TÜM KÜRT YURTSEVERLERİ VE KÜRDİSTANLILAR, KÜRT PARTİLERİ HAK-PAR’A OY VERMELİ…

İbrahim GÜÇLÜ

(ibrahimgucl21@gmail.com)

TÜRKİYE’DE 7 HAZİRAN 2015 TARİHİNDE GENEL SEÇİMLER YAPILACAK. Seçimlere tam bir ay kalmış durumda. SEÇİMLERE BİRÇOK PARTİ KATILIYOR. HAK-PAR DIŞINDA GENEL SEÇİMLERE KATILAN PARTİLERİN HEPSİ TÜRK VE TÜRKİYECİ PARTİLER. HAK-PAR SADECE KENDİSİNE ”KÜRT PARTİSİYİM” DİYOR.

GENEL SİYASİ KONUMLAMA BÖYLE OLDUĞUNA GÖRE, TÜRK VE TÜRKİYECİLER, HAK-PAR DIŞINDAKİ PARTİLERE OY VERECEKLERDİR. VİCDAN SAHİBİ OLAN VE KÜRT MİLLETİNİN TÜM HAKLARININ TESLİMİNDEN YANA OLAN TÜM MİLLETLERDEN İNSANLARIN,  KÜRTLERİN VE KÜRDİSTANLILARIN DA KENDİ PARTİLERİNE OY VERMELERİ GEREKİR.

BU PARTİ DE, HAK-PAR’DIR.

                                                       *****

KISACA TÜM PARTİLERE GÖZ ATALIM.

AK PARTİ, 2001 YILINDA KURULAN BİR PARTİ. DEVLETÇİ OLMAYAN VE RESMİ İDEOLOJİYİ DOĞRUDAN SAVUNMAYAN BİR PARTİYDİ. KÜRTLERİN HAKLARI VE DEMOKRASİ KONUSUNDA DAHA OLUMLU BİR YAKLAŞIM İÇİNDE OLDUĞU İÇİN KÜRTLER OYLARINI VERDİLER.  AMA ZAMAN İÇİNDE DEVLET PARTİSİNE DÖNÜŞTÜ. KEMALİST DEVLET TARAFINDAN ZEHİRLENEREK, TESLİM ALINDI.

BİLİNDİĞİ GİBİ KÜRTLER, ÇOK PARTİLİ SİSTEME GEÇİLDİKTEN SONRA DEVLETÇİ OLMAYAN PARTİLERE, DEMOKRAT PARTİYE, ADALET PARTİSİNE, YENİ TÜRKİYE PARTİSİ’NE, TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ’NE, ANAP’A OY VERMİŞLERDİ. 

KÜRTLERİN DEVLETE ENTEGRE OLAN KESİMLERİ, AK PARTİYE OY VERMEYE DEVAM DA EDİYORLAR.

                                                *****

CHP, SÖMÜRGECİ FAŞİST DEVLETİN KURUCUSU BİR PARTİDİR. KURULUŞ FELSEFESİ, KÜRTLERİN RET VE İNKARINI GÜNDEME GETİRDİ. BU ANLAYIŞI GEREĞİ DE KÜRTLERİ TÜRKLEŞTİRMEK İÇİN ASİMİLASYON, KÜRTLERİ YOK ETMEK İÇİN DE KATLİAM VE ZULÜM POLİTİKASI UYGULADI. KENDİSİNE SOSYAL DEMOKRAT PARTİYİM DEMESİNE RAĞMEN, DEMOKRAT OLAMAYAN, KEMALİST TEKÇİLİĞE, OTORİTERİZME DESPOTİZME, KATI KOLONYALİZME MAHKÛM BİR PARTİDİR.

                                                  *****

MHP, HER AÇIDAN KÜRTLERE KARŞI, IRKÇI BİR PARTİDİR.

                                                   *****

DİĞER DOĞRUDAN TÜRK PARTİLERİ DE, CHP VE MHP’DEN FARKLI PARTİLER DEĞİLDİR.

                                                    *****

HDP, PKK’NIN EMRİYLE KURULAN BİR PARTİDİR. BEŞİR ATALAY’IN AÇIKLAMASINA GÖRE MİT VE ÖCALAN BİRLİKTE HDP’İ KURMUŞLAR. ATALAY’IN BU AÇIKLAMASINA HDP’LİLERİN HERHANGİ BİR İTİRAZI DA OLMADI. KENDİSİ DE 6-7 EKİM 2014 YILINDAKİ KOBANİ EYLEMLERİNDE 48 KÜRDÜN ÖLÜMÜNE SEBEP OLDU, ELİ KANA DOĞRUDAN BULAŞTI.

HDP, KENDİSİNİ TÜRKİYE PARTİSİ OLARAK TANIMLIYOR. KÜRT PARTİSİ OLMAYI, İLKEL MİLLİYETÇİLİK VE GERİCİLİK OLARAK NİTELENDİRİYOR. FİLİSTİNLİLERİN, TOPLAMA OLUŞTURULAN KIBRIS TÜRK CEMAATİNİN DEVLET OLMASINDAN YANA OLMASINA RAĞMEN, KÜRTLERİN DEVLET OLMASINA KARŞI OLMANIN ÖTESİNDE, KÜRTLERİN DEVLETLEŞMESİNE DÜŞMANLIK YAPIYOR. GÜNEY KÜRDİSTAN’DA KURULUŞU GÜNDEMDE OLAN DEVLETİ YIKMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞINI SÖMÜRGECİ DEVLETLERE TAAHHÜT EDİYOR. KÜRT ULUS DEVLETİNİ ÇÖPLÜĞE ATTIĞINI YÜKSEKLE İFADE EDİYOR. KÜRDİSTAN’I, “KANTON” VE DEMOKRATİK ÖZERKLİK” PROJESİYLE YENİDEN BİRÇOK PARÇÖAYA BÖLMEK İSTİYOR. BEYANNAMESİNDE KÜRTLERİN KOLLEKTİF HAKLARI KONUSUNDA BİR TALEPTE BULUNMUYOR. KENDİSİNE ÖZGÜ BİR SEÇİM SİYASETİ YOKTUR. KEMALİST ÖZELLİKLER SAHİP. CHP VE MHP İLE AK PARTİ’Yİ ZAYIFLATMAK VE HÜKÜMET OLMAKTAN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN, EL BİRLİĞİ YAPMIŞ DURUMDA. BU NEDENLE DE BARAJI GEÇMEK İÇİN DE ŞOVEN VE KEMALİST KESİMLERE BEL BAĞLAMIŞ DURUMDADIR. HDP, PKK’NİN ŞİDDETİ VE SİLAHLI BASKISIYLA HALKTAN OY ALMAK İSTEMEKTEDİR.

HDP, PKK’NIN HUKUKSUZLUKLARINI VE BUGÜNE KADAR KÜRDİSTAN’IN BÜTÜN PARÇALARINDA İŞLEDİĞİ TEKİL VE TOPLU İNFAZLARI VE CİNAYETLERİ SORGULAMIYOR. BUNA RAĞMEN DEMOKRAT OLACAĞINI ZAN EDİYOR.

                                                              *****

HAK-PAR, KENDİSİNİ KÜRT PARTİSİ OLARAK TANIMLIYOR. KÜRTLERİN KENDİ KADERLERİNİ KENDİ İRADELERİYLE TAYİN ETMESİNDEN YANADIR. BU NEDENLE, KÜRTLERİN BAĞIMSIZ DEVLET OLMASINA KARŞI DEĞİLDİR. BULUNDUĞUMUZ AŞAMADA, EN AZINDAN FEDERAL SİSTEMİ SAVUNUYOR. KÜRTLERİN HER HAL VE ŞARTTA DÜNYA STANDARTLARINDA VE HER MİLLET GİBİ KENDİ KENDİSİNİ YÖNETMESİNİ TALEP EDİYOR VE BUNUN İÇİN ÇALIŞIYOR. DEMOKRASİYİ YAŞAM TARZI HALİNE GETİRMEK İÇİN BİR ÇABASI VAR. ELİNE KÜRT KANI BULAŞMAMIŞ BİR PARTİ. KÜRDİSTAN FEDERE DEVLETİNDEKİ BÜTÜN MİLLİ KAZANIMLARA “AMA-SIZ” VE “ŞARTSIZ” SAHİP ÇIKIYOR. KÜRDİSTAN FEDERE DEVLETİNİN BAĞIMSIZ DEVLET OLMA ÇABALARINI DA, İÇTENLİKLE DESTEKLİYOR. HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE BAĞLI OLMAYA ÇALIŞIYOR. HEM ULUSAL VE HEM DE DİNİ AZINLIK GRUPLARININ HAKLARINI SAVUNUYOR. EMEKÇİLERİN DE SENDİKAL, SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARINA SAHİP ÇIKIYOR.

BU NEDENLERDEN DOLAYI, TÜM KÜRT YURTSEVERLERİ VE KÜRDİSTANLILAR, KÜRT PARTİLERİ HAK-PAR’A OY VERMELİDİRLER.

AMED, 07. 05. 2015

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *