PAKê li Amedê semînera Qetlîama Zîlanê li darxist.

Teşkîlata Amedê ya PAKê  roja 13.07.2016an li Navenda Giştî ya PAKê, li Amedê semînerek di derbarê qetlîama Gelîyê Zîlanê de lidar xist. Herweha Dr. Abdurhman Qasimlo û hevalên wî jî di 27emîn salvegera şehadeta wan de bibîr anîn.

Bername bi rêzgirtina ji bo şehîdên Kurdistanê destpêbû.

Paşê nivîskar Kerem Serhatli di derbarê qetlîama Zîlanê û kuştina Dr. Qasimlo û hevalên wî de semîner da.Piştî semînerê bi pirs û bersîvan bername bi dawî hat.

Dewleta Tirk di dema serîhildana Agirîyê de, li Gelîyê Zîlanê bi dehhezaran kes ji gelê me bi awayekî hovanê qetil kirin. Em bi giramî şehîdên Zîlanê bibîr tînin û qatîlan rûreş dikin.

Em wekî  PAK , Dr. Abdurahman Qasimlo, şehîdên Zîlanê û hemû şehîdên Kurdistanê û ew qetlîamên gelê me rûbirû bû ye, dê tu carî jibîr nekin, emê nedin jibîr kirin.

Em şehîdên Kurdistanê bi giramî birbîr tînin

Buroya Çapemenî û Ragehandinê ya PAKê

—————————————————–

PAK’tan  Diyarbakır’da Zilan Katliamıyla İlgili Seminer

 

PAK Diyarbakır İl Teşkilatı 13.07.2016 tarihinde Zilan Deresi Katliamının 76. Yıldönümü sebebiyle PAK  Diyarbakır Genel Merkez’de bir seminer düzenledi. Ayrıca 13 Temmuz 1989’da katledilen Dr. Abdurrahman Qasimlo ve arkadaşlarını andı.

 

Program Kürdistan şehitleri  ve Dr.Qasimlo için 1 dakikalık saygı duruşu ile başladı .

 

Ardından konuşmacı yazar Sayın Kerem Serhatlı , Zilan Deresi Katliamı ve Dr.Qasimlo üzerine uzunca bir konuşma yaptı. Oldukça verimli geçen seminer  soru ve cevap şeklinde devam etti .

 

13 Temmuz 1930 yılında Ağrı başkaldırısına  karşı Türk Devleti’nce gerçekleştirilen  Zilan Deresi katliamında insanlığın en ağır suçları işlendi. Anne karnındaki bebeden en yaşlısına  kadar  onbinlerle ifade edilen insanımızın  hunharca katledildiği  Zilan Deresi şehitlerini saygıyla anıyor, katliamı gerçekleştirenleri lanetliyoruz.

 

PAK  olarak Dr. Abdurahman Qasimlo’yu, Zilan Deresi şehitlerini, halkımıza uygulanan katliam ve kıyımları unutmayacağız,  unutturmayacağız.

Kürdistan şehitlerini  saygıyla anıyoruz.

 

PAK Basın ve İletişim Bürosu

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *