Serokê Giştî yê Partîya Welatparêzên Kurdistanê (PWK) Mustafa Ozçelîk: CEJNA NOELÊ LI XIRISTÎYANÊN CÎHANÊ Û KURDISTANÊ PÎROZ BE!

Em weke Partîya Welatparêzên Kurdistanê (PWK) cejna Noelê ya xiristîyan/mesîhîyên cihanê û bi taybetî jî cejna Noelê ya mesîhîyên Kurdistanê pîroz dikin.

PWK, mafên hemû pêkhateyên Kurdistanê yên etnîkî û û olî weke mafekî wan yên xwezayî û esasî dibîne û diparêze.

Kurdistan welatê miletê Kurd û hemû pêkhateyên Kurdistanê ye. Kurdistan cî û warê pêkvejiyana kultur, ol û bawerîyên cihêreng e.

PWK vê rastîyê weke zengînî û dewlemendîya Kurdistanê dibîne.

Mustafa Ozçelîk
Serokê Giştî yê
Partîya Welatparêzên Kurdistanê (PWK)
———————————————————————————————-
Serekê Pêroyî yê Partîya Welatparêzanê Kurdistanî (PWK) Mustafa Ozçelîk:
ROŞANÊ NOELÎ YÊ XIRISTÎYANANÊ DINYA Û KURDISTANÎYAN PÎROZ BO!

Ma sey Partîya Welatparêzanê Kurdistanî (PWK) Roşanê Noelî yê xiristîyan/mesîhîyanê dinya û bi taybetî zî Roşanê Noelî yê mesîhîyanê Kurdistanî pîroz kenê.

PWK, heqanê heme pêameyeyanê Kurdistanî yê etnîkî û dînî sey heqanê înan yo xozayî û esasî vîneno û paweno.

Kurdistan welatê miletê Kurd û heme pêameyeyanê Kurdistanî yo. Kurdistan ca û wareyê îtîqad, kultur û bawerîyan ê cîya-cîyayan o. PWK na rastîye sey dewlemendîya Kurdistanî vîneno.

Mustafa Ozçelîk
Serekê Pêroyî yê Partîya Welatparêzanê Kurdistanî (PWK)
—————————————————————————————

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK)
Genel Başkanı Mustafa Özçelik:
KÜRDİSTAN VE DÜNYA’DAKİ TÜM HIRISTİYAN ALEMİNİN NOEL BAYRAMI KUTLU OLSUN!

Kürdistan Yurtseverler Partisi (Partîya Welatparêzên Kurdistanê (PWK) olarak tüm hırıstiyan aleminin ve özel olarak Kürdistan’da yaşayan hırıstiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı’nı kutluyor ve barış içinde birarada yaşamalarını diliyoruz.

PWK, Kürdistan’da Kürt milletiyle birlikte yaşayan tüm halkların etnik ve dini haklarını onlar için doğal haklar olarak gören ve bu hakların hayata geçirilmesi için mücadele eden bir partidir.

Kürdistan, Kürt milleti ve onunla birlikte yaşayan tüm etnik ve dini bileşenlerin ortak vatanıdır. Zira Kürdistan farklı dil, kültür ve inançların birlikte ve birarada yaşadıkları çok renkli bir ülkedir. PWK, Kürdistan’daki bu etnik, dini ve kültürel farklılıkları bir zenginlik kaynağı olarak görüyor.

Mustafa Özçelik
Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK)
Genel Başkanı Kêmtir Bibîne
————————————————————————————————-

President of the Kurdistan Patriotic Party (PWK) Mustafa Ozcelik :
MERRY CHRISTMAS TO THE CHRISTIAN COMMUNITYIN KURDISTAN AND WORLDWIDE!

The Kurdistan Patriotic Party (Partîya Welatparêzên Kurdistanê – PWK) extends heartfelt wishes to the entire Christian community, with a special emphasis on our fellow citizens of Christian faith in Kurdistan, on the occasion of the Christmas holiday. We celebrate Christmas and express our sincere hope for peaceful coexistence.

PWK is a political party dedicated to upholding the ethnic and religious rights of all minorities coexisting with the Kurdish nation in Kurdistan. We view these rights as fundamental and work tirelessly to ensure their realization.

Kurdistan is the shared homeland of the Kurdish nation and all ethnic and religious components living alongside it. Kurdistan is a culturally diverse country where ethnic and religious groups coexist harmoniously. And Kurdistan where different languages, cultures, and beliefs coexist harmoniously. PWK regards these religious and cultural diversities in Kurdistan as sources of enrichment.

Mustafa Ozcelik
President of the
Kurdistan Patriotic Party (PWK)

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *