Türkiye Rojava’da çok sayıda elektrik, gaz tesisi ve fabrikayı vurdu

Kürdistan Bölgesi topraklarındaki Zap’ta, PKK’nin düzenlediği saldırıda 9 askerin yaşamını yitirmesi üzerine Türkiye, Rojava’da birçok noktaya bu gece yeniden hava saldırıları düzenledi.

TSK’ye ait silahlı insansız hava araçları (SİHA), Kamışlo’da elektrik üretim merkezi olan Rimelan’daki Siwêdiyê merkezini bombaladı.

Siwedi istasyonu Rojava’nın ana elektrik istasyonlarından biri ve Rimelan petrol kuyularının yakınında bulunuyor.

Rakka’nın kuzeyindeki Ayn İsa kasabasıdaki elektrik istasyonunu ve bir güvenlik kontrol noktası İHA’larca hedef alındı.

Eş zamanlı olarak Dirbesiye merkezi ile ilçenin güneyindeki Qeynter ve Kerbettili köyleri de İHA’larca bombalandı.

Özerk Yönetime yakın haber sitelerinde yer alan haberlere göre, SİHA’lar, Tirbespiyê ilçesindeki Udê Petrol İstasyonu’nu da bombaladı. İlçenin güneybatısında bulunan petrol istasyonu 5 kez bombalandı.

660 köy elektriksiz kaldı

Kobani ve Eyn İsa ilçesindeki elektrik istasyonlarına yönelik gerçekleştirilen saldırı sonucunda da her iki istasyonun hizmet dışı kaldığı, Kobani ve Eyn Îsa’ya bağlı 660 köyün elektriksiz kaldığı bildirildi.

SİHA’lar Kamışlo’nun güneydoğusunda bulunan Debanê köyündeki Şam Hükümetine ait bir noktayı da bombaladı. İlk bilgilere göre saldırıda 5 Suriye askeri hayatını kaybetti.

Kamışlo’nun güneybatısına düşen Girbawi beldesindeki sürücü kursu da bombalandı. Kentin batısındaki Heram Şêxo köyü yakınlarındaki helva ve un fabrikası da hedefd alındı.

Ne olmuştu?

Önceki akşam, Kürdistan Bölgesi topraklarında bulunan Zap’ta PKK tarafından yapılan saldırıda 9 asker hayatını kaybetmişti.

Bunun üzerine TSK, Kürdistan Bölgesi topraklarındaki PKK hedefleri ile Rojava’ya hava saldırıları düzenlemişti.

MİT’in bugün düzenlediği saldırılarda 25 hedefin vurulduğu açıklanmıştı.

Rğdaw

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *