Rejîma Îranê, darvekirinan rawestîne!

Partîya Azadîya Kurdistanê(PAK) îro (19.12.2014)  li ber Konsulxaneya Îranê ya Stenbolê ,li dijî darvekirinên Îranê çalakiyê lidarxist.

Di çalakiya ku bi girseyî hate lidarxistin de,daxuyaniya bi Kurdî ji alî Serokê şaxa Stenbolê yê PAKê  Ali Fikri Işık û ya tirkî jî ji alî Cîhgirê Serokê Giştî yê PAKê Kasım Ergün ve hate xwendin.

Daxuyaniya Kurdî:

Rejîma Îranê darvekirinan Rawestîne!

Di wan 50 î rojên dawî de rejima İranê 17 deyê ji wan aktivistê Kurd, di tomarkirinê de 79 kesan di sêdaran de dardekir. Ew rewş ne tene li dijî rewşa mirovatîyê ye, her wuha heman rewş li dijî huquqêye jî.

İran rejima xwe, ji sala 1979 an û wir de li ser tirs û zilmê  avakiriye. İran opozisyona nava xwe  û her cure xwestek û daxwazên civaki bi vê şêwaze bertaraf kiriye û xistiyê bin kontrola xwe. Navê vê şêwazê qetilkirina bi deste dewletê ye.

Di sala 1989 an de li Avusturya’yê li paytexta wê li Viyana’yê di civineke çareseriyê de, rejima İranê, Serokê PDKI yê,siyasetmedar û ronakbir ê Rojhilat birêz  Abdurahman Qasımlo jî bi fen û dekan qetilkiribû.Paşê jî Serokê PDKI yê  rêzdar Şerefkendî kuştibû. Ê ku ew keresata mezin anibû sere Kurdên rojhilat disa ew rejima İranê bû. Rejîma Îranê bi kuştina  Serokê Pİran kuştin û dardekirin kiriye weke kevneşpoiyeke şêwaza siyasete.

Êdî divê tu dewlet, li hamber vê kerasetê bêdeng nemin in.

Nuha  jî  rejîm amadeyiya darvekirina hinek Kurdên din dike.

Mixabin raya giştî ya cîhanê, Neteweyên  Yekbûyî(NY), Yekitiya Ewrûpa li himber van darvekirinan helwesteke encam wergir nastîne.nabe ku ev darvekirinan weke ‘’karekî navxweyî yê Îranê’’ bê dîtin.

Mafê jiyanê ji aliyê rejîma Îranê ve tê binpê kirin.

Divê bi taybetî jî NY di vê derbarê de helwest û biryarên encam wergir  bistîne.

Divê hemû Kurdên cîhanê Rejîma Îranê protesto bikin.

Rayagişti ya Tirkiyê jî  divê li hamber zulmkariya İranê bêtir şiyar bin,li dijî van darvekirinan derkevin.

Em li ser navê PAK ê ji wir bangi dewleta İranê dikin ku  derhal darvekirina bi dawi bîne.

Ne darvekirinên mirovan ne zilma rejima Îranê dê nikaribe têkoşîna azadiya Rojhilatê Kurdistanê bisekinîne!

Bijî azadiya Kurd û Kurdistanê!

Rejîma Îranê, darvekirinan rawestîne!

19.12.2014

Buroya Çapemenî û Ragihandinê ya Partîya Azadîya Kurdistanê(PAK)

**********************************************

Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK) tarafından  İstanbul’da, İran Konsolosluğu önünde İran’daki idamları protesto etmek için eylem yapıldı.

Kitlesel olarak yapılan protesto eyleminde,PAK adına türkçe basın açıklamasını PAK Genel Başkan Yardımcısı Kasım Ergün,Kürtçe açıklamayı da PAK İstanbul İl Başkanı Ali Fikri Işık yaptı.

Basın açıklamasının türkçesi:

Son 50 günde İran rejimi 17si Kürt yurtseveri olmak üzere toplam 79 kişiyi idam etti.

Daha sırada yüzlercesi bekliyor.

İran Molla devleti, en doğal hakları için mücadele eden Kürt halkının yiğit evletlarını, insanlığın üretmiş olduğu ortak değerleri ayaklar altına alarak, dünyanın gözleri önünde, hiçbir kaygı gütmeden, idam sehpasına göndermekte tereddüt etmiyor.

Hiç kuşkusuz, eğer uluslar arası bir tepki oluşmazsa Molla devleti bu insanlık dışı katliamı sürdürmekten geri durmayacaktır.

Herkesin çok iyi bildiği gibi İran devleti, on yıllardır Kürt halkının mücadelesini kanla bastırmaktadır. Yüzyılın başından itibaren, diğer sömürgeci güçlerin yaptığı gibi İran devleti de, Kürtleri eğemenlik altında tutmak için her türlü insanlık dışı yöntemi kullanmakta tereddüt etmemiştir. Bunların en çarpıcı örneği, Kürt tarihinin onur abidesi Mahabad Kürt Devleti’nin başkanı Gazi Muhammed ile arkadaşlarını Çarçıra meydanında, halka açık halde infaz etmesidir. Bugün gerçekleşen her idam, Gazi Muhammed’lerin yeniden hatırlatılması, adeta meydan okunmasıdır. Bunun bilincindeyiz ve asla boyun eğmeyeceğiz. İran devleti de bilmelidir ki, Gazi Muhammed’lerin katliamı ulusal hareketi nasıl durdurmamış ise, bugünkü idamlar da durdurmayacaktır.

Doğu Küdsitan’ın bağımsızlığı için şehit düşen bütün yurtseverleri unutmadığımız gibi, İran devletinin namertliğini yansıtan Dr. Kasımlo’yu da unutmadık. Bilindiği gibi İran, 1989 yılında Avusturya’nın başkenti Viyana da, Kürt sorununu çözmek amacıyla kurulan müzakere masasında Büyük Kürt siyaset adamı Abdurahman Kasımlo’yu da gözünü kırpmadan katletti. Bununla da yetinmedi, Doğu Kürdisktan’daki ulusal hareketi imha etmeden önce Dr. Kasımlo’nun ardından Hasan Şerefkendi’yi de katletti. Şah rejimini aratmayan Molla rejimi ihanette devletin geleneksel tutumunu aratmadı; Kürtleri eğemenlik altında tutmak için denemedik yöntem bırakmadı. Bugün tanığı olduklarımız, tarihin tekerrüründen başka bir şey değildir. Bunun bilincindeyiz ve sessiz kalmayacağımızı burden haykırıyoruz. Artık her gün İran’ın karşısında olacağız.

Burdan soruyoruz: Dünya kamuoyu İran’ın bu insanlık dışı uygulamalarına karşı daha ne zamana kadar sessiz kalacak? DAİŞ’in yaptıklarıyla İran Molla devletinin yaptıkları arasında niteliksel olarak ne fark var? Biri satırla doğruyor, öbürüyse meydanlarda darağaçlarında katlediyor! Zihniyet aynı! Farklı olan sadece yöntem.

İran’ın gelenek haline getirdiği bu katliamların bir an önce durdurulması için BM, AB, Uluslar arası Af Örgütü gibi bütün insani kuruluşları tepki vermeye çağırıyoruz. Tepki verin, müdahale edin, sessiz kalmak onaylamaktır.

Türkiye kamuoyuna da sesleniyoruz: ‘kardeşim’ dediğin halde hiçbir acısını paylaşmadığın Kürt halkıyla dayanışmanın tam zamanı: Sesini yükselt! Tepki ver! Kobane’de olduğu gibi sessiz kalma! Gerçekten kardeş olmak istiyorsan, işte fırsat: Hergün daragaçlarına çekilen Doğu Kürdistanlı yurtseverlerin sesine kulak ver, İran Molla Devleti’nin bu gerici, çağ dışı, bütün insanlık değerlerine aykırı tutumunu protesto et!

Son bir kez daha sesleniyoruz: bu vahşete karşı durmak, insan olarak her birimizin ortak görevidir. Bu ceberut devletin zulmünü ortadan kaldırmak için hep birlikte sesimizi yükseltelim!

PAK olarak İran’a buradan sesleniyoruz. Ey İran, idamları derhal durdur! Kürt halkının haklarını tanı! Kürdistanı terk et!

Yaşasın Doğu Kürdistan Kürt halkının onurlu mücadelesi!

Kahrolsun Molla gericiliği!

19.12.2014

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *