Şeyh Said’in mezar yerinin tespiti için AYM’ye başvuru

Diyarbakır Barosu, Şeyh Said ve 46 arkadaşının mezar yerlerinin tespiti için Şeyh Said Derneği ve aile bireyleriyle birlikte Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde, İçişleri Bakanlığı aleyhine açtıkları davanın reddi kararına karşı Ankara Bölge İdare Mahkemesi 12. İdari Dava Dairesi’ne yaptıkları istinaf başvurusunun reddedildiğini açıkladı.

Baronun yaptığı açıklamada, “İlk derece mahkemeleri nezdinde hukuki sürecin tamamlanması üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapılmıştır. Diyarbakır Barosu ve Şeyh Said Derneği olarak; Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerlerinin tespiti ve açıklanmasına ilişkin hukuki süreci sürdürmeye devam edeceğiz” denildi.

Ne olmuştu?

Şeyh Said ve 46 arkadaşının kayıp naaşlarının yeri hakkında bilgi ve belgelerin açıklanması için 2022 yılında İçişleri Bakanlığı’na başvuru yapılmıştı.

Diyarbakır Barosu’nun Şeyh Said ve 46 arkadaşının mezar yerlerinin tespiti için Şeyh Said Derneği ve aile bireyleriyle birlikte Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde, İçişleri Bakanlığı aleyhine açmış olduğu davada karar verilmişti. Mahkeme gerekli araştırmaları yapmaksızın İçişleri Bakanlığı’nın cevabi yazılarında “arşiv kayıtlarında bu yönlü bir bilgi ve belgenin olmadığı” beyanına dayanarak davanın reddine karar vermişti.

Karara karşı istinaf başvurusu ile hukuki süreci devam edilmişti. (DUVAR)

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *