiği iddia ediliyor. Bir vatandaşın iddiasına göre Cumhuriyet caddesinde yürüyen bir sivil onlarca polisin saldırısına maruz kaldı. 

Van’da yaşanan siyasi gerginliklerin merkezinde, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yer alıyor. Partinin adayı Abdullah Zeydan’a verilen mazbatanın AK Partili Abdulahat Arvas‘a devredilmesi, şehirde büyük bir tepkiye neden oldu.

DEM Parti, seçimlerde büyük bir destek alarak Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanmıştı. Ancak seçim sonuçlarının ardından yaşanan süreç, partililer arasında hayal kırıklığı ve öfkeye yol açtı. Abdullah Zeydan’ın mazbatasının iptal edilmesi ve yerine AK Parti adayının atanması, parti tabanında büyük bir infiale sebep oldu.

Parti destekçileri, bu durumu haksızlık olarak nitelendirerek sokaklara çıktılar ve protesto eylemleri düzenlediler. Özellikle Van merkezinde, Cumhuriyet Caddesi gibi önemli noktalarda gerçekleşen protestolar, zaman zaman şiddetli müdahalelere ve çatışmalara sahne oldu.

DEM Parti yetkilileri, verilen kararın hukuksuz olduğunu ve demokratik iradeyi yok saydığını dile getiriyorlar. Parti liderleri, halkı sakin olmaya ve demokratik haklarını kullanmaya çağırarak, hukuk mücadelesini sürdüreceklerini ifade ediyorlar.

Ancak polis müdahalelerinin ve siyasi gerilimlerin artmasıyla birlikte DEM Parti’nin durumu belirsizliğini koruyor. Parti, hukuki yollara başvurarak mazbata kararının iptal edilmesi için mücadelesini sürdürüyor ancak siyasi belirsizlik ve kamuoyundaki tepkiler devam ediyor.

YD

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *