SERDOZGERÎYA CIMHÛRÎYETÊ YA AMEDÊ BIRYAR DA KU ALAYÊN KURDISTANÊ LI PARTÎYA ME BÊNE VEGERANDIN /DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI, KÜRDİSTAN BAYRAKLARININ PARTİMİZE GERİ VERİLMESİNE KARAR VERDİ

Sala 2022yê, bi minasebeta Roja Alaya Kurdistanê, polîsên Emnîyeta Amedê operasyonek li ser avahîyên PAK, PSK û  Tevgera Azadî li dar xistibûn.

Di vê  operasyona polîsên Dewleta Tirkîyeyê de, her çiqas, rêvebirên partîya me ji bo ku polîs dest daneynin ser Alayên Kurdistanê gelek li ber xwe dan jî, polîsan bi awayekî bê qanûnî dest danîbû ser Alayên Kurdistanê û hemû dokumentên li avahîya partîya me bûn. Eynî rojê, di avahîyên PSK û Herekea AazdîYê d ejî polîsan dest danîn ser Alayên Kurdistanê û dokumentên li wan herdu avahîyan.

Piştî vê operasyonê rêvebirên PAK, PSK û  Tevgera Azadîyê li Serdozgerîya Cimhûrîyetê ya Amedê îfade dabûn.

Rêvebirên partîya me, li serdozgerîyê,  îtîrazî vê operasyonê û dest danîna ser alayên Kurdistanê kirin. Û gotin Alaya Kurdistanê ne qedexe ye û em qedexeyeke weha nas jî nakin.

Piştî sal û nîvekê,  roja 19.04.2024ê, Serdozgerîya Cimhûrîyetê ya Amedê , biryara ‘’pêwîstî bi tu doze nîne’’, biryara ‘’bêtaqîbîyê’’ da û hemû Alayên Kurdistanê li rêvebirên partîya me, Partîya Welatparêzên Kurdistanê (PWK),  vegerand. Herweha bi biryara Dadgeha Amadê, alayên ku ji avahîyên PSK û Tevgera Azadîyê hatibûn berhev kirin jî li wan hatin vegerandin.

Li ser  biryara Serdozgerîya Cimhûrîyetê ya Amedê,  li me vegerandina Alayên Kurdistanê, wek fermî, pesind kirina wê yekê ye ku Alaya Kurdistanê ne qedexe ye.  

Helbete ku, her çiqas, Dewleta Tirkîyeyê, gelek caran biryarên xwe tune hesibandibe, qanûnên xwe binpê kiribe jî, bi biryara Serdozgerîya Cimhûrîyetê ya Amedê, li me  vegerandina Alayên Kurdistanê derfeteke girîng e.

20.04.2024

Buroya Ragehandinê ya Partîya Welatparêzên Kurdistanê (PWK)

_____________________________________________

DİYARBAKIR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI, KÜRDİSTAN BAYRAKLARININ PARTİMİZE GERİ VERİLMESİNE KARAR VERDİ

2022 yılında, Kürdistan Bayrağı Günü vesilesiyle, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, PAK, PSK, Azadi Hareketi bürolarına bir operasyon düzenlemişti.

Polisin bu  operasyonunda, parti yöneticilerimiz Kürdistan Bayraklarını teslim etmemek için direnmiş olsalar da, polisler kanun dışı bir şekilde, hem Kürdistan Bayraklarına, hem de partimizdeki tüm dökümanlara el koydular. Aynı gün, PSK ve Azadi Hareketi bürolarında da Kürdistan Bayrakları ve dökümanlara polisler el koydular.

Bu operasyondan sonra, PAK, PSK, Azadi Hareketi yöneticileri Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda ifade vermişlerdi.

Partimizin yöneticileri, başsacılıkta, polisin bu hukuk ve kanun dışı operasyonuna ve Kürdistan Bayraklarına el konulmasına itiraz ettiler. Partimizin yöneticileri Kürdistan Bayrağı’nın yasak olmadığını ve böylesi bir yasağı kabul etmediklerini dile getirdiler.

Bu operasyondan 18 ay sonra, 19.04.2024 günü,  Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı bu dosya ile ilgili takipsizlik kararı vererek, Kürdistan Bayrakları partimiz, Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) yöneticilerine teslim edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın takipsizlik kararıyla, Kürdistan Bayraklarının partimize resmi olarak teslim edilmesi, Kürdistan Bayrağı’nın yasak olmadığının tescili anlamına gelmektedir.

Türkiye Devleti’nin bugüne kadar almış olduğu bir çok kararı ve kanunlarını defalarca yok saydığı bilinen bir gerçektir. Ama, yine de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla Kürdistan bayraklarının partimize teslim edilmesi önemli bir kazanımdır.

20.04.2024

Kürdistan Yurtseverler Partisi (PWK) Basın Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *