Sinagog Meydanı

Sinagog Meydanı
Ludwigsburg Şehri’ni görmeye gidenlerin ilk ziyaret edecekleri yer hiç kuşku yokki muhteşem şatosu ve şatoyu çevreleyen muhteşem bir peysaj harikası olan çiçekli ve çeşmeli parklar ve diğer tarihi eserlerdir.
Ama sadece bu kentteki güzel şato ve çiçekli bahçeleri ziyaret etmekle sınırlamayın kendinizi derim. Birazcıkda vicdanınızın sesine kulak verip, Nazilerin soykırım ve zulüm suçlarını sembolize eden Sinagog Meydanını da ziyaret edin. Bu meydan Ludwigsburg’te yaşamış olan Yahudilerin 1884 yılında bir inanç merkezi olarak inşaa ettikleri ve Nazilerin 1938 yılında yakıp yıktıkları Sinagog Meydanıdır.
Bu meydandaki beton zemine yerleştirilen ve Naziler tarafından katletmek üzere alınıp götürülen insanları sembolize eden metal bavullar bulunuyor. Bavulların üstünde Ludwigsburlu insanları adı soyadı, doğum tari, doğum yeri ve ölüm tarihleri yazılıdır.
Meydanda bulunan metal kutu içine yerleştirilen elektronik alet ile bu kişilerler ilgili ayrıntılı bilgilerde verilmektedir.
Meydanda dikilen kum taşına Almanca şu ibareler yazılı: «HIER STAND DIE JAHRE 1884 ERBAUTE SYNAGOGE IHRE WİLKÜRLİCHE ZESTÖRUNG AM 10 NOV. 1938 MAHNEN UNSER GEWİSSEN AN DIE WAHRUNG VON MENSCHLİCHKEİT U. RECHT»
(BURADA 1884 YILINDA İNŞA EDİLEN SİNAGOG 10 KASIM 1938’DE YIKILDI. Sinagogun yıkılması, BİZE İNSAN HAKLARI VE ADALETİN KORUNMASINA OLAN BAĞLILIĞIMIZI HATIRLATIYOR.)
Yine kentte Nazilerin katlettiği 50 Ludwigsburlunun anısına bazı sokak ve caddelere öldürülen kişilerin adının yaşatıldığı metal veya mermer anıt levhalar yerleştirilmiştir.
Almanya’nın Nazilerin suçlarıyla ilgili yaptığı bu çalışmaların, şiddet ve soykırımları normal karşılayan toplumlara ders olmasını diliyorum.

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *